W 80 dni dookoła świata - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, interpretacja)

Geneza

Podróże i geografia już od najmłodszych lat stanowiły jedną z największych fascynacji Juliusza Verne’a. Kiedy pozycja autora była już ugruntowana (w 1863r. wydał pierwsze dzieło – „Pięć tygodni w balonie”, następnie jego książki zyskały olbrzymią poczytność), wielokrotnie udawał się w odległe zakątki Europy i świata.

Szczególnie ważnym wydarzeniem dla powstania książki „W 80 dni dookoła świata” było otwarcie Kanału Sueskiego w 1869r. Po połączeniu Morza Śródziemnego z Morzem Czerwonym podróże do Azji stały się znacznie szybsze – nie było konieczności opływania Afryki. Świat stał się jakby mniejszy, o czym wspomina się główny bohater dzieła – Fileas Fogg.

Czas i miejsce akcji

Akcja „W 80 dni dookoła świata” toczy się w ostatnim kwartale roku 1872. Zawiązuje się w październiku, w Londynie, gdzie najważniejszymi miejscami są dom głównego bohatera oraz klub „Reforma”. Następnie poprzez Paryż, Turyn i Brindisi przenosi się do Suezu. Kolejnymi miejscami odwiedzanymi przez podróżników są kolejno: Indie (Bombaj, Kalkuta), Hongkong, Chiny (w wypadku Fogga i Audy), Japonia (Jokohama), Stany Zjednoczone (San Francisco, Omaha, Nowy Jork) oraz ponownie Wielka Brytania. Ważną rolę pełnią także środki komunikacji, jakimi poruszają się bohaterowie (np. parowiec „Mongolia”, pociąg przemierzający niemal całe Stany Zjednoczone).

Interpretacja

Pierwszym wnioskiem, jaki może nasuwać się po przeczytaniu „W 80 dni dookoła świata”, jest stwierdzenie, iż dzieło Verne’a ukazuje przede wszystkim różnorodność i bogactwo świata. Fogg zaprzeczył słowom swoich rozmówców, którzy starali się wykazać, że złodziej z brytyjskiego banku nie będzie miał problemów z ukryciem się przed policją, gdyż świat jest olbrzymi. Mężczyzna rzeczywiście potwierdza swoje zdanie i okrąża świat w 80 dni. Jednakże glob także go zaskakuje – różnorodnością kultur i obyczajów. Kiedy Passepatout nieświadomie wchodzi do indyjskiej świątyni, omal nie przypłaca tego życiem. W państwie tym bohaterowie widzą także ludzi podążających w procesji zmierzającej na brutalny rytuał sati. Odmienne zachowania widzą także w Japonii i na kontynencie amerykańskim. Wyprawa okazuje się pełna przygód i niebezpieczeństw.

W czasie podróży dookoła świata bohaterowie nie tylko spotykają się z odmiennymi ludźmi i kulturami. Często zaskakują ich własne słabości lub akty niezwykłej odwagi (Passepartout). Uczestnicy wyprawy dzięki podróży nie tylko poznają lepiej siebie nawzajem, lecz także zyskują niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się swemu wnętrzu. Nieustanna adrenalina i wciąż zmieniające się warunki uczą ich wzajemnego zaufania, skłaniają do pokonywania własnych słabości.
    
W toku akcji powieści Juliusza Verne’a najbardziej zmienia się życie głównego bohatera – Fileasa Fogga. Z mężczyzny niemal zupełnie zautomatyzowanego (działał w ściśle określony sposób, niemal w ogóle nie zmieniając swych przyzwyczajeń), bardzo skrytego i niechętnie mówiącego o uczuciach, stał się on człowiekiem czułym oraz opiekuńczym, który był w stanie wyznać Audzie swoje uczucia.

Polecamy również:

Komentarze (3)
Wynik działania 4 + 3 =
dzban2018/qs
2019-01-31 19:10:28
macie zły czas ustawiony ja jestem qs i dzban2018
dzban2018
2019-01-31 19:08:32
komentarz
dawidkwiatkowski
2015-03-11 15:30:24
Ja chce problematykę książki "W 80 dni dookoła świata"
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43