Geneza
Podróże i geografia już od najmłodszych lat stanowiły jedną z największych fascynacji Juliusza Verne’a. Kiedy pozycja autora była już ugruntowana (w 1863r. wydał pierwsze dzieło – „Pięć tygodni w balonie”, następnie jego książki zyskały olbrzymią poczytność), wielokrotnie udawał się w odległe zakątki Europy i świata.
Szczególnie ważnym wydarzeniem dla powstania książki „W 80 dni dookoła świata” było otwarcie Kanału Sueskiego w 1869r. Po połączeniu Morza Śródziemnego z Morzem Czerwonym podróże do Azji stały się znacznie szybsze – nie było konieczności opływania Afryki. Świat stał się jakby mniejszy, o czym wspomina się główny bohater dzieła – Fileas Fogg.
Czas i miejsce akcji
Akcja „W 80 dni dookoła świata” toczy się w ostatnim kwartale roku 1872. Zawiązuje się w październiku, w Londynie, gdzie najważniejszymi miejscami są dom głównego bohatera oraz klub „Reforma”. Następnie poprzez Paryż, Turyn i Brindisi przenosi się do Suezu. Kolejnymi miejscami odwiedzanymi przez podróżników są kolejno: Indie (Bombaj, Kalkuta), Hongkong, Chiny (w wypadku Fogga i Audy), Japonia (Jokohama), Stany Zjednoczone (San Francisco, Omaha, Nowy Jork) oraz ponownie Wielka Brytania. Ważną rolę pełnią także