Eugène Ionesco, Lekcja - streszczenie i plan wydarzeń

Streszczenie

Akcja dramatu rozgrywa się w domu profesora, który udziela korepetycji w swoim gabinecie. Oczekuje na jedną z uczennic, która właśnie zdała maturę i chce przygotować się do studiów wyższych. Oboje rozmawiają ze sobą bardzo uprzejmie, choć trochę poufale. Na początku lekcji profesor sprawdza dotychczasową wiedzę dziewczyny, są to pytania z różnych dziedzin wiedzy. Za każda dobrą odpowiedź uczennica otrzymuje od niego szereg komplementów. Profesor zachwyca się również jej młodym wiekiem. Gdy przechodzą do zagadnień matematycznych i profesor wprowadza uczennicę w temat arytmetyki, do pokoju wchodzi służąca z pretekstem odszukania czegoś w kredensie. Tak naprawdę ukradkiem przysłuchuje się wykładowi nauczyciela, po czym pozwala sobie na głośna uwagę, że z tak młodą dziewczyną nie należy zaczynać od arytmetyki, ponieważ jest to  dziedzina denerwująca i nużąca.

Uczennica świetnie radzi sobie z dodawaniem, ale ma problemy z odejmowaniem. Profesor próbuje różnych metody by jej to wytłumaczyć – posługuje się zapałkami, udaje, że pisze na nieistniejącej tablicy, jednak jego tłumaczenia stają się coraz bardziej chaotyczne. W efekcie dochodzi między nimi do kłótni. Po chwili jednak okazuje się, że uczennica doskonale potrafi mnożyć duże, skomplikowane liczby – tłumaczy się, że nauczyła się na pamięć wszystkich możliwych wyników wszystkich możliwych mnożeń. Profesor jest coraz bardziej rozdrażniony ponieważ nie jest zwolennikiem metody pamięciowej w matematyce. Czuje narastającą niechęć do osiemnastolatki. Proponuje jej by zajęła się inną dziedziną np. językoznawstwem lub filologią.

W tym momencie znów wtrąca się służąca krytykująca ten pomysł. Profesor wyrzuca służącą i rozpoczyna wykład o językach neohiszpańskich. Uczennica wykazuje coraz mniejsze zainteresowanie tematem, aż w końcu obojętnieje całkowicie. Tymczasem nauczyciel wydaje się pozostawać w psychotycznym transie, w którym klepie kolejne wiadomości na tematy językowe, co jeszcze bardziej irytuje dziewczynę, która zupełnie go nie rozumie. Wykład profesora zmienia się w dręczenie dziewczyny, która kilkukrotnie próbuje przerwać jego tyradę. Kiedy nastolatka odzywa się do niego niegrzecznie, profesor wykorzystuje przemoc fizyczną, na co uczennica reaguje płaczem. Rozwścieczony mężczyzna żali się służącej, że jego uczennica go nie rozumie, na co służka zapowiada, że cała ta sytuacja skończy się bardzo źle. Profesor nakazuje jej przynieść kilka rodzajów noży, czego służąca kategorycznie odmawia. W końcu nauczyciel sam wyciąga z szuflady wielki, niewidzialny nóż i grozi nim dziewczynie.

Uczennica, cała obolała z natłoku wiedzy i emocji, czuje się coraz bardziej zagubiona, tępo wpatrując się w nauczyciela. W końcu ten zabija dziewczynę i dopiero po chwili uświadamia sobie swój czyn. Usiłuje obudzić zmarłą by odesłać ją do domu i wzywa służącą. Ta gani go za jego zachowanie jak małego chłopca, a profesor tłumaczy się jej, że nie chciał tego zrobić, ale młoda uczennica denerwowała go swoimi ograniczeniami umysłowymi. Służąca pomaga nauczycielowi ukryć ciało uczennicy.

 

Plan wydarzeń

1. Oczekiwanie profesora na przybycie uczennicy
2. Rozpoczęcie lekcji arytmetyki
3. Nieudolność uczennicy w pojęciach matematycznych
4. Rosnąca frustracja profesora
5. Zmiana dziedziny na języki neohiszpańskie
6. Fascynacja nauczyciela wygłaszanym tematem
7. Zmęczenie i irytacja uczennicy
8. Wściekłość profesora z powodu jego niezrozumienia
9. Zabójstwo niepojętnej uczennicy niewidzialnym nożem
10. Żałowanie za swoje winy
11. Ukrycie ciała dziewczyny przez profesora i służącą

Polecamy również:

  • Eugène Ionesco, Lekcja – opracowanie

    Lekcja to jednoaktowa sztuka teatralna napisana przez Eugene Ionesco w 1950 roku. Należy do jednych z najważniejszych dzieł reprezentujących teatr absurdu. Premiera sztuki miała miejsce 20 lutego 1951 roku w Paryżu. Więcej »

  • Eugène Ionesco, Lekcja – bohaterowie

    Profesor jest głównym bohaterem sztyki Eugene Ionesco. Jest starszym mężczyzną w wieku 50-60 lat, który przeprowadza lekcję z osiemnastoletnią uczennicą, przygotowującą się do studiów wyższych. Jest postacią noszącą największy ładunek absurdu w tekście. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06