Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Powrót posła - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy) - strona 2

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

weto, regułami sukcesji tronu, obowiązkiem dziesięciny nałożonym na chłopów, czy skutkami przymierza z Prusami.

Wyraźnie rysują się dwa obozy polityczne: zatwardziałych konserwatystów (Starosta) i postępowych zwolenników reform (Podkomorzy, Walery). Niemcewicz chce ośmieszyć konserwatystów jako tych, którzy, przez swoje skostniałe poglądy, marazm, lenistwo, wygodnictwo, przekupność, brak szacunku dla tradycji, brak przestrzegania patriotycznych wartości, doprowadzają do upadku kraju. Celowo zatem przejaskrawia takie cechy Starosty jak: ciemnota, ignorancja, krótkowzroczność, dbałość o swój majątek i interesy.

Niemcewicz pokazuje, że reformatorzy, którzy ponad własne sprawy stawiają dobro ojczyzny stanowią wzór do naśladowania dla każdego obywatela. Nie brak im perspektywicznego myślenia, które przejawia się choćby w krytyce liberum veto i nieograniczonych swobód szlacheckich. Walery i jego bracia zostali tak wychowani przez Podkomorzego, że służbę ojczyźnie uważają za swój najważniejszy obowiązek. Powinnością prawdziwego patrioty jest zatem troska o dobro Polski, przejawiająca się zainteresowaniu problemami kraju (obrady sejmu, wolna elekcja), ale też wszystkich jego obywateli (zwiększenie

Polecamy również:

 • Powrót posła - plan wydarzeń

  1. Agatka, przygotowując śniadanie, rozmawia z Jakubem o Staroście, Szarmanckim i pannie Teresie.2. Starosta rozmawia z Podkomorstwem o wojnie  i obecnej sytuacji panującej w kraju.3. Podkomorzy ze Starostą polemizują na temat modnego wychowania.4. Podkomorstwo otrzymuje list od syna z informacją o jego... Więcej »

 • Powrót posła - bohaterowie

  Podkomorzy - postępowy szlachcic, zwolennik nowego porządku i reform, ojciec trzech synów, z których każdy pracuje na pożytek kraju: najstarszy jest posłem na sejm, średni pracuje w komisjach porządkowych cywilno-prawnych, najmłodszy zaś służy w kawalerii. Jest dumny z tego, iż wszyscy jego synowie... Więcej »

 • Powrót posła - interpretacja

  Niemcewicz, w bardzo zręczny sposób, wplótł kwestie polityczno-społeczne w błahą historyjkę o pannie i jej dwóch adoratorach, z których jednemu jest ona przychylna, drugi zaś to lekkoduch czyhający jedynie na jej majątek, ale mający poparcie u rodziców. Mamy ukazane zatem drobne... Więcej »

 • Powrót posła jako komedia polityczna

  Julian Ursyn Niemcewicz był aktywnym działaczem stronnictwa patriotycznego, który swoje poglądy wyrażał także poprzez literaturę. „Powrót posła” jest przykładem dzieła zaangażowanego w naprawę kraju. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =