Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Lekcja martwego języka - streszczenie

Streszczenie

Akcja powieści rozgrywa się w ostatnich tygodniach I wojny światowej na terenie Galicji. Głównym bohaterem książki jest, stacjonujący w małym galicyjskim miasteczku, młody porucznik armii austriacko-węgierskiej Alfred Kiekeritz, który z powodu gruźlicy zostaje przesunięty z głównego frontu do małej mieściny. W odosobnieniu oddaje się głęboki refleksjom i rozważaniom na temat egzystencji. Bohater ma charakter estety – gromadzi różne przedmioty pozostałe po wojnie i wysyła je swoje matce.

Mężczyźnie przypomina się pomnik, który widział na cmentarzu Montparnasse – napisy wygrawerowane pod statuą napawają go myślami na temat przyszłości i przeszłości. Zadaje sobie pytanie o to jak długo człowiek może przeżyć w pamięci najbliższych.

Za chwilę widzimy Alfreda w towarzystwie leśniczego – Szwandy. Jego żona i syn zmarli i od tamtej pory interesowało go wyłącznie myślistwo. Posiadał bogatą kolekcję broni, a jego ulubionym zajęciem było doskonalenie się w fachu jej czyszczenia i konserwacji. Porucznik rozważał o tym, że w pasji kolegi nie chodzi o mechanizm zadawania śmierci. Okazuje się, że szybko można przywyknąć do zabijania – trzecioosobowy narrator przedstawia nam plastyczny,

Zobacz również

 • Lekcja martwego języka - plan wydarzeń

  Plan wydarzeń Pobyt porucznika Kiekeritza w Galicji. Relacja z leśniczym Szwandą. Rozważania na temat życia i śmierci. Gromadzenie wojennych eksponatów i korespondencja z matką. Stłuczenie zegarka. Postępująca choroba płuc. Zabicie uciekającego jeńca. Zasłabnięcie i śmierć.

  Więcej
 • Lekcja martwego języka – opracowanie

  Czas i miejsce akcji Wydarzenia powieści rozgrywają się pod koniec I wojny światowej, w listopadzie 1918 roku w jednym z miasteczek na terenie zaboru austriackiego (w Galicji), z daleka od wojennego frontu. Miejscowość znajduje się w nadleśnictwie Smorze-Felizienthal przy linii kolejowej Lwów-Budapeszt.

  Więcej
 • Lekcja martwego języka - bohaterowie

  Głównym bohaterem powieści Andrzeja Kuśniewicza jest porucznik armii austro-węgierskiej Alfred Kiekeritz, który ze względu na chorobę płuc został odsunięty od frontu i umieszczony w małej miejscowości galicyjskiej.

  Więcej
 • Lekcja martwego języka - problematyka

  Rozważania głównego bohatera książki porucznika Alferda Kiekeritza skupiają się wokół śmierci, takiej którą bohater obserwuje z boku, ale także tej, którą on sam zadaje. Podczas aktywnej służby śmierć dawała mu poczucie potęgi i mocy, a teraz przysparza mu raczej przygnębienia i gorzkich refle...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28