Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Lekcja martwego języka - streszczenie

Ostatnio komentowane
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
tak
taj • 2020-01-19 20:40:35
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Akcja powieści rozgrywa się w ostatnich tygodniach I wojny światowej na terenie Galicji. Głównym bohaterem książki jest, stacjonujący w małym galicyjskim miasteczku, młody porucznik armii austriacko-węgierskiej Alfred Kiekeritz, który z powodu gruźlicy zostaje przesunięty z głównego frontu do małej mieściny. W odosobnieniu oddaje się głęboki refleksjom i rozważaniom na temat egzystencji. Bohater ma charakter estety – gromadzi różne przedmioty pozostałe po wojnie i wysyła je swoje matce.

Mężczyźnie przypomina się pomnik, który widział na cmentarzu Montparnasse – napisy wygrawerowane pod statuą napawają go myślami na temat przyszłości i przeszłości. Zadaje sobie pytanie o to jak długo człowiek może przeżyć w pamięci najbliższych.

Za chwilę widzimy Alfreda w towarzystwie leśniczego – Szwandy. Jego żona i syn zmarli i od tamtej pory interesowało go wyłącznie myślistwo. Posiadał bogatą kolekcję broni, a jego ulubionym zajęciem było doskonalenie się w fachu jej czyszczenia i konserwacji. Porucznik rozważał o tym, że w pasji kolegi nie chodzi o mechanizm zadawania śmierci. Okazuje się, że szybko można przywyknąć do zabijania – trzecioosobowy narrator przedstawia nam plastyczny,

Polecamy również:

 • Lekcja martwego języka - plan wydarzeń

  Plan wydarzeń Pobyt porucznika Kiekeritza w Galicji. Relacja z leśniczym Szwandą. Rozważania na temat życia i śmierci. Gromadzenie wojennych eksponatów i korespondencja z matką. Stłuczenie zegarka. Postępująca choroba płuc. Zabicie uciekającego jeńca. Zasłabnięcie i śmierć. Więcej »

 • Lekcja martwego języka – opracowanie

  Czas i miejsce akcji Wydarzenia powieści rozgrywają się pod koniec I wojny światowej, w listopadzie 1918 roku w jednym z miasteczek na terenie zaboru austriackiego (w Galicji), z daleka od wojennego frontu. Miejscowość znajduje się w nadleśnictwie Smorze-Felizienthal przy linii kolejowej... Więcej »

 • Lekcja martwego języka - bohaterowie

  Głównym bohaterem powieści Andrzeja Kuśniewicza jest porucznik armii austro-węgierskiej Alfred Kiekeritz, który ze względu na chorobę płuc został odsunięty od frontu i umieszczony w małej miejscowości galicyjskiej. Więcej »

 • Lekcja martwego języka - problematyka

  Rozważania głównego bohatera książki porucznika Alferda Kiekeritza skupiają się wokół śmierci, takiej którą bohater obserwuje z boku, ale także tej, którą on sam zadaje. Podczas aktywnej służby śmierć dawała mu poczucie potęgi i mocy, a teraz przysparza mu raczej przygnębienia... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =