Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Charakterystyka Manolina

Manolin to młody przyjaciel Santiago, prawdopodobnie ma kilkanaście lat. Odkąd skończył pięć lat, pomaga staremu rybakowi, wypływając z nim na ryby. To Santiago nauczył go wszystkiego o morzu i łowieniu: „Stary nauczył chłopca łowić ryby i chłopiec go kochał”. Teraz Manolin odwdzięcza mu się oddaniem i opieką.

Jest przy tym zaradny i odpowiedzialny. Dyskretnie, bez narzucania się zapewniał Santiago jedzenie i picie, dbał o niego nie dając mu odczuć, że sam sobie nie radzi. Pomagał mu nosić ciężki sprzęt i organizował przynętę.

Młodzieńcza pogoda ducha Manolina ożywiała samotność starego człowieka. Kiedy chłopiec nie mógł wypływać ze swoim przyjacielem w morze, każdego dnia przychodził życzyć mu powodzenia.

Santiago jest dla chłopca autorytetem nie tylko w kwestii łowienia ryb („Pamiętam wszystko, odkąd pierwszy raz popłynąłem z tobą”), od niego też Manolin zaraża się pasją do baseballu. Razem kibicują nowojorskim Jankesom, śledząc na bieżąco doniesienia prasowe.

Dyskrecja, z jaką Manolin troszczy się o swojego przyjaciela, świadczy o jego wrażliwości i empatii. Podobnie jak jego zachowanie po powrocie Santiago. Chłopiec dba, by nikt nie przeszkadzał zmęczonemu rybakowi. Z uwagą wysłuchał jego relacji z połowu i płakał, wyobrażając sobie tę niezwykłą walkę.

Chłopiec ma niezbyt dobre relacje z ojcem, mówi wprost: „Nie lubię, jak ten mój mnie budzi. Bo to tak, jakbym był gorszy od niego”. Jest mu jednak posłuszny, przynajmniej do czasu – kiedy rodzice zakazują mu wypływać z Santiago, ponieważ od wielu dni nie udaje mu się niczego złowić, chłopiec podporządkowuje się. Do dnia, rzecz jasna, gdy stary rybak powraca ze szkieletem marlina.

Manolin żałuje, że nie było go podczas tego połowu z Santiago i obiecuje mężczyźnie, że od teraz znów będzie z nim łowił.

Zobacz również

 • Charakterystyka Santiago

  Santiago jest biednym kubańskim rybakiem. Sam tytuł podkreśla jego zaawansowany wiek oraz związek z morzem, zaś pierwsze słowa opowiadania brzmią następująco: „Był starym człowiekiem, który łowił ryby w Golfstromie, pływając samotnie łodzią”.

  Więcej

Losowe zadania

 • Oblicz wskaźnik przedsiębiorczości osób fizycznych

  Oblicz wskaźnik przedsiębiorczości osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na 1000 osób w wieku produkcyjnym dla roku 2012 i 2018, dla miasta Gdańsk. Oblicz także dynamikę zmian wskaźnika pomiędzy latami 2012 i 2018.   Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w roku 2012: 44 750 Osoby fi...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Typy nadawcy komunikatu

  Dopasuj typy nadawcy komunikatu do poniższych opisów (możesz dopasować więcej nić jeden typ): 1. Kierownictwo Szkoły Muzycznej I stopnia podało komunikat o zawieszeniu zajęć dydatycznych. 2. Dziennikarz porannego programu podał informację o zamachu terrorystycznym w Stambule. 3. Ludzie zgromadzeni na wieczornej mszy św. wsp&oa...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rodzaje tkanki łącznej

  Wymień rodzaje tkanki łącznej i omów je.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Oblicz, jak zmieni się stężenie równowagowe estru

  Dla reakcji opisanej równaniem: CH3COOH + CH3OH ↔ CH3COOCH3 + H2O w temperaturze 298 K stała równowagi reakcji wynosi 1. W stanie równowagi stężenia reagentów wynosiły odpowiednio: [CH3COOH] = 2 mol/dm3, [CH3OH] = 8 mol/dm3, [CH3COOCH3] = 4 mol/dm3, [H2O] = 4 mol/dm3 Oblicz, jak zmieni się stężenie r&oacu...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Porównaj metalowe sześciany i określ, czy mają jednakową objętość

  Wykonano trzy sześciany o jednakowych masach. Zapoznaj się z danymi zebranymi w tabeli i odpowiedz na pytanie, czy objętości wszystkich 3 sześcianów są sobie równe? Odpowiedź uzasadnij. Materiał Gęstość Miedź 8,96 Żelazo 7,86 Cynk 7,13  

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 2 =
ja
2018-06-13 12:54:38
Jeśli ma być to podpowiedź do napisania długiego wypracowania (Jak charakterystyka porównawcza) lub charakterystyki Manolina, wtedy jest to idealny tekst.
BelBel
2017-05-28 11:21:45
Niepolecam
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11