Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Marek Bieńczyk, Terminal – opracowanie

Ostatnio komentowane
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Szkoda komentować...
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Powieść Terminal przyniosła Markowi Bieńczykowi największy rozgłos literacki. Została wydana w 1994 roku. Uznaje się ją za pierwszą książkę autora o miłości – wątek ten ujawnia się już w pierwszym jej zdaniu. Terminal stanowi uzasadnienie dla powszechnego określenia pisarza jako postmodernisty.

Konwencja

Zamiast klasycznej formy fabuły Marek Bieńczyk umieszcza w powieści całą gamę cytatów, nieraz humorystycznych odniesień oraz liczne odwołania autobiograficzne. Pomimo tej mieszaniny dość wyraziście prezentuje się zasadniczy wątek utworu, czyli miłosna relacja Marka i jego ukochanej.  Choć momentami znajduje się on na drugim planie książki, to historia dwojga zakochanych zostaje przedstawiona od początku do końca. W pewnym sensie narrator-bohater tworzy z siebie postać o charakterze mitycznym, prowadząc z czytelnikiem i z samym sobą grę słowno-stylistyczną.  

Tematyka

Powieść Bieńczyka to historia dwojga stypendystów, który odbywają podróż po Francji, gdzie dochodzi do ich pierwszego spotkania. Głównym bohaterem powieści jest Marek, który wchodzi w związek z kobietą dziwną, nieprzewidywalną i dość ekscentryczną w swoich przyzwyczajeniach. Losy pary rozgrywają się niejako

Polecamy również:

  • Marek Bieńczyk, Terminal – bohaterowie

    Jest głównym bohaterem i narratorem powieści Marka Bieńczyka. Dowiadujemy się, że jest studentem, który otrzymał stypendium na wyjazd do Francji, gdzie poznaje kobietę, z którą nawiązuje romans. Ich relacja stanowi oś fabularną książki. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =