Obrazki więzienne - streszczenie - strona 2

on oceniał szansę ucieczki. Szanse zwiększyły się, gdy pod bramę podjechał drugi wóz z kapustą.

Cygan niepostrzeżenie uciekł. Tylko Janowa stwierdziła, że właśnie coś siwego mignęło jej przed oczyma, dlatego więźniowie rozejrzeli się po sobie, czy któregoś nie brakuje. Okazało się, że nie ma Cygana.

Kucharka stwierdziła, że to na pewno był Cygan. Rozpoczęto poszukiwania. Inni więźniowie trafili z powrotem na więzienne korytarze. Strażnicy dostrzegli, że blisko bramy Cygan porzucił siwy kubrak i czapkę. Wiedzieli, w którą stronę uciekł, więc strażnik Filip puścił się w pogoń za zbiegiem.

Zmęczony Cygan w końcu musiał się zatrzymać. Strażnik rzucił aresztanta na ziemię, a reszta goniących solidnie go pobiła. Następnie zaprowadzono go do więzienia. Ocknął się w ciemnym karcerze dopiero wówczas, gdy polano go kubłami zimnej wody. Zaprowadzono Cygana do nadzorcy, ale uciekinier był tak słaby, że ciągle mdlał. Delegacja kilku więźniów, z przywódcą Wiewiórą na czele, poprosiła nadzorcę z pocałowaniem ręki o pozwolenie na osądzenia Cygana za próbę ucieczki. Zbieg wiedział, co go czeka.

Współwięźniowie tak go zbili, że stracił przytomność. Pluł krwią i miał gorączkę. Nie wyglądał

Polecamy również:

 • Obrazki więzienne - plan wydarzeń

  Podług księgi - 1. Do więzienia przyjeżdża wóz z kapustą 2. Woźnica prosi o otworzenie więziennej bramy 3. Wóz utyka w połowie wjazdu z powodu porozrzucanych skrzynek na ziemniaki Więcej »

 • Obrazki więzienne - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Maria Konopnicka jest słynną autorką nowel, które wydała w czterech zbiorach. Współczuciu wobec niedoli bohaterów towarzyszy szacunek pisarki dla ich wrażliwości moralnej, uczciwości, wielkoduszności. Konopnicka nie tylko przedstawia wydarzenia tragiczne, ale jednocześnie potrafi się w nich... Więcej »

 • Obrazki więzienne - problematyka

  W „Obrazkach więziennych” Konopnicka przedstawiła prawidła, jakie rządzą życiem więziennym. Pisarka ukazała, jak więzienie wpływa na psychikę ludzką, opisała jego surowe reguły i zwyczaje. Więcej »

 • Obrazki więzienne - bohaterowie

  Cygan - bohater obrazka „Podług księgi”. Przebywa w więzieniu od czterech lub pięciu lat. Współwięźniowie, strażnicy i pracownicy kancelarii nazywają do Cyganem. W ten sposób zapisany był również księdze, choć nie było to jego prawdziwe imię ani nazwisko. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01