Pippi Pończoszanka - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja, bohaterowie)

„Pippi Pończoszanka” - geneza

W 1941 r. córka Astrid Lindgren – Karen – przechodziła ciężkie zapalenie płuc. By ją zabawić, autorka sięgnęła do swojej wyobraźni i stworzyła Pippi Pończoszankę. Kiedy 3 lata później autorka skręciła nogę i cierpiała z powodu nudy, zaczęła spisywać wymyślone historie. Chciała podarować je dziecku na urodziny. Postanowiła również wysłać rękopis do wydawnictwa Bonniera. Wkrótce odesłano go. Podobno zbulwersował całą redakcję. W 1945 r. „Pippi Pończoszanka” została opublikowana. Dzieło prędko zdobyło wielką popularność na całym świecie i wywołało burzliwą dyskusję w kręgach pedagogów.

„Pippi Pończoszanka” - czas i miejsce akcji

Akcja dzieła Astrid Lindgren rozgrywa się w niewielkim szwedzkim miasteczku bardzo przypominającym Vimmerby – rodzinną miejscowość Astrid Lindgren. Opisywane wydarzenia dzieją się w przeciągu kilku miesięcy (od wiosny/lata do jesieni). Osadzone są one najpewniej w czasach zbliżonych życiu autorki.

„Pippi Pończoszanka” - problematyka

W „Pippi Pończoszance” odbicie znalazły fascynacje autorki – Lindgren przez długi czas  interesowała się pismami pedagogicznymi Betranda Russela. W książce zawarty został przede wszystkim pogląd myśliciela, wedle którego dzieci często pragną władzy i wyobrażają sobie sytuacje oparte na ich dominacji nad dorosłymi. Właśnie dlatego Pippi w rozmowach z dorosłymi zazwyczaj ma ostatnie zdanie. W ten sposób zaznacza swoją podmiotowość i rozbija ściśle hierarchiczny porządek panujący w pierwszej połowie XX stulecia.

Dzieło Astrid Lindgren stanowi także odbicie bardzo nośnej teorii – nieskrępowanego rozwoju dziecka. Z tych powodów utwór wywołał wielkie oburzenie pośród ówczesnych teoretyków wychowania i badaczy. Niezależność tytułowej bohaterki (skórzana torba pełna pieniędzy) budziła niechęć niektórych pedagogów, pokazywała bowiem możliwość funkcjonowania dzieci bez opieki i kontroli ze strony dorosłych.

„Pippi Pończoszanka” ukazuje wspaniałość okresu dzieciństwa. Tytułowa bohaterka nie zna żadnych ograniczeń, gdyż na ich pokonywanie pozwala jej bujna fantazja. Najlepszymi przyjaciółmi Pippi są pochodzący z zamożnej rodziny Tommy i Annika. Ich życie nie jest tak beztroskie jak to, które wiedzie dziwna dziewczynka. Muszą liczyć się z opinią rodziców, chodzić do szkoły i wykonywać inne obowiązki. Te ostatnie obecne są również w życiu tytułowej bohaterki, lecz traktuje je ona jak doskonałą zabawę i sama je sobie wyznacza.

W świecie Pippi obecne są wszystkie najważniejsze wartości moralne. Dziewczynka jest dobra i pomocna, wysoko ceni sobie uczciwość i otwartość. Większego znaczenia nie mają dla niej pieniądze – nie przykłada wagi do materialnej wartości przedmiotów. Wielką radość przynoszą jej nawet najdrobniejsze upominki czy znaleziska.

„Pippi Pończoszanka” - bohaterowie

Pippi Pończoszanka

Pippi jest główną bohaterką powieści dla dzieci autorstwa Astrid Lindgren. To dziewczynka o marchewkowych włosach (zaplecionych w sterczące warkoczyki), małym, piegowatym nosku w kształcie kartofelka i roześmianych ustach. Miała bardzo zdrowe zęby, które często pokazywała, ponieważ była niesamowitą gadułą.

Pippi nie była przeciętną dziewczynką. Dzięki niezwykłej sile mogła podnosić największe ciężary (nawet konia!). Bujna wyobraźnia pozwalała jej z najzwyklejszych rzeczy tworzyć zjawiska niezwykłe.

Pippi Pończoszanka miała pewne problemy z dopasowaniem się do panujących w społeczeństwie zasad. W szkole zwracała się do pani na „ty”, ciągle wtrącała się do rozmów dorosłych. Nigdy nie była to jednak kwestia złych intencji czy złośliwości. Pippi po prostu nie lubiła się nudzić.

Tytułowa bohatera

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 4 =
wiki123
2015-11-03 18:18:40
Bardzo pomogło! :)
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
OK
• 2024-02-21 20:23:35
dziękuję bardzo ratujecie mnie
• 2024-02-21 19:08:12
i
• 2024-02-20 09:57:14
Bardzo pomogło mi w zadaniu domowym
• 2024-02-18 10:48:52
skidibi tojlet
• 2024-02-16 17:21:38