Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Marek Bieńczyk, Terminal – streszczenie

Głównym bohaterem powieści Bieńczyka jest Marek, związany z kobietą, która ma dziwne upodobania. Parę w wielu aspektach łączy liczba 6 – mieszkają pod tym numerem, poznali się w tym dniu miesiąca i oboje urodzili się szóstego. Bohaterowie poznają się podczas zorganizowanej wycieczki, podczas której odbywa się spotkanie zapoznawcze – każdy ma opowiedzieć o sobie kilka słów. Wszystkie wydarzenia powieści rozgrywają w nieco nierealnej rzeczywistości – podczas wycieczki mężczyzna cytuje wiersze Cypriana Kamila Norwida, zwiedza zamek rycerza o przydomku Serce i poznaje jego historię – z miłości stracił zmysły, a następnie cały dobytek. Przez refleksje Marka przewijają się także wątki sporu klasyków z nowożytnikami oraz ideologia Andrzeja Towiańskiego. Swoją ukochaną, która nigdy nie potrafi zdążyć na czas, mężczyzna nazywa Panią Bovary. Podczas wspomnianego wyjazdu para umawia się na obiad, po czym kobieta daje Markowi swój adres z propozycją kolejnej wspólnej wycieczki. W ten sposób mężczyzna poznaje kolejne cechy dziewczyny – jest bardzo powolna właściwie w wykonywaniu wszystkich czynności. W kontekście tych obserwacji bohater przywołuje kolejne przykłady literackie np. Alicję w Krainie

Zobacz również

 • Marek Bieńczyk, Terminal – opracowanie

  Powieść Terminal przyniosła Markowi Bieńczykowi największy rozgłos literacki. Została wydana w 1994 roku. Uznaje się ją za pierwszą książkę autora o miłości – wątek ten ujawnia się już w pierwszym jej zdaniu. Terminal stanowi uzasadnienie dla powszechnego określenia pisarza jako postmodernisty.

  Więcej
 • Marek Bieńczyk, Terminal – bohaterowie

  Jest głównym bohaterem i narratorem powieści Marka Bieńczyka. Dowiadujemy się, że jest studentem, który otrzymał stypendium na wyjazd do Francji, gdzie poznaje kobietę, z którą nawiązuje romans. Ich relacja stanowi oś fabularną książki.

  Więcej

Losowe zadania

 • Rozwiązywanie układu równań

  Grupa znajomych wyjeżdżających na biwak wynajęła bus. Koszt wynajęcia busa jest równy 960 zl i tę kwotę rozłożono po równo na wszystkich uczestników wycieczki. W ostatniej chwili dołączyło dwóch znajomych. Wtedy koszt wyjazdu przypadający na jedną osobę zmniejszył się o 16 zł. Oblicz ile osób wy...

  1 Odpowiedz Więcej
 • Opisz stan elektronu pierwiastka Z przy pomocy liczb kwantowych

  Pierwiastek Z znajduje się w 4 okresie układu okresowego,  jego atom w stanie podstawowym posiada następującą konfigurację elektronową: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s1. Określ, do jakiego bloku energetycznego należy pierwiastek X, a następnie opisz stan elektronu znajdującego się w powłoce walencyjnej przy pomocy liczb kwantowych.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Podaj wartości liczb kwantowych i kształt cząstki

  W stanie podstawowym gal posiada w swojej powłoce walencyjnej elektron, który znajduje się na najwyższym poziomie energetycznym w atomie. Zapisz wartości głównej i pobocznej liczby kwantowej dla tego elektronu. Następnie określ kształt cząsteczki powstałej z połączenia tego pierwiastka z wodorem, i uzasadnij odpowiedź.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Porównywanie-która z liczb jest większa?

  Która z podanych liczb jest większa? a) 35 czy 92 ? b) 254 czy 1252 ?  c) 165 czy 322 ? d)  54 czy 642 ?  e) (-1/2)4 czy (1/8)3 ?

  1 Odpowiedz Więcej
 • Zgrubienia

  Do każdego wyrazu dopisz jego zgrubienie. Dziewczyna Kot Książka Dom But Nos Szyszka Ptak Staruszka Chłop

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
dzk
okokkokoook • 2020-05-28 16:55:59
proste
Kuba • 2020-05-28 09:59:41
OMG
Matriks • 2020-05-28 08:44:21
Bardzo dobre i super pomocne.
bobas • 2020-05-27 17:31:25
elo dzienki byq
ojjjtak+1byczq • 2020-05-27 12:05:25