Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Krótka rozprawa między trzema osobami... - opracowanie (interpretacja, czas i miejsce akcji, geneza) - strona 2

przedstawiciele trzech stanów, by toczyć swoją rozprawę.

„Krótka rozprawa między trzeba osobami” - interpretacja utworu

Głównym problemem poruszanym w utworze Reja jest położenie polskiego chłopa, zmuszonego przez system do pracy na rzecz pana i Kościoła, co wpędza go w nędzę. Chłop nie może się bronić, bo stoi najniżej w hierarchii społecznej.

Drugą kwestią jest niewłaściwa postawa duchowieństwa, która skupia się jedynie na gromadzeniu i pomnażaniu majątku Kościoła, natomiast zaniedbuje swoje obowiązki wobec parafian, z rzadka jedynie mówiąc o Bogu i zbawieniu duszy.

Kolejnym ważnym problemem jest stosunek szlachty do własnego państwa. Szlachta jest przekupna i chętnie wykorzystuje sprawowane przez siebie urzędy do załatwiania prywatnych spraw. Nie dba o dobro ojczyzny, lecz nad wszystko przedkłada własny interes. Żyjąc ponad stan, marnotrawi majątek swoich przodków.

Motyw wsi i chłopa w „Krótkiej rozprawie między trzema osobami”

W utworze zostało ukazane realne położenie chłopa, który jest wykorzystywane zarówno przez panów, jak i Kościół. Chłopa zmusza się do płacienia dziesięciny, pracy na rzecz Kościoła i dawania datków księżom, gdyż ci wykorzystują niewiedzę chłopa, straszą go na kazaniach, iż kolęda jest niezbędna, by człowiek mógł uzyskać zbawienie.

Również pan nie ma oporów przed wykorzystywaniem swoich poddanych i zmusza ich do ciężkiej pracy. Chłop stanowi narzędzie w rękach dwóch warstw społecznych: duchowieństwa i szlachty. Jego położenie jest beznadziejne, gdyż jego pozycja społeczna jest niska, toteż nie może on zrobić nic, żeby realnie odmienić swój los.

Zobacz również

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28