W 80 dni dookoła świata - streszczenie - strona 5

fortu Kerney udało mu się odbić pojmanych pasażerów. Niestety, pociąg odjechał.
   
Na pomysł, jak pokonać dalszą drogę, wpadł Fix. Wskazał on bohaterom pojazd Andrew Speedyego – łódź na płozach z żaglem. Dzięki temu bohaterowie docierają do Omahy w Nebrasce, gdzie wsiadają do pociągu zmierzającego do Chicago. Tam z kolei przesiadają się na zmierzający do Nowego Jorku.
   
Kiedy w końcu udało im się przybyć na wschodnie wybrzeże, okazuje się, iż parowiec płynący do Liverpoolu wyruszył już w drogę. Jedynym wyjściem było dostanie się na pokład innej statku. W końcu Foggowi udało się znaleźć statek towarowy, na który wsiedli bohaterowie (oczywiście wpłacając sporą sumę pieniędzy). Początkowo mieli płynąć tylko do Bordeaux, lecz Fileasowi udało się skłonić załogę do zmiany trasy. Nie przewidział on tylko jednego – zapasy węgla na „Henryce” były przeznaczone na krótszą podróż. Dlatego też nakazał rozbieranie drewnianych części i palenie nimi. Gdy kapitan to zobaczył, wpadł w szał. Jednak Fogg szybko go uspokoił, odkupując od niego statek.
   
Dnia 21 grudnia bohaterowie docierają do Liverpoolu. Jako że są już na ziemi brytyjskiej, Fix natychmiastowo aresztuje Fogga. W końcu dociera do niego wiadomość o uwięzieniu prawdziwego złodzieja, na wieść o czym momentalnie wypuszcza głównego bohatera. Wszyscy prędko udają się do pociągu zmierzającego do Londynu. Przesunięcia w rozkładach i opóźnienia powodują, iż Fogg pojawił się w stolicy pięć minut po czasie.
   
Zrezygnowany mężczyzna przeprosił Audę za przywiezienie jej do Anglii. Ta była jednak zadowolona, a para wyznała sobie miłość i postanowiła wziąć ślub (po raz pierwszy Fogg mówił otwarcie o swoich emocjach). Gdy Passepartout udał się do pastora, dotarła doń szokująca wiadomość. Dzień ten nie był niedzielą, lecz sobotą. Bohaterowie zyskali dobę podróżując z zachodu na wschód.
   
Fogg prędko udał się do klubu „Reforma”, gdzie bohater wszedł punktualnie o 20:49. Zgromadzeni tam ludzie oczekiwali go, gdyż po złapaniu Jakuba Stranda (prawdziwego złodzieja) sprawa podróży Fogga znowu stała się niezwykle ważna. Bohater nie tylko wygrał zakład, ale także odnalazł swą drugą połówkę – pochodzącą z Indii Audę.

Akcja powieści Juliusza Verne’a rozpoczyna się w październiku 1872r. w Londynie. Fileas Fogg – przystojny, oryginalny i bogaty dżentelmen – zamieszkiwał w domu przy ulicy Saville Row. Należał on do klubu „Reforma”, w którego siedzibie pojawiał się codziennie, by zagrać w wista. Nie był on osobą specjalnie towarzyską, toteż narosło wokół niego sporo plotek. Ludzie zastanawiali się, skąd pochodził jego majątek (wciąż wspominano o odbywanych przezeń podróżach). Sam Fogg nie rozwiewał wątpliwości. Był on jednak osobą bardzo szczodrą, choć zawsze pragnącą pozostać anonimową.

 

Główny bohater należał do osób niezwykle punktualnych i ściśle trzymających się swoich przyzwyczajeń. Właśnie z tego względu zwolnił starego lokaja – mężczyzna wciąż nie mógł dostosować się do rozkładu dnia swego pracodawcy. Na jego miejsce przyjął Jana Passepartout – człowieka mającego niezwykle ciekawe doświadczenia życiowe (był śpiewakiem, uczył gimnastyki, pracował w straży).

 

Nowy lokaj szybko zapoznał się z rozkładem dnia pana domu. Sam cieszył się z takiego obrotu sprawy, gdyż także cenił punktualność. Jednakże martwiła go tylko jedna sprawa – Fogg był człowiekiem niezwykle skrytym i małomównym. Passepartout nazywał go nawet „mechanizmem”, gdyż działał on cicho i niezwykle regularnie.

 

Gdy Fileas Fogg przebywał w klubie „Reforma”, gdzie jadał śniadania i czytał prasę, dowiedział się o kradzieży w banku. Wkrótce dołączyli

Polecamy również:

Komentarze (5)
Wynik działania 1 + 5 =
Maksym
2017-10-07 13:05:30
Super bardzo się przydało
Maksym
2017-10-07 13:03:33
Bardzo fajne ale za długie
thepatka1
2016-02-29 19:49:40
bardzo denerwują mnie reklamy
mila_milena11
2016-02-29 19:47:37
fajne streszczenie ale moim zdaniem jest mało szczegółowe
Nela Szilnem
2015-12-16 18:10:51
Bardzo Fajne Streszczenie
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
okokok
• 2024-02-22 15:33:45
OK
• 2024-02-21 20:23:35
dziękuję bardzo ratujecie mnie
• 2024-02-21 19:08:12
i
• 2024-02-20 09:57:14
Bardzo pomogło mi w zadaniu domowym
• 2024-02-18 10:48:52