Ryszard Kapuściński Heban - streszczenie

Początek, zderzenie, Ghana ‘58

Opis klimatu, zapachu i ludzi Afryki, następnie miasta Akry. Kapuściński natrafił na wiec przywódcy Ghany, Kwame Nkrumaha, którego głównym hasłem jest wolność. Tam poznaje bardzo młodego ministra oświaty i informacji, Kofi Baako. Następnego dnia spotyka się z nim na rozmowie, a wieczorem idą razem na przyjęcie, gdzie młody minister oddaje się swojej pasji fotografowania. Każdy może przyjść do członka rządu i przedstawić mu swoje problemy. Politycy przemieszczają się bez ochrony.

Droga do Kumasi

Ruchliwy dworzec w Akrze. Na odjazd trzeba czekać do momentu, kiedy zbierze się pełny autobus ludzi. Afrykańczycy mają inne poczucie czasu, to oni nim rządzą, nie czują się uzależnieni od przemijających chwil. Dlatego potrafią cierpliwie czekać. Od stuleci zawsze byli w ruchu. Cała Afryka migrowała z miejsca na miejsce. O tożsamości jakiejś rodziny czy plemienia stanowi przede wszystkim pamięć o przodkach.

Struktura klanu

Kolonializm rozkwitał od XV wieku. Najgorsze były trzy stulecia, w czasie których biali porywali czarnych i handlowali nimi, wysyłając ich setki tysięcy do Ameryki Północnej. Długie lata niewoli doprowadziły do wytworzenia się kompleksu niższości

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
nice
ameqa • 2020-12-03 21:04:28
6
olinow • 2020-12-03 16:38:49
Komentarz
Największy_speedrunner_w_Polsce • 2020-12-03 16:18:00
Mam nadzieję, że w UE docenią wirusy- bakteriofagi, bo to często jedyny sposób na wyl...
Goska • 2020-12-03 16:52:56