Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Lekcja martwego języka - streszczenie

Ostatnio komentowane
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
zgadzam się Lujiki ehh na tyvh stronach to potrafią bzdury pisać
SUZUKI motorsss • 2019-09-20 16:37:42
/
mari • 2019-09-19 15:47:31
bardzo fajne :)
twoja stara • 2019-09-19 12:32:42
Dawid ogar się do dziewczyny wyskakujesz ?!
AUU GŁOWA W BETONIARCE • 2019-09-20 16:39:11
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Akcja powieści rozgrywa się w ostatnich tygodniach I wojny światowej na terenie Galicji. Głównym bohaterem książki jest, stacjonujący w małym galicyjskim miasteczku, młody porucznik armii austriacko-węgierskiej Alfred Kiekeritz, który z powodu gruźlicy zostaje przesunięty z głównego frontu do małej mieściny. W odosobnieniu oddaje się głęboki refleksjom i rozważaniom na temat egzystencji. Bohater ma charakter estety – gromadzi różne przedmioty pozostałe po wojnie i wysyła je swoje matce.

Mężczyźnie przypomina się pomnik, który widział na cmentarzu Montparnasse – napisy wygrawerowane pod statuą napawają go myślami na temat przyszłości i przeszłości. Zadaje sobie pytanie o to jak długo człowiek może przeżyć w pamięci najbliższych.

Za chwilę widzimy Alfreda w towarzystwie leśniczego – Szwandy. Jego żona i syn zmarli i od tamtej pory interesowało go wyłącznie myślistwo. Posiadał bogatą kolekcję broni, a jego ulubionym zajęciem było doskonalenie się w fachu jej czyszczenia i konserwacji. Porucznik rozważał o tym, że w pasji kolegi nie chodzi o mechanizm zadawania śmierci. Okazuje się, że szybko można przywyknąć do zabijania – trzecioosobowy narrator przedstawia nam plastyczny,

Polecamy również:

 • Lekcja martwego języka - plan wydarzeń

  Plan wydarzeń Pobyt porucznika Kiekeritza w Galicji. Relacja z leśniczym Szwandą. Rozważania na temat życia i śmierci. Gromadzenie wojennych eksponatów i korespondencja z matką. Stłuczenie zegarka. Postępująca choroba płuc. Zabicie uciekającego jeńca. Zasłabnięcie i śmierć. Więcej »

 • Lekcja martwego języka – opracowanie

  Czas i miejsce akcji Wydarzenia powieści rozgrywają się pod koniec I wojny światowej, w listopadzie 1918 roku w jednym z miasteczek na terenie zaboru austriackiego (w Galicji), z daleka od wojennego frontu. Miejscowość znajduje się w nadleśnictwie Smorze-Felizienthal przy linii kolejowej... Więcej »

 • Lekcja martwego języka - bohaterowie

  Głównym bohaterem powieści Andrzeja Kuśniewicza jest porucznik armii austro-węgierskiej Alfred Kiekeritz, który ze względu na chorobę płuc został odsunięty od frontu i umieszczony w małej miejscowości galicyjskiej. Więcej »

 • Lekcja martwego języka - problematyka

  Rozważania głównego bohatera książki porucznika Alferda Kiekeritza skupiają się wokół śmierci, takiej którą bohater obserwuje z boku, ale także tej, którą on sam zadaje. Podczas aktywnej służby śmierć dawała mu poczucie potęgi i mocy, a teraz przysparza mu raczej przygnębienia... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =