W 80 dni dookoła świata - streszczenie - strona 2

jednak odmówić, gdyż dokumenty Fogga były prawidłowe (inaczej działałby sprzecznie z prawem). Po dopięciu wszystkich formalności główny bohater powrócił na statek, a Passepartout wyruszył, by obejrzeć miasto i uporać się z kilkoma sprawami.

Śladem lokaja podążył detektyw Fix, który chciał dowiedzieć się jak najwięcej o jego pracodawcy. W czasie rozmowy uzyskał informacje, na jakie liczył. Fogg idealnie pasował do jego podejrzeń – był bogaty, podjął nagłą decyzję o wyprawie i podróżował w bardzo szybki sposób, nie zatrzymując się nigdzie na dłużej. Wrócił do konsulatu, wysłał depeszę do Londynu i wyruszył w ślad  za bohaterami, którzy zmierzali teraz do Bombaju.

Fogg na bieżąco sporządzał notatki z podróży. W ciągu sześciu i pół dnia udało mu się dotrzeć do Suezu  przez Paryż, Turyn i Brindisi. Po upewnieniu się co do swojej sytuacji, bohater spokojnie zjadł posiłek i oczekiwał, aż postawi stopę w Indiach.

W czasie podróży „Mongolią” Fogg prowadził niezmienny tryb życia. Jadł cztery razy dziennie, a większość czasu spędzał na grze w wista. Z kolei Passapertout często kręcił się po pokładzie wielkiego statku, próbując zorientować się w oferowanych przezeń atrakcjach. Udało mu się spotkać jeszcze raz Fixa, który przedstawił się jako agent kompanii handlowej. Próbował on zdobyć zaufanie mężczyzny, toteż bez skrępowania oferował mu kolejne drinki (głównie whisky). Nie udało mu się jednak dowiedzieć niczego konkretnego, a już na pewno nie uzyskał żadnych informacji odnośnie hipotetycznej kradzieży.

Dnia 20 października „Mongolia” dotarła do Bombaju. Było to dwa dni wcześniej niż wszyscy się spodziewali. Bohaterowie musieli poczekać 4 godziny, aż nadjedzie pociąg do Kalkuty. Fogg poświęcił ten czas na zjedzenie obiadu i uporządkowanie spraw związanych z wizami. Passepartout, który był człowiekiem ciekawym świata, nie mógł nadziwić się sposobowi życia w indyjskim mieście. Przypadkowo trafił do świątyni mieszczącej się na wzgórzu Malabar. Wierni wchodząc tam musieli ściągać buty, a chrześcijan po prostu nie wpuszczano. Nieświadomy mężczyzna zakłócił obrzęd religijny, czego omal nie przypłacił życiem – rzuciło się na niego trzech kapłanów, wymierzając niezwykle silne ciosy. Lokajowi udało się uciec i zdążyć na pociąg (dotarł doń 5 minut przed odjazdem). Był bez butów i kapelusza.

Detektyw Fix planował wyruszyć za bohaterami, lecz usłyszawszy opowieść Passepartout, postanowił zostać, ponieważ należało zająć się przestępstwem popełnionym w Bombaju (zbezczeszczeniem świątyni).

W czasie podróży do Kalkuty bohaterowie spotykają generała Cromartyego, z którym Fogg grał w wista na pokładzie „Magnolii”. Mężczyzna doskonale zna obyczaje Hindusów i chętnie o nich opowiada. Fileasa nie zajmuje jednak jego opowieść, gdyż skoncentrowany jest na tym, by jak najszybciej dotrzeć do celu. Żołnierz uznaje rozmówcę za dziwaka, gdyż nie pojmuje tego, jak można nie interesować się odwiedzanymi krajami.

Podczas jednego z postojów Passepartout kupił upragnione buty. Mężczyzna wciąż miał nadzieję, że Bombaj okaże się ostatnim przystankiem ich podróży. Teraz powoli godził się z tym, iż wkrótce okrąży cały świat.

Pociąg zatrzymał się w Rothal. Pasażerowie byli oburzeni, ponieważ zapłacili za przejazd do Kalkuty, lecz dalej nie było już torów. Wszyscy zaczęli organizować sobie środki transportu. Fogg niecierpliwił się, gdyż cała sytuacja groziła opóźnieniem podróży i w konsekwencji przegranym zakładem. W końcu Passepartout wpadł na genialny pomysł – do Kalkuty mieli dotrzeć na słoniu.

Zwierzę należało do pewnego Hindusa, miało na imię Kiuni i było hodowane w celach bojowych, stąd

Polecamy również:

Komentarze (5)
Wynik działania 3 + 5 =
Maksym
2017-10-07 13:05:30
Super bardzo się przydało
Maksym
2017-10-07 13:03:33
Bardzo fajne ale za długie
thepatka1
2016-02-29 19:49:40
bardzo denerwują mnie reklamy
mila_milena11
2016-02-29 19:47:37
fajne streszczenie ale moim zdaniem jest mało szczegółowe
Nela Szilnem
2015-12-16 18:10:51
Bardzo Fajne Streszczenie
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ok
• 2024-02-26 07:33:18
ok
• 2024-02-25 18:12:20
Smog to taki cichy zabójca, którego niekiedy nie widzimy, a negatywnie oddziałuje na na...
• 2024-02-25 18:02:05
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06