Kurt Vonnegut, Kocia kołyska – opracowanie

Geneza i gatunek

Powieść Kurta Vonneguta powstała w 1963 roku i reprezentuje gatunek science fiction, w którym specjalizował się amerykański pisarz. W 1964 roku powieść była nominowana do Nagrody Hugo.  Jest uznawana za jedną z najważniejszych pozycji w twórczości Vonneguta. Uważa się, że dzieło nosi również znamiona satyry politycznej i powiastki filozoficznej. Pisarz nie stroni w niej od elementów komicznych i ironicznych (choćby na poziomie dialogów, miejscami sprawiających wrażenie abstrakcyjnych).

Narracja

Narratorem powieści jest pisarz imieniem John, zamierzający napisać książkę o twórcy bomby atomowej – Feliksie Hoenikerze. Akcja utworu Vonneguta opiera się na procesie powstawania tej publikacji.

Tytuł

Tytuł powieści Amerykanina ma przewrotny charakter – „kocia kołyska” to bowiem znana wszystkim zabawa w przeplatanie nitek przez palce w różnych konfiguracjach, w której uczestniczą dwie osoby. Pisarz wykorzystał to określenie dość neutralnej, wręcz sympatycznej nazwie nadał nowe, niepokojące i złowrogie znaczenie. W powieści staje się symbolem wszystkiego tego co kłamliwe i fałszywe w życiu człowieka i społeczeństw. Wszak fabuła Vonneguta jest opowieścią o tym, jak strasznie traktują się ludzie i na jakie umowności i układy, nieraz śmiercionośne, się godzą.

Przesłanie

Kocia kołyska to książka opowiadająca o sytuacji współczesnego świata i jego zagładzie, będącej konsekwencją lekkomyślnych ludzkich decyzji niewłaściwych pobudek. W pewnym sensie autor podjął próbę zobrazowania „wariactwa” naszej cywilizacji, pomysłowości człowieka (nawet tej prowadzącej do okrucieństwa) oraz współczesne umiłowanie do uciech doczesnych i materialnych, które prowadzą do ucieczki od rzeczywistości, a ostatecznie do zagubienia człowieczeństwa. W powieści Kurta Vonneguta wybrzmiewają echa dramatu II wojny światowej – jak się okazuje, mentalnie od tego czasu niewiele się zmieniło.

Polecamy również:

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska - streszczenie i plan wydarzeń

    Bohater, a jednocześnie narrator Kociej Kołyski zamierza napisać książkę o historii powstania bomby atomowej, jej pierwszym wybuchu nad Hiroszimą i jej autorze, doktorze Feliksie Hoenikerze. Więcej »

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska - bohaterowie

    Główny bohater powieści Kocia kołyska, który zamierza zbadać historię powstania bomby atomowej oraz jej zrzucenia na Hiroszimę, a z zebranych materiałów przygotować książkę o tytule Dzień, w którym nastąpił koniec świata. Więcej »

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska – problematyka

    Autor Kociej kołyski próbuje stworzyć metaforyczną wizję zagłady świata – punktem wyjścia jest dla niego sytuacja, w której ludzie prezentują postawę bierną, zobojętniałą, a przede wszystkim zakłamaną. Fakt, że ludzie wolą uciekać od prawdy niż stawić jej czoła. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54