Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Eugène Ionesco, Lekcja – opracowanie

Geneza i gatunek

Lekcja to jednoaktowa sztuka teatralna napisana przez Eugene Ionesco w 1950 roku. Należy do jednych z najważniejszych dzieł reprezentujących teatr absurdu. Premiera sztuki miała miejsce 20 lutego 1951 roku w Paryżu.

Cechy absurdalne

Jak przystało na typowy teatr absurdu, w dramacie Ionesco losy bohaterów rozgrywają się w świecie pozbawionym jakiegokolwiek metafizycznego sensu. Dookoła panuje chaos, który przenika do ich zachowań. Postawa profesora wpadającego w dziwny, psychotyczny trans naukowy odznacza się  sztucznością i teatralnością, służącymi uwypukleniu absurdalności sytuacji. Brakuje w sztuce Ionesco konsekwencji i logiki działania. Na absurdalna atmosferę tekstu Ionesco składa się również atmosfera strachu i grozy – wywołuje ją właśnie zachowanie nauczyciela, który w afekcie niby-zabija swoja uczennicę z błahego powodu.

Problematyka

Tekst sztuki francuskiego artysty stawia wiele pytań m.in. o znaczenie autorytetu, dominacji w różnego rodzaju relacjach. Porusza także kwestię poniżania i korzyści wynikających z ambicji. Te wszystkie odruchy i cechy tkwią w każdym człowieku, nie zawsze do końca uświadomione. W pewnym sensie jest to również sztuka o stawianiu

Zobacz również

  • Eugène Ionesco, Lekcja - streszczenie i plan wydarzeń

    Akcja dramatu rozgrywa się w domu profesora, który udziela korepetycji w swoim gabinecie. Oczekuje na jedną z uczennic, która właśnie zdała maturę i chce przygotować się do studiów wyższych. Oboje rozmawiają ze sobą bardzo uprzejmie, choć trochę poufale. Na początku lekcji profesor sprawdza dotychczasową wiedzę ...

    Więcej
  • Eugène Ionesco, Lekcja – bohaterowie

    Profesor jest głównym bohaterem sztyki Eugene Ionesco. Jest starszym mężczyzną w wieku 50-60 lat, który przeprowadza lekcję z osiemnastoletnią uczennicą, przygotowującą się do studiów wyższych. Jest postacią noszącą największy ładunek absurdu w tekście.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25