Gall Anonim Kronika polska - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

„Kronika polska” Galla Anonima powstawała na dworze księcia Bolesława Śmiałego w okresie od 1112 do 1116 r. Chociaż została ona napisana w języku łacińskim, to ze względu na podejmowaną tematykę uważana jest za pierwsze polskie dzieło historyczne. Już wkrótce po powstaniu cieszyła się wielką popularnością na co wskazuje wielka ilość rękopisów zawierających jej tekst (do naszych czasów zachowały się trzy).

Anonim

Historia autora „Kroniki polskiej” do dzisiaj owiana jest tajemnicą. Najwięcej argumentów przemawia za tym, że dostał się on do Polski z Węgier, gdzie niemal na pewno uczestniczył w spotkaniu księcia Bolesława Krzywoustego z Kolomanem Uczonym, ówczesnym królem węgierskim. Znacznie trudniej określić, skąd znalazł się on na Węgrzech (sam pisał, że trafił tam w czasie pielgrzymek). Najnowsze badania pozwalają wysunąć twierdzenie, iż Gall Anonim pochodził z Wenecji, gdzie najprawdopodobniej był mnichem. Właśnie stamtąd miał trafić do klasztoru św. Idziego w węgierskiej miejscowości Samogyvar.

Geneza „Kroniki polskiej”

„Kronika polska' powstała najprawdopodobniej na zamówienie księcia Bolesława Śmiałego lub biskupa i kanclerza Michała Adwańca. Najpewniej druga z wymienionych

Polecamy również:

 • Gall Anonim Kronika polska - plan wydarzeń

  1. Pieśń o okolicznościach narodzin Bolesława Krzywoustego 2. Położenie geograficzne Polski 3. Legenda o Popielu, którego zjadły myszy 4. Dzieje Piasta Kołodzieja Więcej »

 • Gall Anonim Kronika polska - interpretacja

  Kronika jako gatunek literacki to utwór zawierający uporządkowane chronologicznie fakty, spisywane systematycznie i na bieżąco. Gdy mowa jednak o średniowiecznych kronikach, takich jak np. „Kronika polska”, ujawniają się inne ich cechy. Utwory z tego okresu nie są jedynie źródłami... Więcej »

 • Bolesław Chrobry jako ideał władcy

  „Kronika polska” Galla Anonima – pierwsze polskie dzieło historyczne – powstawała w latach 1112-1116. Tekst dzieła podzielony jest na 3 części, w których autor opisuje kolejno: - czasy od legendarnych początków państwa Polan po narodziny Bolesława Krzywoustego, - czasy młodości... Więcej »

 • Kronika polska jako panegiryk

  Panegiryk to utwór, który w jawny i dosadny sposób (często wręcz przesadny) sławi jakąś osobę, czyn lub wydarzenie. Gatunek ten narodził się w starożytnej Grecji, gdzie dzieła tego typu często były wygłaszane w czasie pogrzebów wybitnych jednostek. Panegiryczny charakter mogą mieć... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
7
7 • 2021-05-17 18:40:57
Mowa niezależna (Direct speech) i Mowa zależna (reported speech). Wprowadzacie ludzi w b...
OnahM • 2021-05-17 14:52:15
Nice
john paul II • 2021-05-17 13:04:19
średnio pomogło za dużo czytania
anonimus • 2021-05-17 12:07:41
Był bardzo przydatny
Niki • 2021-05-16 21:20:21