Lekcja martwego języka - bohaterowie

Głównym bohaterem powieści Andrzeja Kuśniewicza jest porucznik armii austro-węgierskiej Alfred Kiekeritz, który ze względu na chorobę płuc został odsunięty od frontu i umieszczony w małej miejscowości galicyjskiej.

Mężczyzna ciężko choruje na gruźlicę i nie wierzy aby kiedykolwiek powrócił do zdrowia. Jest intelektualistą i wyrafinowanym estetą – jego pasją jest kolekcjonowanie dzieł sztuki religijnej, uwielbia analizować ich sakralna symbolikę.

W obliczu bliskiej śmierci (lekarze bowiem oceniali, że zostało mu kilka miesięcy życia) snuje rozważania o śmierci i o jej zadawaniu. Do tych refleksji skłania go także widoczna zagłada świata jego dzieciństwa, monarchistycznej rzeczywistości, w której się wychował. Na końcu książki bohater umiera osłabiony postępującą chorobą, a posługi udziela mu przypadkowa dróżniczka. Jego ciało zostaje zapakowane do trumny i wysłane pociągiem do Węgier 16 listopada 1918 roku.

Pozostali bohaterowie to głównie osoby, z którymi spotyka się porucznik. Są to mieszkańcy zaboru austriackiego, których codzienne życie Kiekeritz obserwuje z zainteresowaniem. Nawiązuje bliższą relację z nadleśniczym Aloi Szwandą, który jest zapalonym myśliwym z pasją zabijania zwierząt i wypychania ich. Kolekcjonuje także różnorakie rodzaje broni uwielbiając czyścić je i konserwować. Jego postać i rozmowy z nim powodują jeszcze głębsze zainteresowanie istotą śmierci u głównego bohatera.

Oprócz tego na kartach książki spotykamy dróżniczkę Lizę Kut, która pomaga bohaterowi w ostatniej chwili życia, uciekającego strażnika jeńców obozu rosyjskiego Moszkę, którego porucznik zastrzelił czy pielęgniarkę Irinę. Przez powieść przewijają się także osoby, lub wspomnienia o nich, różnych dowódców wojskowych, znajomych Alfreda.

Polecamy również:

  • Lekcja martwego języka - streszczenie

    Streszczenie Akcja powieści rozgrywa się w ostatnich tygodniach I wojny światowej na terenie Galicji. Głównym bohaterem książki jest, stacjonujący w małym galicyjskim miasteczku, młody porucznik armii austriacko-węgierskiej Alfred Kiekeritz, który z powodu gruźlicy zostaje... Więcej »

  • Lekcja martwego języka - plan wydarzeń

    Plan wydarzeń Pobyt porucznika Kiekeritza w Galicji. Relacja z leśniczym Szwandą. Rozważania na temat życia i śmierci. Gromadzenie wojennych eksponatów i korespondencja z matką. Stłuczenie zegarka. Postępująca choroba płuc. Zabicie uciekającego jeńca. Zasłabnięcie i śmierć. Więcej »

  • Lekcja martwego języka – opracowanie

    Czas i miejsce akcji Wydarzenia powieści rozgrywają się pod koniec I wojny światowej, w listopadzie 1918 roku w jednym z miasteczek na terenie zaboru austriackiego (w Galicji), z daleka od wojennego frontu. Miejscowość znajduje się w nadleśnictwie Smorze-Felizienthal przy linii kolejowej... Więcej »

  • Lekcja martwego języka - problematyka

    Rozważania głównego bohatera książki porucznika Alferda Kiekeritza skupiają się wokół śmierci, takiej którą bohater obserwuje z boku, ale także tej, którą on sam zadaje. Podczas aktywnej służby śmierć dawała mu poczucie potęgi i mocy, a teraz przysparza mu raczej przygnębienia... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02