Agata Christie, Klątwa starej stróżki – streszczenie

Bohaterką opowiadania Agaty Christie jest pani Marple, staruszka uwielbiająca zagadki kryminalne. Odwiedza ją dr Haydock z nowo napisaną powieścią. Chce by pani detektyw spróbowała rozwiązać zagadkę w niej zawartą. W dalszych fragmentach następuje opis historii stworzonej przez pisarza.

Jej akcja rozpoczyna się w momencie gdy Harry (bohater) powraca do swojego miasteczka, w którym wiódł hulaszczy tryb życia. W jego wyniku popadł w poważne tarapaty finansów i długi, których nie był w stanie spłacić. Na jakiś czas wyjechał do Afryki, gdzie ożenił się z dość nieporadną i naiwną blondynką imieniem Luice. Z okazji powrotu Harry’ego jego sąsiedzi zorganizowali małe przyjęcie – poznajemy na nim siostrzenicę dr Haydocka, która darzy bohatera uczuciem. Tymczasem żona Harry’ego zupełnie nie mogła odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Gdy małżeństwo wraca do domu spotyka stróżkę Murgatroyd, która przeklęła ich i życzyła jak najgorzej. Jeszcze później podobna sytuacja powtórzyła się kilkukrotnie.

W końcu Luice odwiedziła stróżkę z pytaniem dlaczego tak bardzo ich nienawidzi. Kobieta wyznała wówczas, że przez wiele lat mieszkała w domu, z którego ją wyrzucili.

Gdy stróżka po raz kolejny raz wygrażała Luice dwaj piekarze widzieli, jak kobieta spadła z konia ponosząc śmierć na miejscu. Należało znaleźć odpowiedź na pytanie, kto tak naprawdę jest odpowiedziany za zgon bohaterki.

Pani Marple postanowiła rozwiązać zagadkę postawioną w opowiadaniu – uznała, że miłość Harry’ego do Luice nie była szczera i ożenił się z nią tylko po to, by przejąć jej majątek (w tekście wspomniana zostaje bowiem dawna miłość mężczyzny, która miała zupełnie inny typ urody i charakteru niż jego żona). Detektyw stwierdziła, że zapłacił on stróżce by skutecznie przestraszyła konia Luice, a o w tym czasie z ukrycia zastrzeli kobietę. Tak naprawdę Harry miał kochać tylko Clarice, wspomnianą krewną dr. Haydocka.

Polecamy również:

  • Agata Christie, I nie było już nikogo – streszczenie, plan

    Bohater powieści, Pan Owen zaprasza dziesięciu gości na małą wyspę zupełnie odizolowaną od reszty świata. Są to ludzie, którzy z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego. Po ich przybyciu dowiadują się, że ich gospodarz w ogólnie nie pojawi się w umówionym miejscu. Więcej »

  • Agata Christie, Śmiertelna klątwa – streszczenie

    Na książkę Agaty Christie składa się osiem opowiadań. Niektóre z nich połączone zostają ze sobą miejscem akcji – miasteczkiem St Mary Mead. Dochodzi do kilku kryminalnych zagadek, których rozwiązania podejmuje się detektyw – panny Marple. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
Czyli,powiedzenie Polak Węgier dwa bratanki,nie jak się nie odnoszą względem pochodzen...
• 2022-06-16 19:03:58
ekstra
• 2022-06-18 17:12:40
ok
• 2022-06-08 15:52:28
dzięks
• 2022-06-06 19:26:13
Ale proste
• 2022-06-06 14:23:48