Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Lekcja martwego języka - bohaterowie

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Głównym bohaterem powieści Andrzeja Kuśniewicza jest porucznik armii austro-węgierskiej Alfred Kiekeritz, który ze względu na chorobę płuc został odsunięty od frontu i umieszczony w małej miejscowości galicyjskiej.

Mężczyzna ciężko choruje na gruźlicę i nie wierzy aby kiedykolwiek powrócił do zdrowia. Jest intelektualistą i wyrafinowanym estetą – jego pasją jest kolekcjonowanie dzieł sztuki religijnej, uwielbia analizować ich sakralna symbolikę.

W obliczu bliskiej śmierci (lekarze bowiem oceniali, że zostało mu kilka miesięcy życia) snuje rozważania o śmierci i o jej zadawaniu. Do tych refleksji skłania go także widoczna zagłada świata jego dzieciństwa, monarchistycznej rzeczywistości, w której się wychował. Na końcu książki bohater umiera osłabiony postępującą chorobą, a posługi udziela mu przypadkowa dróżniczka. Jego ciało zostaje zapakowane do trumny i wysłane pociągiem do Węgier 16 listopada 1918 roku.

Pozostali bohaterowie to głównie osoby, z którymi spotyka się porucznik. Są to mieszkańcy zaboru austriackiego, których codzienne życie Kiekeritz obserwuje z zainteresowaniem. Nawiązuje bliższą relację z nadleśniczym Aloi Szwandą, który jest zapalonym myśliwym z pasją zabijania zwierząt i wypychania ich. Kolekcjonuje także różnorakie rodzaje broni uwielbiając czyścić je i konserwować. Jego postać i rozmowy z nim powodują jeszcze głębsze zainteresowanie istotą śmierci u głównego bohatera.

Oprócz tego na kartach książki spotykamy dróżniczkę Lizę Kut, która pomaga bohaterowi w ostatniej chwili życia, uciekającego strażnika jeńców obozu rosyjskiego Moszkę, którego porucznik zastrzelił czy pielęgniarkę Irinę. Przez powieść przewijają się także osoby, lub wspomnienia o nich, różnych dowódców wojskowych, znajomych Alfreda.

Polecamy również:

 • Lekcja martwego języka - streszczenie

  Streszczenie Akcja powieści rozgrywa się w ostatnich tygodniach I wojny światowej na terenie Galicji. Głównym bohaterem książki jest, stacjonujący w małym galicyjskim miasteczku, młody porucznik armii austriacko-węgierskiej Alfred Kiekeritz, który z powodu gruźlicy zostaje... Więcej »

 • Lekcja martwego języka - plan wydarzeń

  Plan wydarzeń Pobyt porucznika Kiekeritza w Galicji. Relacja z leśniczym Szwandą. Rozważania na temat życia i śmierci. Gromadzenie wojennych eksponatów i korespondencja z matką. Stłuczenie zegarka. Postępująca choroba płuc. Zabicie uciekającego jeńca. Zasłabnięcie i śmierć. Więcej »

 • Lekcja martwego języka – opracowanie

  Czas i miejsce akcji Wydarzenia powieści rozgrywają się pod koniec I wojny światowej, w listopadzie 1918 roku w jednym z miasteczek na terenie zaboru austriackiego (w Galicji), z daleka od wojennego frontu. Miejscowość znajduje się w nadleśnictwie Smorze-Felizienthal przy linii kolejowej... Więcej »

 • Lekcja martwego języka - problematyka

  Rozważania głównego bohatera książki porucznika Alferda Kiekeritza skupiają się wokół śmierci, takiej którą bohater obserwuje z boku, ale także tej, którą on sam zadaje. Podczas aktywnej służby śmierć dawała mu poczucie potęgi i mocy, a teraz przysparza mu raczej przygnębienia... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');