Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wiesław Myśliwski, Kamień na kamieniu - opracowanie

Ostatnio komentowane
co ja robie
white seagull • 2019-11-18 13:43:47
siema siema
mechatronik • 2019-11-18 10:59:19
co to ma być
xd/ofuj • 2019-11-18 10:59:48
Fajne fajne ale i tak jedynka wpadła jak zyd do gazu pozdro
Jarosław/jaro • 2019-11-18 09:28:08
t
g • 2019-11-18 07:31:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Wiesław Myśliwski po raz pierwszy opublikował swoją powieść w 1984 roku. Książka od razu zdobyła popularność i uznanie, zaliczono ją do literatury reprezentującej tzw. nurt chłopski. Podobno pomysł na treść powieści narodził się w głowie pisarza gdy sam przymierzał się do zbudowania rodzinnego grobowca. To dało mu inspirację do wspomnień i powrotu do przeszłości o swojej rodzinie. W tekście odnajdziemy zatem liczne odniesienia autobiograficzne, dotyczące głównie lat młodości i dzieciństwa.

Problematyka

Książka stanowi rzetelny przekrój społeczeństwa na wsi w okresie międzywojennym oraz komunizmu, dotyka także po trosze rzeczywistości współczesnej. Głównym wątkiem jest są tak naprawdę rewolucyjne zmiany, jakie zaszły na polskiej wsi, również w rodzinie tytułowego bohatera – Szymona Pietruszki. W podróży przez przeszłość i teraźniejszość mężczyzna poszukuje prawdy o samym sobie i miejsca, które mógłby zająć w otaczającej go społeczności. Wiele uwagi poświęcił Myśliwski na zobrazowaniu trudności, z jakimi borykają się mieszkańcy wsi w stosunku do nowomiejskich wynalazków i rozwiązań technicznych np. w rozdziale zatytułowanym Droga. Dzieło nie jest jednak jednoznaczna pochwałą

Polecamy również:

  • Wiesław Myśliwski, Kamień na kamieniu – bohaterowie

    Główny bohater powieści, prowadzący narrację w pierwszej osobie. Jego wypowiedź polega na powrocie do wspomnień z lat dzieciństwa i młodości. Postanawia wybudować dla swojej rodziny specjalny grobowiec, w którym mogliby spocząć jego przodkowie, niektórzy do teraz pochowani bez należytych... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =