Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kurt Vonnegut, Kocia kołyska – problematyka

Autor Kociej kołyski próbuje stworzyć metaforyczną wizję zagłady świata – punktem wyjścia jest dla niego sytuacja, w której ludzie prezentują postawę bierną, zobojętniałą, a przede wszystkim zakłamaną. Fakt, że ludzie wolą uciekać od prawdy niż stawić jej czoła.

Opisując szczegółowo założenia bokononizmu, Kurt Vonnegut ironizuje i naśmiewa się z ludzkich ułomności, ale takich, które sami na siebie sprowadziliśmy. Według pisarza na własne życzenie żyjemy w kłamstwie i złudzeniach, zapominając o najważniejszych wartościach. „Kocia kołyska” jest tutaj wyraźnym symbolem, oddaniem prawdy o czymś, co istnieje tylko w teorii, a w rzeczywistości może być jedynie igraszką, błahą zabawą, zajmującą ludzkie umysły, które w tym czasie powinny kształcić się i dokonywać rzeczy wielkich. Kurt Vonnegut próbuje pokazać, że życie człowieka współcześnie składa się z takich właśnie bzdurnych elementów, którym ludzie nadają znaczenie, a co nie przynosi nam żadnych korzyści. Odbiera nam jedynie energię do życia i konstruktywnego funkcjonowania na co dzień.

Tematyka powieści dotyczy okresu końca II wojny światowej (atak atomowy na Hiroszimę miał miejsce 6 sierpnia 1945 roku). Echa wojenne wybrzmiewają nie tylko w tej jednej książce amerykańskiego pisarza. Wydaje się, że aktywność ludzka, prowadząca do takich okrucieństw jak produkcja broni masowego rażenia przerażała go. Wzmożona nienawiść człowieka do człowieka powodowała, że zaczynał zastanawiać się nad powodem jej występowania i obawiać się o przyszłość ludzkości. Taką postawę przekazuje autor w Kociej kołysce, której zakończenie (zagładę całej planety poprzez zamrożenie) powinniśmy traktować jako przestrogę.

Zobacz również

 • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska – opracowanie

  Powieść Kurta Vonneguta powstała w 1963 roku i reprezentuje gatunek science fiction, w którym specjalizował się amerykański pisarz. W 1964 roku powieść była nominowana do Nagrody Hugo.  Jest uznawana za jedną z najważniejszych pozycji w twórczości Vonneguta.

  Więcej
 • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska - streszczenie i plan wydarzeń

  Bohater, a jednocześnie narrator Kociej Kołyski zamierza napisać książkę o historii powstania bomby atomowej, jej pierwszym wybuchu nad Hiroszimą i jej autorze, doktorze Feliksie Hoenikerze.

  Więcej
 • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska - bohaterowie

  Główny bohater powieści Kocia kołyska, który zamierza zbadać historię powstania bomby atomowej oraz jej zrzucenia na Hiroszimę, a z zebranych materiałów przygotować książkę o tytule Dzień, w którym nastąpił koniec świata.

  Więcej

Losowe zadania

 • Ustal reakcję redoks dla wodorotlenku wapnia i chloru

  Uzgodnij poniższą reakcję redoks, określ jaki to typ reakcji i wyjaśnij na czym polega. Wskaż utleniacz i reduktor. Określ stopnień utlenienia chloru w każdej cząsteczce. Ca(OH)2 + Cl2 → Ca(ClO)2 + CaCl2 + H2O

  0 Odpowiedz Więcej
 • Wskaźnik feminizacji

  Oblicz wskaźnik feminizacji dla Bydgoszczy, korzystając z poniższych danych za rok 2018. Napisz, co oznacza (wyraża) otrzymana wartość wskaźnika.   Liczba ludności: 350 178 Liczba mężczyzn: 164 754 Liczba kobiet: 185 424 Źródło: Bank Danych Lokalnych GUS

  0 Odpowiedz Więcej
 • Znajdź dopełnienie w zdaniu

  Znajdź w zdaniach dopełnienie. Ania nie znalazła tej ulicy. Wojtek przyglądał się brązowemu kotu. Antek zobaczył na niebie latający balon. Marek wyszedł z psem na spacer. Ola opowiadała o tej nowej Marcie.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Denaturacja a koagulacja białek

  Omów różnicę pomiędzy koagulacją a denaturacją białek. Który z tych procesów jest nieodwracalnych?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zamień zdania na równoważniki zdań.

  Zamień podane zdania na równoważniki zdań. 1. Amalia jest statkiem opływającym małe wyspy. 2. Jak masz na imię? 3. Obowiązuje zakaz palenia w miejsach publicznych. 4. Idź do lekarza! 5. Gdzie zostawiłeś nasze bagaże? 6. Zaginęła siedmioletnia dziewczynka. 7. Nie biegajcie po klasie! 8. Za kotarą siedzą aktorzy. 9. J...

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11
Prawie jakbym widział to, czego nie uczyłem się w szkole średniej, a być może to jes...
Aleksander • 2020-04-03 10:40:04