Geneza i gatunek
Powieść Kurta Vonneguta powstała w 1963 roku i reprezentuje gatunek science fiction, w którym specjalizował się amerykański pisarz. W 1964 roku powieść była nominowana do Nagrody Hugo. Jest uznawana za jedną z najważniejszych pozycji w twórczości Vonneguta. Uważa się, że dzieło nosi również znamiona satyry politycznej i powiastki filozoficznej. Pisarz nie stroni w niej od elementów komicznych i ironicznych (choćby na poziomie dialogów, miejscami sprawiających wrażenie abstrakcyjnych).
Narracja
Narratorem powieści jest pisarz imieniem John, zamierzający napisać książkę o twórcy bomby atomowej – Feliksie Hoenikerze. Akcja utworu Vonneguta opiera się na procesie powstawania tej publikacji.
Tytuł
Tytuł powieści Amerykanina ma przewrotny charakter – „kocia kołyska” to bowiem znana wszystkim zabawa w przeplatanie nitek przez palce w różnych konfiguracjach, w której uczestniczą dwie osoby. Pisarz wykorzystał to określenie dość neutralnej, wręcz sympatycznej nazwie nadał nowe, niepokojące i złowrogie znaczenie. W powieści staje się symbolem wszystkiego tego co kłamliwe i fałszywe w życiu człowieka i społeczeństw. Wszak fabuła Vonneguta jest opowieścią o tym, jak strasznie traktują się ludzie i na jakie umowności i układy, nieraz śmiercionośne, się godzą.
Przesłanie
Kocia kołyska to książka opowiadająca o sytuacji współczesnego świata i jego zagładzie, będącej konsekwencją lekkomyślnych ludzkich decyzji niewłaściwych pobudek. W pewnym sensie autor podjął próbę zobrazowania „wariactwa” naszej cywilizacji, pomysłowości człowieka (nawet tej prowadzącej do okrucieństwa) oraz współczesne umiłowanie do uciech doczesnych i materialnych, które prowadzą do ucieczki od rzeczywistości, a ostatecznie do zagubienia człowieczeństwa. W powieści Kurta Vonneguta wybrzmiewają echa dramatu II wojny światowej – jak się okazuje, mentalnie od tego czasu niewiele się zmieniło.