Eugène Ionesco, Lekcja – opracowanie

Geneza i gatunek

Lekcja to jednoaktowa sztuka teatralna napisana przez Eugene Ionesco w 1950 roku. Należy do jednych z najważniejszych dzieł reprezentujących teatr absurdu. Premiera sztuki miała miejsce 20 lutego 1951 roku w Paryżu.

Cechy absurdalne

Jak przystało na typowy teatr absurdu, w dramacie Ionesco losy bohaterów rozgrywają się w świecie pozbawionym jakiegokolwiek metafizycznego sensu. Dookoła panuje chaos, który przenika do ich zachowań. Postawa profesora wpadającego w dziwny, psychotyczny trans naukowy odznacza się  sztucznością i teatralnością, służącymi uwypukleniu absurdalności sytuacji. Brakuje w sztuce Ionesco konsekwencji i logiki działania. Na absurdalna atmosferę tekstu Ionesco składa się również atmosfera strachu i grozy – wywołuje ją właśnie zachowanie nauczyciela, który w afekcie niby-zabija swoja uczennicę z błahego powodu.

Problematyka

Tekst sztuki francuskiego artysty stawia wiele pytań m.in. o znaczenie autorytetu, dominacji w różnego rodzaju relacjach. Porusza także kwestię poniżania i korzyści wynikających z ambicji. Te wszystkie odruchy i cechy tkwią w każdym człowieku, nie zawsze do końca uświadomione. W pewnym sensie jest to również sztuka o stawianiu granic w zakresie fascynacji i zainteresować, a także we wspomnianych relacjach. Przesłanie Lekcji w latach 50. XX wieku mogło stanowić dla widzów rewelację, ale współcześnie doskonale rozumiemy, że każda forma nauczania, każda forma władzy (również ta oparta na braku wiedzy) posługuje się w gruncie rzeczy różnymi objawami przemocy (zarówno psychicznej jak i fizycznej).

Abstrakcyjny charakter dialogów bohaterów i intelektualny bełkot jaki autor przypisuje profesorowi odsłaniają ludzką bezradność wobec zasadniczego pytania: „dlaczego?” (warto pokreślić, że pojawia się ono w tekście kilkukrotnie, postawione przez uczennicę, a w gruncie rzeczy pozostaje bez sensownej odpowiedzi).

Absurd i komizm Lekcji uwydatnia także problem samotności człowieka i kruchość jego życia.

Polecamy również:

  • Eugène Ionesco, Lekcja - streszczenie i plan wydarzeń

    Akcja dramatu rozgrywa się w domu profesora, który udziela korepetycji w swoim gabinecie. Oczekuje na jedną z uczennic, która właśnie zdała maturę i chce przygotować się do studiów wyższych. Oboje rozmawiają ze sobą bardzo uprzejmie, choć trochę poufale. Na początku lekcji profesor sprawdza... Więcej »

  • Eugène Ionesco, Lekcja – bohaterowie

    Profesor jest głównym bohaterem sztyki Eugene Ionesco. Jest starszym mężczyzną w wieku 50-60 lat, który przeprowadza lekcję z osiemnastoletnią uczennicą, przygotowującą się do studiów wyższych. Jest postacią noszącą największy ładunek absurdu w tekście. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42