W 80 dni dookoła świata - streszczenie - strona 8

kobieta).

Cromarty uświadomił Fogga, iż musi zabrać Hinduskę ze sobą, ponieważ w ojczyźnie grozi jej niebezpieczeństwo. Gdy bohaterowie dotarli do Allahabadu rozstali się z przewodnikiem. Angielski dżentelmen postanowił oddać mu słonia, co napełniło Hindusa radością. Następnym przystankiem było Benares, gdzie szlak Fogga, Passepartout i Audy rozbiegał się z drogą Cromartyego. Bohaterowie wyruszyli do Kalkuty, skąd chcieli dostać się do Hongkongu. Jednak w indyjskim mieście zaszły całkiem niespodziewane wydarzenia. Obydwóch mężczyzn aresztowano, czego powodem było zbezczeszczenie świątyni przez Passepartout. Ostatecznie Fogg płaci kaucję, gdyż zależy mu na czasie, i bohaterowie mogli wyruszać w dalszą podróż. Jej celem był Hongkong.

 

Do angielskiej kolonii bohaterowie podróżowali statkiem „Rangun”. W czasie wyprawy Auda spędzała wiele czasu z Foggiem i wciąż dziwiła się, że mężczyzna ten niemal w ogóle nie okazuje emocji. Dopiero od Passepartout dowiedziała się kilku rzeczy o nim i utwierdziła się w przekonaniu, iż uratował ją dobry i wartościowy człowiek. Na pokładzie Jan ponownie spotkał Fixa, który miał nadzieję na ostateczne zakończenie podróży Fogga w Hongkongu. Ucieszył się widokiem znajomego mężczyzny i odbył z nim kilka rozmów. Opowiedział mu m. in. o uratowaniu Audy.

 

Passepartout często spotykał Fixa. Utwierdził się nawet w przekonaniu, iż mężczyzna został wysłany przez znajomych Fogga z klubu „Reforma”, by sprawdzali, czy ten naprawdę podróżuje. Nie chciał mówić o tym pracodawcy, gdyż bał się jego oburzenia brakiem zaufania.

 

Statek zatrzymał się w Singapurze, gdzie uzupełniano zapasy węgla. Miasto wzbudziło wiele zachwytów podróżujących, lecz wkrótce trzeba było ruszać dalej. Niestety, nastąpiło pogorszenie pogody. Środek transportu wciąż się kołysał i podróżował wolno, co martwiło bohaterów, gdyż mogli mieć z tego powodu opóźnienia.

 

Do Hongkongu bohaterowie dotarli z dwudziestoczterogodzinnym opóźnieniem. Fogg zajął się ustaleniem adresu krewnego Audy, lecz okazało się, iż wyjechał on do Europy. Kobieta musiała więc ruszyć w dalszą podróż z angielskim dżentelmenem. Passepartout z kolei wyruszył, by nabyć bilety na statek „Carnatic”. Jednakże po drodze spotkał Fixa, który chciał wyznać mu prawdę o jego pracodawcy. W tym celu zaprosił go do kawiarni (palarni opium), gdzie opowiedział o podejrzeniach, że to Fogg napadł na bank. Passepartout nie chciał jednak słyszeć o jakimkolwiek opóźnianiu podróży (Fix wciąż czekał na nakaz aresztowania). Detektyw podał mu więc fajkę z opium, zapłacił rachunek i wyszedł. Doskonale wiedział, że odurzonemu mężczyźnie nie uda się nabyć biletów na odpływający wcześniej (wiadomość o tym posłyszał w porcie) statek.

 

Fogg o niczym nie wiedział. Wraz z Audą przechadzał się po mieście, a później oddał się czytaniu gazet. Gdy nadeszła ósma, przyjechał powóz, który zabrał ich do portu. Okazało się jednak, iż statek już odpłynął, a po Janie nie ma ani śladu. Mężczyzna nie tracił jednak głowy. Prędko zaczął szukać łodzi płynącej do Jokohamy. Wtedy jeden z marynarzy oświadczył mu, że dostarczy go do Szanghaju, skąd będzie mógł udać się do pierwotnego celu. Marynarz (John Bunsby) zabrał ze sobą jeszcze Fixa, który bardzo chciał wyruszyć z nimi.

 

W czasie rejsu rozpętała się burza. Jednakże wszyscy, oprócz detektywa, radzili sobie dobrze. Bunsby był naprawdę dobrym marynarzem i robił wszystko, by pasażerowie byli bezpieczni.

 

Znacznie trudniejsza była sytuacja Passepartout. Chociaż spędził sporo czasu w palarni opium, udało mu się dotrzeć na statek. Był niemal pewien, że Fogg i Auda

Polecamy również:

Komentarze (5)
Wynik działania 3 + 4 =
Maksym
2017-10-07 13:05:30
Super bardzo się przydało
Maksym
2017-10-07 13:03:33
Bardzo fajne ale za długie
thepatka1
2016-02-29 19:49:40
bardzo denerwują mnie reklamy
mila_milena11
2016-02-29 19:47:37
fajne streszczenie ale moim zdaniem jest mało szczegółowe
Nela Szilnem
2015-12-16 18:10:51
Bardzo Fajne Streszczenie
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ok
• 2024-02-26 07:33:18
ok
• 2024-02-25 18:12:20
Smog to taki cichy zabójca, którego niekiedy nie widzimy, a negatywnie oddziałuje na na...
• 2024-02-25 18:02:05
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06