Kurt Vonnegut, Kocia kołyska - bohaterowie

Jonah

Główny bohater powieści Kocia kołyska, który zamierza zbadać historię powstania bomby atomowej oraz jej zrzucenia na Hiroszimę, a z zebranych materiałów przygotować książkę o tytule Dzień, w którym nastąpił koniec świata. Przy okazji prac badawczych poznaje historię życia pomysłodawcy tej broni – doktora Feliksa Hoenikera, wybitnego naukowca. Jonah pragnie w swojej publikacji zebrać wspomnienia ludzi z dnia, w którym dokonano pierwszego ataku atomowego. To znamienne dla młodego dziennikarza – nie chce on bowiem przedstawiać suchych faktów i opisu przebiegu ataku, ale pragnie spojrzeć na dzień 6 sierpnia 1945 roku z perspektywy samego twórcy bomby oraz bliskich mu osób. Być może w ten sposób Jonah chce spróbować uporać się z problemem okrucieństwa wojny i przeanalizować odwieczną opozycję między dobrem a złem w życiu społecznym. Jego zamiar wydaje się więc być w pewnym sensie szlachetny.

Feliks Hoeniker

Bohater pojawiający się jedynie we wspomnieniach bliskich oraz osób znających jego naukową działalność, lecz odgrywający kluczową rolę w akcji powieści. To on jest bowiem twórcą i konstruktorem największej broni atomowej na świecie. Z narracji dowiadujemy się, że był on geniuszem,

Polecamy również:

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska – opracowanie

    Powieść Kurta Vonneguta powstała w 1963 roku i reprezentuje gatunek science fiction, w którym specjalizował się amerykański pisarz. W 1964 roku powieść była nominowana do Nagrody Hugo.  Jest uznawana za jedną z najważniejszych pozycji w twórczości Vonneguta. Więcej »

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska - streszczenie i plan wydarzeń

    Bohater, a jednocześnie narrator Kociej Kołyski zamierza napisać książkę o historii powstania bomby atomowej, jej pierwszym wybuchu nad Hiroszimą i jej autorze, doktorze Feliksie Hoenikerze. Więcej »

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska – problematyka

    Autor Kociej kołyski próbuje stworzyć metaforyczną wizję zagłady świata – punktem wyjścia jest dla niego sytuacja, w której ludzie prezentują postawę bierną, zobojętniałą, a przede wszystkim zakłamaną. Fakt, że ludzie wolą uciekać od prawdy niż stawić jej czoła. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10
rr
a2 • 2022-01-15 13:25:09