Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Eugène Ionesco, Lekcja - streszczenie i plan wydarzeń

Ostatnio komentowane
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Akcja dramatu rozgrywa się w domu profesora, który udziela korepetycji w swoim gabinecie. Oczekuje na jedną z uczennic, która właśnie zdała maturę i chce przygotować się do studiów wyższych. Oboje rozmawiają ze sobą bardzo uprzejmie, choć trochę poufale. Na początku lekcji profesor sprawdza dotychczasową wiedzę dziewczyny, są to pytania z różnych dziedzin wiedzy. Za każda dobrą odpowiedź uczennica otrzymuje od niego szereg komplementów. Profesor zachwyca się również jej młodym wiekiem. Gdy przechodzą do zagadnień matematycznych i profesor wprowadza uczennicę w temat arytmetyki, do pokoju wchodzi służąca z pretekstem odszukania czegoś w kredensie. Tak naprawdę ukradkiem przysłuchuje się wykładowi nauczyciela, po czym pozwala sobie na głośna uwagę, że z tak młodą dziewczyną nie należy zaczynać od arytmetyki, ponieważ jest to  dziedzina denerwująca i nużąca.

Uczennica świetnie radzi sobie z dodawaniem, ale ma problemy z odejmowaniem. Profesor próbuje różnych metody by jej to wytłumaczyć – posługuje się zapałkami, udaje, że pisze na nieistniejącej tablicy, jednak jego tłumaczenia stają się coraz bardziej chaotyczne. W efekcie dochodzi między nimi do kłótni. Po chwili jednak

Polecamy również:

  • Eugène Ionesco, Lekcja – opracowanie

    Lekcja to jednoaktowa sztuka teatralna napisana przez Eugene Ionesco w 1950 roku. Należy do jednych z najważniejszych dzieł reprezentujących teatr absurdu. Premiera sztuki miała miejsce 20 lutego 1951 roku w Paryżu. Więcej »

  • Eugène Ionesco, Lekcja – bohaterowie

    Profesor jest głównym bohaterem sztyki Eugene Ionesco. Jest starszym mężczyzną w wieku 50-60 lat, który przeprowadza lekcję z osiemnastoletnią uczennicą, przygotowującą się do studiów wyższych. Jest postacią noszącą największy ładunek absurdu w tekście. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =