Jedną z najciekawszych przygód, jakie przytrafiły się Fileasowi Foggowi w czasie podróży dookoła świata była, tak bardzo niepasująca do tego dżentelmena, podróż na słoniu przez dżunglę. Główny bohater, chociaż przywykł do zupełnie innych standardów, radził sobie doskonale, dzielnie siedząc w jednym z przywieszonych do grzbietu zwierzęcia koszów. Zupełnie nie dało się po nim poznać, iż bierze udział w jednej z trudniejszych przepraw swojego życia.
Dżungla nie była miejscem gościnnym. Gęsta roślinność, nieustanne zagrożenie ze strony dzikich zwierząt – wszystko to doskonale podnosiło podróżnikom adrenalinę. Przedzierali się oni przez kolejne ustępy, gdy nagle usłyszeli bębny. Schowawszy się za szczelnie zakrywającymi ich drzewami i krzewami, dostrzegli kapłanów i fakirów, którzy szli na czele pochodu. Francis Cromarty i przewodnik bohaterów, którzy dobrze orientowali się w indyjskich obyczajach i zwyczajach, prędko uświadomili sobie, iż jest to pochód związany z rytuałem sati. Prowadzona w nim kobieta miała zostać spalona wraz ze zwłokami swego męża. Fogg podjął decyzję, że trzeba ją ocalić.
Podróżnicy podążali za członkami procesji w bezpiecznej odległości. Wtedy Pars przybliżył im historię przyszłej ofiary – pochodziła ona z zamożnej rodziny i była żoną bogatego maharadży (znacznie od niej starszego). Po jego śmierci stała się kandydatką do spadku, co niezbyt spodobało się krewnym mężczyzny. By wyeliminować rywalkę, postanowili spalić ją w trakcie ceremonii sati.
Uratowanie kobiety okazało się trudniejsze niż wszyscy przypuszczali. Bezpiecznie ukrytym bohaterom trudno było znaleźć odpowiedni moment do wykonania tego zadania. Uczestnicy rytuału starannie doglądali całej sytuacji. W końcu kobietę zaczęto prowadzić na stos. Nagle stało się coś niesamowitego. Leżące zwłoki wstały, złapały niedoszłą ofiarę i zaczęły uciekać. Hindusów cała sytuacja przeraziła do tego stopnia, że nie wiedzieli, co mają robić. Tymczasem okazało się, iż był to nie kto inny, ale Passepartout, który wykorzystał swój spryt i cyrkowe zdolności. Dzięki temu udało mu się zakraść na stos, położyć i spokojnie czekać na idealną okazję. Element zaskoczenia okazał się bezcenny – bohaterom udało się oddalić i uratować piękną Audę.
Przygoda, jaka spotkała bohaterów dzieła Verne’a w czasie podróży na słoniu, nie tylko dowodzi ich wielkiej odwagi oraz niemałego sprytu, ale pokazuje także, iż nawet ryzykując wygraną, Fogg gotów był pomagać innym.
Opis najciekawszej przygody Fileasa Fogga
Polecamy również:
-
W 80 dni dookoła świata - plan wydarzeń
1. Czytelnik poznaje głównego bohatera powieści i zaznajamia się z jego charakterystycznym sposobem życia. 2. Fileas Fogg zwalnia starego służącego i przyjmuje nowego – Jana Passepartout. 3. Zakład w klubie „Reforma” – główny bohater oznajmia, iż okrąży świat w 80 dni. Więcej »
-
W 80 dni dookoła świata - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, interpretacja)
Podróże i geografia już od najmłodszych lat stanowiły jedną z największych fascynacji Juliusza Verne’a. Kiedy pozycja autora była już ugruntowana (w 1863r. wydał pierwsze dzieło – „Pięć tygodni w balonie”, następnie jego książki zyskały olbrzymią poczytność), wielokrotnie udawał się w... Więcej »
- W 80 dni dookoła świata - bohaterowie