Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Boska komedia jako summa średniowiecza i dzieło przełomu epok - strona 4

Ostatnio komentowane
Mieczysław to nie 16 letni chłopiec -"Miał lat szesnaście(...) ,kiedy cera jego zaczę...
Paweł • 2020-02-20 22:06:27
Kongres Wiedenski (rok 1815!), to raczej zatwierdzenie rozbiorow Polski, nie zas przywroc...
zofia • 2020-02-20 19:59:40
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

podróży przez piekło – Dante nie zawsze potępia skazanych na pobyt tutaj, a często im nawet współczuje. W dodatku dzieło zawiera liczne wątki autobiograficzne. Przejawiają się one w aluzjach do rzeczywistości oraz w zabiegu umieszczenia wrogów autora w piekle, a ludzi – według Dantego – godnych szacunku w niebie.

Dzieło życia Dantego Alighieri stanowi odzwierciedlenie popularnego w średniowiecznej Italii (zwłaszcza w architekturze) prądu zakładającego twórczy powrót do starożytności (w renesansie będzie ono jednym z haseł programowych: „ad fontes”). W „Boskiej komedii” pojawiają się liczne nawiązania do świata starożytnego, co dowodzi, że autor musiał doskonale znać kulturę tego okresu. Sam motyw katabazy, który stanowi ideę przewodnią dzieła, zaczerpnięty został z „Eneidy” Wergiliusza. Postaci antyczne pojawiają się także w różnych miejscach zaświatów, stanowiąc egzemplifikację różnych win lub zasług.

W tym kontekście nie bez znaczenia pozostaje także forma „Boskiej komedii”, która napisana została tercynami (strofami liczącymi po trzy wersy). Badacze przypisują pierwsze zastosowanie tego typu konstrukcji właśnie Dantemu. Najpewniej inspirację znalazł on w liryce starożytnej, która

Polecamy również:

 • Boska komedia - plan wydarzeń

  1. Dante w lesie swojego grzesznego życia 2. Trzy zwierzęta-alegorie 3. Wergiliusz przewodnikiem Dantego Więcej »

 • Boska komedia - opracowanie (czas i miejsce akcji, motywy, geneza)

  Powodów do napisania „Boskiej komedii” należy szukać w światopoglądzie i biografii jej autora. Doświadczył on nieszczęśliwej miłości do Beatrycze, którą idealizuje na kartach utworu, poza tym z powodu problemów politycznych i finansowych zmuszony był do tułaczki po Włoszech przez... Więcej »

 • Boska komedia - interpretacja

  „Boska komedia” uważana jest za arcydzieło literatury średniowiecza, ale i zapowiedź epoki renesansu. W poetyckiej formie Dante ujmuje w swoim dziele wiedzę i wyobrażenia epoki średniowiecza o naturze wszechświata. W poemacie pojawia się około 500 postaci ze świata Biblii, mitologii oraz historii... Więcej »

 • Boska komedia - bohaterowie

  Dante - to autor, a zarazem główny bohater utworu. Zdaje sobie sprawę z tego, że znalazł się w trudnym momencie swojego życia, zgubił właściwą drogę prowadzącą ku Bogu, a także sens egzystencji w ogóle. Więcej »

 • Opis piekła w Boskiej komedii

  Piekło w „Boskiej komedii” ma budowę olbrzymiego odwróconego stożka podzielonego na 9 kręgów. Kolejne z nich schodzą w dół, aż do samego Lucyfera. W każdym znajdują się innego rodzaju grzesznicy, których przewinienia mają różną skalę. Piekło powstało właśnie przez... Więcej »

Komentarze (3)
1 + 2 =
Komentarze
miłosz szkolny • 2019-02-16 11:37:52
zapraszam na youtube kanał szkodziu
Aspirant białach • 2019-02-16 11:37:07
To kozacko
miłosz szkolny • 2019-02-16 11:36:28
To niezle