Kurt Vonnegut, Kocia kołyska - streszczenie i plan wydarzeń

Streszczenie

Bohater, a jednocześnie narrator Kociej Kołyski zamierza napisać książkę o historii powstania bomby atomowej, jej pierwszym wybuchu nad Hiroszimą i jej autorze, doktorze Feliksie Hoenikerze. Jonah zbiera materiały do publikacji, poszukując informacji wśród byłych współpracowników naukowca. Narrator, za synem Hoenikere, trafia na tajemniczą wyspę San Lorenzo na Karaibach. Spotyka tam członków rodziny doktora i natrafia na tajemniczą, nieokreśloną substancję pod nazwą lód-9, nad którą rzekomo mieli pracować naukowcy amerykańscy. Podczas poszukiwań Jonah odkrywa, że Hoeniker był osobowością wybitną, noszącą cechy geniuszu, a jego dzieci, Newton, Angela i Frank, odziedziczyły po nim te cechy. Bohater poznaje ich religię nazwaną bokononizmem. Opisuje zwariowany i absurdalny sty życia mieszkańców wyspy oraz sposób rządzenia panującego na niej dyktatora Papy Monzano. Dowódca próbuje wprowadzić w San Lorenzo utopię, ale sprzeciwiają się temu wyznawcy bokononizmu. W międzyczasie wraz z bohaterem poznajemy podstawowe, dość surrealistyczne założenia twórcy tej religiiproroka Bokonona. Okazuje się, że bokononizm został wymyślony by dać tubylcom nadzieję na dobre życie, lepszą przyszłość.

Polecamy również:

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska – opracowanie

    Powieść Kurta Vonneguta powstała w 1963 roku i reprezentuje gatunek science fiction, w którym specjalizował się amerykański pisarz. W 1964 roku powieść była nominowana do Nagrody Hugo.  Jest uznawana za jedną z najważniejszych pozycji w twórczości Vonneguta. Więcej »

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska - bohaterowie

    Główny bohater powieści Kocia kołyska, który zamierza zbadać historię powstania bomby atomowej oraz jej zrzucenia na Hiroszimę, a z zebranych materiałów przygotować książkę o tytule Dzień, w którym nastąpił koniec świata. Więcej »

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska – problematyka

    Autor Kociej kołyski próbuje stworzyć metaforyczną wizję zagłady świata – punktem wyjścia jest dla niego sytuacja, w której ludzie prezentują postawę bierną, zobojętniałą, a przede wszystkim zakłamaną. Fakt, że ludzie wolą uciekać od prawdy niż stawić jej czoła. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
Super pozdrawiam
Marek • 2022-01-18 11:58:05
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10