Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wiesław Myśliwski, Kamień na kamieniu – bohaterowie

Ostatnio komentowane
Śmigłowiec Szturmowy AH-64 Apache
imustend • 2019-11-22 08:16:53
jestem helikopterem
samolot • 2019-11-21 20:51:52
Przydatne, zapożyczyłem kilka zdań do własnej pracy.
Rafał • 2019-11-21 16:11:48
nie fajny
lolkamolkakwiat • 2019-11-21 16:09:24
Martina Lutra Kinga - może ktoś łaskawie poprawi pisownię!
PL • 2019-11-21 14:38:35
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Szymon Pietruszka

Główny bohater powieści, prowadzący narrację w pierwszej osobie. Jego wypowiedź polega na powrocie do wspomnień z lat dzieciństwa i młodości. Postanawia wybudować dla swojej rodziny specjalny grobowiec, w którym mogliby spocząć jego przodkowie, niektórzy do teraz pochowani bez należytych nagrobków. Proces ten skłania go do poszukiwań swojego miejsca na świecie, zaczynając od zrozumienia jego losów. Szymon pochodził z rodziny przeciętnej, ani zamożnej ani biednej – miał trzech braci, a w wyniku rodzinnych okoliczności jako jedyny został na gospodarce odziedziczonej po ojcu i tu właściwie odnajdywał swój spokój. Opowieść Szymona Pietruszki jest dla czytelnika obrazem przemian, jakie na przestrzeni lat zachodziły na polskiej wsi. Mężczyzna przedstawia jak zmieniała się mentalność ludzi, jak bardzo miasto miały wpływ na kształt przestrzeni wiejskiej – był on świadkiem lub uczestnikiem większości opisanych zdarzeń.

Bracia Szymona

Antoni i Stanisław byli młodszymi braćmi bohatera, którzy po śmierci rodziców nie utrzymywali z nim za bardzo kontaktu. Zresztą jeszcze za życia ich matki również izolowali się od rodzinnych stron. Każdy z nich poszedł swoją drogą zawodową i

Polecamy również:

  • Wiesław Myśliwski, Kamień na kamieniu - opracowanie

    Wiesław Myśliwski po raz pierwszy opublikował swoją powieść w 1984 roku. Książka od razu zdobyła popularność i uznanie, zaliczono ją do literatury reprezentującej tzw. nurt chłopski. Podobno pomysł na treść powieści narodził się w głowie pisarza gdy sam przymierzał się do zbudowania rodzinnego grobowca. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =