Jan Passepartout – nowy lokaj Fileasa Fogga, człowiek ceniący punktualność i spokój. Jego biografia jest niezwykle ciekawa – był m. in. członkiem trupy cyrkowej, nauczycielem gimnastyki oraz strażakiem. Jego wygląd budził pozytywne odczucia – miał kształtną głowę, niebieskie oczy, silnie zbudowane ciało oraz odznaczał się olbrzymią siłą i wielką gibkością.
Passepartout to bohater niezwykle oddany swemu pracodawcy. W czasie podróży robi wszystko, by ułatwić mu osiągnięcie celu. Jednak przeszkadza mu nieco jego naiwność, co wykorzystuje detektyw Fix (np. zabierając lokaja do palarni opium i podając mu fajkę z tym specyfikiem). Swoją lojalność mężczyzna najdobitniej zaprezentował, gdy nie uwierzył śledczemu w jego podejrzenia i nie wyraził zgody na opóźnienie wyjazdu z Hongkongu (właśnie wtedy Fix musiał uciec się do podstępu).
W czasie okrążania kuli ziemskiej Passepartout kilkukrotnie dowodzi swojej wielkiej odwagi. To on ratuje Audę dzięki swojemu sprytowi (położył się na stosie, udając martwego). Także dzięki niemu udało się zatrzymać jadący pociąg, na który napadli Indianie.
W przeciwieństwie do Fogga Passepartout niezwykle interesuje się odwiedzanymi miejscami. Niestety, nie ma on wystarczającej ilości czasu, by dokładniej się z nimi zapoznać. Z tego powodu często działa po omacku, czego przykładem było nieświadome zbezczeszczenie hinduskiej świątyni, które omal nie przypłacił życiem.
Podczas podróży Jan zyskuje sobie sympatię Fogga, który docenia jego oddanie i odwagę.
Detektyw Fix – śledczy, który o kradzież w brytyjskim banku podejrzewa Fileasa Fogga. To chudy mężczyzna niewielkiej postury. Jego twarz wygląda na inteligentną, lecz niemal nieustannie pojawiają się na niej oznaki wielkiego zdenerwowania.
Jego celem, a wręcz obsesją, stało się aresztowanie Fogga. Co prawda nie miał on pewności czy dżentelmen rzeczywiście jest złodziejem, lecz wydawało mu się, iż jego „nos detektywa” nie może się mylić. W czasie wyprawy informacje pozyskiwał głównie od Passepartout, któremu często kupował alkohol, by nieco rozsupłać mu język.
Fix jest człowiekiem sprytnym i upartym. Wyrusza w podróż za bohaterami, wciąż podążając ich śladami, a następnie nawet do nich dołącza. Nie robi on tego z żądzy przygód, lecz tylko dlatego, iż pragnie uwięzić Fogga. Nie zawaha się przed zostawieniem Passepartout w palarni opium, gdzie częstuje go fajkę. Później wpada na pomysł, by przyśpieszyć podróż, używając do tego celu łódki na płozach (miało to miejsce, gdy bohaterowie opuścili pociąg zmierzający do Nowego Jorku).
Ostatecznie udaje mu się dopiąć swego i aresztuje głównego bohatera. Kiedy okazuje się, iż prawdziwym złodziejem był kto inny jest mu, najzwyczajniej w świecie, wstyd. Postanawia przeprosić dżentelmena, lecz ten zapomina o swoich manierach i wymierza mu kilka ciosów.
Auda – córka bogatego kupca z Bombaju, która poślubiła starego maharadżę. Po jego śmierci, jako że była konkurentką do spadku, miała zostać spalona wraz z nim w rytuale sati. Wkrótce dołącza do bohaterów, gdyż okazuje się, iż jej krewni z Hongkongu wyjechali do Europy.
Kobieta ta znacznie przyczynia się do zmiany Fileasa Fogga. Dzięki niej staje się bardziej otwarty i skory do kontaktów z innymi. Kiedy kobieta postanawia mu się oświadczyć, radośnie przyjmuje jej propozycję i wyznaje jej swoje uczucia.
Pars – przewodnik bohaterów w czasie podróży na słoniu. Mężczyzna dzielny i doskonale obeznany z miejscowymi obyczajami. Przy rozstaniu otrzymuje od Fogga słonia, co napełnia go radością.
Proctor Stamp – pułkownik armii amerykańskiej, z którym Fogg popada w konflikt w czasie wiecu w San Francisco.
Andrew Speedy – pochodzący z Cardiff właściciel „Henrietty”, od którego Fogg odkupuje statek towarowy.
Generał Cromarty – oficer armii brytyjskiej służący w Indiach. Bardzo dobrze zna panujące w tym kraju zwyczaje oraz świetnie orientuje się w jego geografii. Jest skory do dzielenia się swoją wiedzś, jednak Fogg, zajęty samym podróżowaniem (nie interesował się on odwiedzanymi miejscami), niechętnie słucha jego słów.
John Bunsby – właściciel statku „Tankadera”, na którym bohaterowie zostali zaskoczeni przez burzę. Zdolności i odwaga kapitana, ratują ich przed najgorszym.
Charakterystyka bohaterów drugoplanowych
Polecamy również:
-
Charakterystyka Fileasa Fogga
Fileas Fogg – główny bohater „W 80 dni dookoła świata” Juliusza Verne’a – był postacią nietuzinkową. Zamożny i elegancki dżentelmen (zawsze bardzo dobrze ubrany, noszący zadbane wąsy i bokobrody) bardzo często pojawiał się w klubie „Reforma”, gdzie spędzał wiele... Więcej »
Zobacz również
Losowe zadania
Komentarze (11)
Duh
2024-02-17 15:09:50
@olioliwia to są bohaterowie DRUGOPLANOWI a Phileas Fogg był postacią PIERWSZOPLANOWĄ
franek
2023-01-14 18:40:24
dzięki pomogło
Imię/nick
2021-04-12 11:08:00
fajnie, tylko do detektywa Fixa mogło być więcej np. że był przebiegły i.t.p i.t.d.
hfgfg
2020-03-28 14:09:12
XD większość słów jest nie o zrozumienia
daltonista
2017-05-12 15:07:10
należał do trupy cyrkowej?????? WTF
MichaelJackson
2016-05-17 18:29:38
Świetnie bardzo mi pomogło. Dziękuje ;)
Lol
2015-04-19 15:51:14
Dobre
Am Ol
2015-02-24 07:20:38
NIE OGARNIAM
Marcin
2014-12-10 15:24:41
słabo
Olioliwia
2014-12-07 12:01:12
DZIĘKI ALE JEST MOŻE PHIALESS FOGG?
Olioliwia
2014-12-07 12:00:05
Hejoooo!!!