Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Marek Bieńczyk, Terminal – streszczenie

Ostatnio komentowane
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Szkoda komentować...
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Głównym bohaterem powieści Bieńczyka jest Marek, związany z kobietą, która ma dziwne upodobania. Parę w wielu aspektach łączy liczba 6 – mieszkają pod tym numerem, poznali się w tym dniu miesiąca i oboje urodzili się szóstego. Bohaterowie poznają się podczas zorganizowanej wycieczki, podczas której odbywa się spotkanie zapoznawcze – każdy ma opowiedzieć o sobie kilka słów. Wszystkie wydarzenia powieści rozgrywają w nieco nierealnej rzeczywistości – podczas wycieczki mężczyzna cytuje wiersze Cypriana Kamila Norwida, zwiedza zamek rycerza o przydomku Serce i poznaje jego historię – z miłości stracił zmysły, a następnie cały dobytek. Przez refleksje Marka przewijają się także wątki sporu klasyków z nowożytnikami oraz ideologia Andrzeja Towiańskiego. Swoją ukochaną, która nigdy nie potrafi zdążyć na czas, mężczyzna nazywa Panią Bovary. Podczas wspomnianego wyjazdu para umawia się na obiad, po czym kobieta daje Markowi swój adres z propozycją kolejnej wspólnej wycieczki. W ten sposób mężczyzna poznaje kolejne cechy dziewczyny – jest bardzo powolna właściwie w wykonywaniu wszystkich czynności. W kontekście tych obserwacji bohater przywołuje kolejne przykłady literackie np. Alicję w Krainie

Polecamy również:

  • Marek Bieńczyk, Terminal – opracowanie

    Powieść Terminal przyniosła Markowi Bieńczykowi największy rozgłos literacki. Została wydana w 1994 roku. Uznaje się ją za pierwszą książkę autora o miłości – wątek ten ujawnia się już w pierwszym jej zdaniu. Terminal stanowi uzasadnienie dla powszechnego określenia pisarza jako postmodernisty. Więcej »

  • Marek Bieńczyk, Terminal – bohaterowie

    Jest głównym bohaterem i narratorem powieści Marka Bieńczyka. Dowiadujemy się, że jest studentem, który otrzymał stypendium na wyjazd do Francji, gdzie poznaje kobietę, z którą nawiązuje romans. Ich relacja stanowi oś fabularną książki. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =