Charakterystyka Fileasa Fogga

Fileas Fogg – główny bohater „W 80 dni dookoła świata” Juliusza Verne’a – był postacią nietuzinkową. Zamożny i elegancki dżentelmen (zawsze bardzo dobrze ubrany, noszący zadbane wąsy i bokobrody) bardzo często pojawiał się w klubie „Reforma”, gdzie spędzał wiele czasu, grając w wista. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, iż dla obcujących z nim ludzi pozostawał tajemnicą (jego nazwisko w języku angielskim oznacza mgłę). Poza tym że był on mężczyzną niezwykle punktualnym i małomównym, niemal nic o nim nie wiedziano.

Niezakłócona punktualność i ściśle zorganizowany rozkład dnia – tak wyglądało życie Fogga przed wyruszeniem w wielką wyprawę. Jego poprzedni lokaj stracił pracę właśnie ze względu na to, iż często się spóźniał. W świecie głównego bohatera powieści Juliusza Verne’a wszystko było dopięte na ostatni guzik, a on sam czuł się dobrze tylko wtedy, gdy realizował swoje zamierzenia.

Wielką pasją Fogga była gra w wista. Przyjemności tej oddawał się głównie w klubie „Reforma”. Często wygrywał niewielkie stawki, ale nie miało to dla niego większego znaczenia – był mężczyzną naprawdę majętnym. Inni ludzie postrzegali Fogga jako dziwaka, lecz nigdy nie kwestionowali jego manier, które były na najwyższym poziomie. Dżentelmen często brał udział w akcjach charytatywnych, lecz nigdy nie robił tego dla poklasku – zawsze wolał zachowywać anonimowość.

W czasie podróży pan Fogg nadal pozostaje sobą – nawet trudne warunki nie uniemożliwiają mu działania według określonych schematów. W środkach lokomocji zazwyczaj grywał on w wista, a w poszczególnych miastach mało czasu spędzał na zwiedzaniu, koncentrując się głównie na czytaniu najświeższych wydań prasy i spożywaniu czterech posiłków dziennie – zawsze w tych samych porach.

Główny bohater dzieła Juliusza Verne’a był człowiekiem o stalowych nerwach. Kiedy inni tracili już nadzieję (np. w czasie burzy podczas rejsu „Tankaderą”), on zawsze pozostawał spokojny, jak gdyby pewny tego, iż nie wydarzy się nic, co nie zostało przewidziane w jego planach.

Wielka zmiana zaczęła zachodzić w Foggu po poznaniu Audy, którą bohaterowie uratowali przed niechybną śmiercią w rytuale sati. Dotychczas samotny, stroniący od innych i mocno stonowany emocjonalnie bohater stał się bardziej otwarty i chętnie spędzał czas  z nową towarzyszką. Z uwagi na nią potrafił pogodzić się nawet z lekkimi odstępstwami od swoich planów. Kolejnym dowodem jego przemiany jest więź, jaka wytworzyła się między nim a lokajem – Janem Passepartout. Fogg, chociaż realnie groziła mu porażka w zakładzie, nie zgodził się na kontynuowanie podróży, dopóki nie udało się uwolnić jego nowego pracownika z indiańskiej niewoli. Zachowanie takie mogło wydawać się bardzo niepodobne do bohatera, który dotychczas jawił się raczej jako postać flegmatyczna i najbardziej ceniąca sobie domowe pielesze. Jednakże Fogg, gdy istniała konieczność, potrafił porzucić swoje przyzwyczajenia, działając przy tym naprawdę szybko i dynamicznie.

Fileas Fogg jest postacią niezwykle ciekawą, co spotęgowane jest przez jego tajemniczość. Choć niemal nieustannie żył on w myśl ściśle określonych zasad, wielokrotnie zaskakuje czytelnika swoimi działaniami. Dzięki podróży zyskał nie tylko sławę i nowe doświadczenia, lecz również otworzył się na świat i ludzi.

Polecamy również:

  • Charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Jan Passepartout – nowy lokaj Fileasa Fogga, człowiek ceniący punktualność i spokój. Jego biografia jest niezwykle ciekawa – był m. in. członkiem trupy cyrkowej, nauczycielem gimnastyki oraz strażakiem. Jego wygląd budził pozytywne odczucia – miał kształtną głowę, niebieskie oczy, silnie... Więcej »

Komentarze (6)
Wynik działania 3 + 4 =
Dominik_000_IQ
2020-05-08 18:16:57
Ok
Matik
2017-06-01 12:42:13
Za długie
spj
2017-01-11 19:31:42
Debilstwo
blondynka
2017-01-03 14:09:26
za długie
wow
2016-12-30 17:12:58
wow
blocked
2016-05-17 13:47:29
Marny tekst
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ok
• 2024-02-26 07:33:18
ok
• 2024-02-25 18:12:20
Smog to taki cichy zabójca, którego niekiedy nie widzimy, a negatywnie oddziałuje na na...
• 2024-02-25 18:02:05
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06