Podróże z Herodotem – bohaterowie

Tak naprawdę zbiór reportaży Kapuścińskiego ma dwóch głównych bohaterów. Pierwszy z nich jest samo autor, dziennikarz, korespondent zagraniczny Ryszard Kapuściński. Książka przypomina nieco prozę autobiograficzną. Wyłącznie narrator jest autorem zapisków, spostrzeżeń i relacji z podróży. Przelewa na papier również swoje emocje i interpretacje faktów historycznych.

Nieodłącznym towarzyszem wyjazdów narratora jest Herodot, starożytny pisarz, historyk, kronikarz urodzony w Halikarnasie. W rzeczywistości podróżuje on z Kapuścińskim poprzez swoje największe dzieło – Dzieje, które zawiera opis wielkiej historii  z czasów wojen grecko-perskich. Pozycja ta stała się punktem wyjścia do wypracowania sobie konkretnej interpretacji rzeczywistości i postrzegania problemów świata współczesnego przez narratora książki.

W reportażach pojawiają się epizodycznie osoby, które dziennikarz spotyka na swojej drodze – właściciele hoteli, w których się zatrzymuje, uchodzące z zagrożonego Kongo dzieci. Niektórzy bohaterowie są szczególną inspiracją do napisania kolejnych rozdziałów książki np. doktor Otto Ranke.

Postacie króla Persów Dariusza czy starożytnego władcę Krezusa również można uznać za bohaterów reportażu Kapuścińskiego. Są oni bowiem ważnym przyczynkiem do kluczowych refleksji historiozoficznych autora.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Dziękuję ????
• 2024-05-27 05:14:55
y
• 2024-05-26 09:41:20
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16