Szymon Pietruszka
Główny bohater powieści, prowadzący narrację w pierwszej osobie. Jego wypowiedź polega na powrocie do wspomnień z lat dzieciństwa i młodości. Postanawia wybudować dla swojej rodziny specjalny grobowiec, w którym mogliby spocząć jego przodkowie, niektórzy do teraz pochowani bez należytych nagrobków. Proces ten skłania go do poszukiwań swojego miejsca na świecie, zaczynając od zrozumienia jego losów. Szymon pochodził z rodziny przeciętnej, ani zamożnej ani biednej – miał trzech braci, a w wyniku rodzinnych okoliczności jako jedyny został na gospodarce odziedziczonej po ojcu i tu właściwie odnajdywał swój spokój. Opowieść Szymona Pietruszki jest dla czytelnika obrazem przemian, jakie na przestrzeni lat zachodziły na polskiej wsi. Mężczyzna przedstawia jak zmieniała się mentalność ludzi, jak bardzo miasto miały wpływ na kształt przestrzeni wiejskiej – był on świadkiem lub uczestnikiem większości opisanych zdarzeń.
Bracia Szymona
Antoni i Stanisław byli młodszymi braćmi bohatera, którzy po śmierci rodziców nie utrzymywali z nim za bardzo kontaktu. Zresztą jeszcze za życia ich matki również izolowali się od rodzinnych stron. Każdy z nich poszedł swoją drogą zawodową i prywatną, każdy z nich założył własną rodzinę. Niespecjalnie tęsknili za ojcowizną. Osobiście pojawiają się na kartach powieści w odpowiedzi na list Szymona, który zaprasza ich by wspólnie omówić szczegóły budowy grobowca Pietruszków. Bracia jednak nie są zainteresowani tematem i ostatecznie w pośpiechu wyjeżdżają, nie poruszywszy nawet tego wątku.
Najstarszym z braci był Michał, którego poznajemy najpierw we wspomnieniu Szymona, gdy wyjeżdża, zakłada rodzinę, a po jakimś czasie wraca porzucony przez żonę w nieokreślonej chorobie psychicznej. Szymon mieszka z bratem przez cały czas, dogląda go i pielęgnuje.
Rodzice Szymona
Z opowieści bohatera dowiadujemy się, że miał z rodzicami raczej dobre i ciepłe relacje. Ojciec jego był człowiekiem niezwykle zabawnym w swoich przyzwyczajeniach, do którego Szymon był silnie przywiązany. Odszedł pierwszy. Matka Pietruszków zmarła tuż po wojnie, przedtem jednak mieszkała z synem , jeszcze wówczas, gdy dołączył do nich niepełnosprawny już Michał.
Pozostali przodkowie
Dosyć szczegółowe są opisy dziadków bohatera z obu stron. Dziadek Łukasz, który musiał uciekać do Ameryki przed Kozakami; babka Rozalia, kobieta bardzo rozrywkowa, która zmarła podczas podróży statkiem do męża do Stanów Zjednoczonych; dziadek Kasper, założyciel pierwszej we wsi straży pożarnej i babka Paulina.
Pozostali bohaterowie
W dziewięciu rozdziałach pojawiają się również postacie epizodyczne i drugoplanowe, które Szymon spotyka w swoim życiu w wyniku różnych okoliczności m.in. Chmiel, czyli wykonawca zamówionego grobowca, Małgorzata, z którą Szymon przeżył poważny zawód miłosny, przełożeni z poszczególnych zakładów pracy, sąsiedzi i inni mieszkańcy wsi.