Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem – opracowanie

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Gatunek

Książkę Ryszarda Kapuścińskiego można zaliczyć do pozycji wielogatunkowych, choć najbardziej przypomina ona po prostu cykl reportaży literackich. Autor opisuje miejsca, spotkane osoby, wydarzenia, w których bierze udział. Jego zapiski są autentyczne, jednak nie mają charakteru obiektywnego. Umieszcza w książce opinie, swoje odczucia, interpretacje.

Podróże z Herodotem to po trosze także proza autobiograficzna (znajdziemy również wspomnienia nie tylko z podróży ale z czasów studenckich pisarza), a po trosze traktatem filozoficznym.

Czas akcji

Mamy do czynienia z dwiema płaszczyznami czasowymi – okres dziennikarskiej pracy narratora (podróżujemy z nim do Indii, Chin i Afryki). Druga płaszczyzna, dzięki ciągłej lekturze Herodota przez autora, przenosi nas w czasy starożytne, w szczególności okres wojen grecko-perskich. Narrator zastanawia się nad życiem i poglądami starożytnego kronikarza. Przytacza różne fragmenty Dziejów intepretując je.

Rola historii w ocenie Herodota

Pod wpływem lektury Kapuściński zaczął zastanawiać się nad rolą pamięci w starożytności. Wówczas musiała być ona jedynym źródłem historii. Aby ją poszerzać należało ze sobą rozmawiać, przekazywać doświadczenia.

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');