W 80 dni dookoła świata - streszczenie

Akcja powieści Juliusza Verne’a rozpoczyna się w październiku 1872r. w Londynie. Fileas Fogg – przystojny, oryginalny i bogaty dżentelmen – zamieszkiwał w domu przy ulicy Saville Row. Należał on do klubu „Reforma”, w którego siedzibie pojawiał się codziennie, by zagrać w wista. Nie był on osobą specjalnie towarzyską, toteż narosło wokół niego sporo plotek. Ludzie zastanawiali się, skąd pochodził jego majątek (wciąż wspominano o odbywanych przezeń podróżach). Sam Fogg nie rozwiewał wątpliwości. Był on jednak osobą bardzo szczodrą, choć zawsze pragnącą pozostać anonimową.

Główny bohater należał do osób niezwykle punktualnych i ściśle trzymających się swoich przyzwyczajeń. Właśnie z tego względu zwolnił starego lokaja – mężczyzna wciąż nie mógł dostosować się do rozkładu dnia swego pracodawcy. Na jego miejsce przyjął Jana Passepartout – człowieka mającego niezwykle ciekawe doświadczenia życiowe (był śpiewakiem, uczył gimnastyki, pracował w straży).

Nowy lokaj szybko zapoznał się z rozkładem dnia pana domu. Sam cieszył się  z takiego obrotu sprawy, gdyż także cenił punktualność. Jednakże martwiła go tylko jedna sprawa – Fogg był człowiekiem niezwykle skrytym i małomównym. Passepartout nazywał go nawet „mechanizmem”, gdyż działał on cicho i niezwykle regularnie.

Gdy Fileas Fogg przebywał w klubie „Reforma”, gdzie jadał śniadania i czytał prasę, dowiedział się o kradzieży w banku. Wkrótce dołączyli do niego znajomi, a rozmowa zeszła właśnie na temat rabunku. Twierdzili oni, iż złodziejowi łatwo będzie się ukryć, ponieważ ziemia jest olbrzymia. Ich zdanie zakwestionował główny bohater, mówiąc, iż jest znacznie mniejsza, niż im się wydaje. Dodał także, że w obecnych czasach można okrążyć ją nawet w osiemdziesiąt dni. Towarzysze zgodzili się z nim, podkreślając teoretyczną możliwość takiego wyczynu. Jednak ich zdaniem w praktyce było to niemożliwe. Wtedy Fogg wszedł z nimi w zakład. Postawił 20 000 funtów, że uda mu się okrążyć ziemię w 80 dni. Postanowił wyruszyć w drogę jeszcze tego samego dnia, oznajmiając, iż powróci do klubu 21 grudnia.

Główny bohater powrócił do domu o godzinie 19:45. Już 55 minut później, wraz z Passepartout, znajdował się w przedziale pierwszej klasy pociągu zmierzającego do Paryża. W tym samym czasie w Londynie zaczęto dziwić się jego postępowaniu. Zaczęto nawet stawiać zakłady, czy mu się uda. Początkowo miał wielu zwolenników, lecz gdy Królewskie Towarzystwo Geograficzne wydało biuletyn informujący o tym, iż zamiary Fogga są niemożliwe do spełnienia, ludzie zaczęli wycofywać swoje pieniądze. Tylko lord Albemarle wierzył w jego powodzenie.

Wkrótce pojawiły się podejrzenia, że to główny bohater jest człowiekiem,  który okradł bank. Detektyw Fix wysłał do Scotland Yardu depeszę zawierającą właśnie taką informację. Mężczyzna pragnął aresztować Fogga w Bombaju, do czego niezbędny był mu nakaz.

Zanim wiadomość dotarła do Londynu, Fix i konsul generalny czekali w Suezie na przybycie parowca „Mongolia”. Detektyw obserwował ludzi, gdyż wierzył, że wśród nich może znajdować się złodziej. Gdy statek przybył, podszedł do niego Passepartout, który przedstawił mu dwa paszporty i poprosił o zrobienie adnotacji o dotarciu ich właścicieli do Suezu. Widząc dokument Fogga, śledczy utwierdził się w przekonaniu, iż to on jest złodziejem. Oznajmił lokajowi głównego bohatera, że jego pracodawca sam będzie musiał pojawić się z paszportem.

Wkrótce dwóch mężczyzn przybyło do konsulatu. Detektyw Fix powiedział wcześniej urzędnikowi o swoich podejrzeniach i miał nadzieję na odmowną decyzję odnośnie wizy dla podejrzewanego dżentelmena. Konsul nie mógł

Polecamy również:

Komentarze (5)
Wynik działania 1 + 1 =
Maksym
2017-10-07 13:05:30
Super bardzo się przydało
Maksym
2017-10-07 13:03:33
Bardzo fajne ale za długie
thepatka1
2016-02-29 19:49:40
bardzo denerwują mnie reklamy
mila_milena11
2016-02-29 19:47:37
fajne streszczenie ale moim zdaniem jest mało szczegółowe
Nela Szilnem
2015-12-16 18:10:51
Bardzo Fajne Streszczenie
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06
Dziękujemy. Przydało się nam na historię podczas sprawdzianu. ;)
• 2024-03-21 18:20:09