Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Krzysztof Penderecki - biografia i twórczość

Krzysztof Penderecki biografia
Krzysztof Penderecki/ fot. Adam Kumiszcza (2008)

Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 roku w Dębicy w rodzinie pochodzenia ormiańskiego. W jego domu rodzinnym tradycje muzyczne były podtrzymywane od pokoleń. Penderecki uczył się pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Już od wczesnego dzieciństwa przejawiał zdolności kompozytorskie. Po wojnie studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Po ukończeniu studiów został wykładowcą na tej samej uczelni.

Od końca lat 50. Penderecki zaczął zdobywać sławę jako kompozytor i pierwsze prestiżowe nagrody. Szybko zyskał międzynarodowy rozgłos artysty awangardowego. W latach 1966-68 wykładał w Volkwang Hochschule fur Musik w Essen w Niemczech. Od lat 70. zaczął również działać jako dyrygent. W 1972 roku został rektorem PWSM, mimo że nie należał do PZPR. Pełnił prestiżowe funkcje, był np. dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej, pełni również rolę dyrektora muzycznego Simfonii Varsovii. Jego żoną jest Elżbieta Penderecka, znana osobowość polskiej kultury, organizatorka konkursów muzycznych.

Penderecki jest laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych, między innymi Grammy za najlepszą kompozycje współczesną („II Koncert Skrzypcowy”), a także za nagranie

Zobacz również

 • Radio i telewizja - rozwój

  Prace nad wynalezieniem radia trwały od XIX wieku, a pierwsza audycja radiowa odbyła się w 1914 roku w Belgii. Gwałtowny rozwój radia miał jednak miejsce w  Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1919 roku powstało RCA (Radio Corporation of America), którego wynalazcą był Lee De Forest.

  Więcej
 • Film i kino współczesne - charakterystyka i twórcy

  Koniec lat 40. w filmie amerykańskim to kontynuacja nurtu noir (kino czarne), który rozwijał się pod wpływem wielkiej literatury, zwłaszcza dzieł Ernesta Hemingwaya. Kino to opierało się na schemacie kryminalnym i wykorzystywało podstawowe atrybuty tego gatunku: nocny labirynt miasta, światła latarni, broń i specyficzni bohaterow...

  Więcej
 • Teatr i dramat współczesny - cechy, przykłady, autorzy

  Na początku lat 50. tworzą jeszcze tak wielkie osobowości teatru, jak Eugene O’Neill,  nawiązujący do teatru antycznego czy Bernard Shaw, twórca słynnych komedii („Pigmalion”, „Profesja pani Warren).

  Więcej
 • Kontrkultura - definicja, przykłady, znaczenie

  Kontrkultura to zjawisko, w które wpisuje się kontestacja głównego nurtu obowiązującej kultury. Różnorodne nurty kontrkulturowe wynikają zatem ze sprzeciwu wobec ograniczeń narzucanych człowiekowi najczęściej przez kapitalistyczną kulturę Zachodu. Chodzi tu o bunt wobec schematyzmu myślowego, stereotypów kul...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11