Kurt Vonnegut, Kocia kołyska – opracowanie

Geneza i gatunek

Powieść Kurta Vonneguta powstała w 1963 roku i reprezentuje gatunek science fiction, w którym specjalizował się amerykański pisarz. W 1964 roku powieść była nominowana do Nagrody Hugo.  Jest uznawana za jedną z najważniejszych pozycji w twórczości Vonneguta. Uważa się, że dzieło nosi również znamiona satyry politycznej i powiastki filozoficznej. Pisarz nie stroni w niej od elementów komicznych i ironicznych (choćby na poziomie dialogów, miejscami sprawiających wrażenie abstrakcyjnych).

Narracja

Narratorem powieści jest pisarz imieniem John, zamierzający napisać książkę o twórcy bomby atomowej – Feliksie Hoenikerze. Akcja utworu Vonneguta opiera się na procesie powstawania tej publikacji.

Tytuł

Tytuł powieści Amerykanina ma przewrotny charakter – „kocia kołyska” to bowiem znana wszystkim zabawa w przeplatanie nitek przez palce w różnych konfiguracjach, w której uczestniczą dwie osoby. Pisarz wykorzystał to określenie dość neutralnej, wręcz sympatycznej nazwie nadał nowe, niepokojące i złowrogie znaczenie. W powieści staje się symbolem wszystkiego tego co kłamliwe i fałszywe w życiu człowieka i społeczeństw. Wszak fabuła Vonneguta jest opowieścią o tym, jak strasznie traktują

Polecamy również:

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska - streszczenie i plan wydarzeń

    Bohater, a jednocześnie narrator Kociej Kołyski zamierza napisać książkę o historii powstania bomby atomowej, jej pierwszym wybuchu nad Hiroszimą i jej autorze, doktorze Feliksie Hoenikerze. Więcej »

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska - bohaterowie

    Główny bohater powieści Kocia kołyska, który zamierza zbadać historię powstania bomby atomowej oraz jej zrzucenia na Hiroszimę, a z zebranych materiałów przygotować książkę o tytule Dzień, w którym nastąpił koniec świata. Więcej »

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska – problematyka

    Autor Kociej kołyski próbuje stworzyć metaforyczną wizję zagłady świata – punktem wyjścia jest dla niego sytuacja, w której ludzie prezentują postawę bierną, zobojętniałą, a przede wszystkim zakłamaną. Fakt, że ludzie wolą uciekać od prawdy niż stawić jej czoła. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Super pozdrawiam
Marek • 2022-01-18 11:58:05
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10