Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wiesław Myśliwski, Kamień na kamieniu - streszczenie

Głównym bohaterem powieści Wiesława Myśliwskiego jest Szymon Pietruszka, który pochodzi z ubogiej, chłopskiej i wielodzietnej rodziny. Opisane w książce losy mężczyzny są odbiciem historii polskiej wsi na początku XX wieku. Bohater wspomina role jakie pełnił w życiu jako chłop, partyzant, urzędnik, fryzjer, milicjant, adorator, alkoholik czy inwalida. Wspomnienia zostają wywołane chęcią stworzenia rodzinnego grobowca Pietruszków.

Na początku dowiadujemy się, że Pietruszka kilka lat spędził w szpitalu, gdzie dużo rozmyślał o życiu i to tam wpadł na pomysł w grobowcem. Pojawiają się także wspomnienia dotyczące cmentarza, na którym chłop Chmiel ma postawić monument. Szymon informuje czytelnika o tym, że podczas wojny walczył w partyzantce i nosił pseudonim „Orzeł”. Podczas walk był ranny siedem razy i przekazał kolegom z oddziału, że w razie czego na jego pogrzebie mają zaśpiewać piosenkę ludową Kamień na kamieniu, na kamieniu kamień.

Bohater wspomina swoich przodków – dziadka Łukasza i babcię Rozalię, a także dziadków z drugiej strony – Pauliny i Kaspra. Nikt z nich nie posiadał nagrobka, wszyscy zostali pochowani bezpośrednio w ziemi.

Szymon nie był najstarszym ze swoich braci, jednak

Zobacz również

  • Wiesław Myśliwski, Kamień na kamieniu - opracowanie

    Wiesław Myśliwski po raz pierwszy opublikował swoją powieść w 1984 roku. Książka od razu zdobyła popularność i uznanie, zaliczono ją do literatury reprezentującej tzw. nurt chłopski. Podobno pomysł na treść powieści narodził się w głowie pisarza gdy sam przymierzał się do zbudowania rodzinnego grobowca.

    Więcej
  • Wiesław Myśliwski, Kamień na kamieniu – bohaterowie

    Główny bohater powieści, prowadzący narrację w pierwszej osobie. Jego wypowiedź polega na powrocie do wspomnień z lat dzieciństwa i młodości. Postanawia wybudować dla swojej rodziny specjalny grobowiec, w którym mogliby spocząć jego przodkowie, niektórzy do teraz pochowani bez należytych nagrobków. Proces te...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28