Platon, Obrona Sokratesa – opracowanie

Geneza i forma

Obrona Sokratesa jest jednym z dialogów autorstwa Platona, choć w rzeczywistości stanowi zapis monologu Sokratesa, który broni się przed zarzutami wobec jego nauk. Proces filozofa miał miejsce w 399 roku p.n.e i zakończył się nałożeniem na uczonego kary śmierci. Paradoksalnie, obrona filozofa jest jednocześnie aktem oskarżenia o niesprawiedliwość tych, którzy go skazali.

Zarzuty wobec Sokratesa

Filozof był postacią kontrowersyjną – wśród Ateńczyków był zarówno uwielbiany jak i znienawidzony. Zarzucano mu przede wszystkim deprawowanie młodych i chłonnych umysłów. Filozof stale powoływał się na głos ducha bogów, który miał podpowiadać mu co robić. To nie budziło wśród obywateli wiarygodności i wielu podejrzewało go po prostu o brak wiary.

Ulubioną metodą nauczania filozofa było chodzenie po ulicach miasta i wygłaszanie swoich tez w miejscach zgromadzeń publicznych. Najczęściej rozmawiał z zupełnie przypadkowo spotkanymi osobami. Jednym z literackich przejawów krytyki Sokratesa był utwór Chmury napisany przez Arystofanesa. Sokrates jawi się tam jako dziwaczny nauczyciel, zupełnie oderwany od rzeczywistości, który bardziej szkodzi swoim uczniom niż pomaga.

Oskarżyciele

Głównymi

Polecamy również:

  • Platon, Państwo – streszczenie

    Tekst Platona posiada formę dialogu, w którym biorą udział następujący rozmówcy: Sokrates, Glaukon, Adejmantos, Polermarch, Trazymach, Kefalos i Klejtafon. Całość rozmowy dotyczy sposobów właściwego zarządzania Państwem. Więcej »

  • Platon - biografia

    Platon to obok Arystotelesa najważniejsza postać klasycznego okresu greckiej filozofii. Żył on w latach 427 – 347 p. n. e. „Platon” to przydomek nadany filozofowi ze względu na jego szczególnie rozrośnięte barki. Platon cenił sobie dbałość o kondycję fizyczną i niejednokrotnie brał udział w... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
j
• 2022-05-22 13:39:08
Mnożenie do 100
• 2022-05-22 12:05:43
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05