Wiesław Myśliwski, Kamień na kamieniu - streszczenie

Głównym bohaterem powieści Wiesława Myśliwskiego jest Szymon Pietruszka, który pochodzi z ubogiej, chłopskiej i wielodzietnej rodziny. Opisane w książce losy mężczyzny są odbiciem historii polskiej wsi na początku XX wieku. Bohater wspomina role jakie pełnił w życiu jako chłop, partyzant, urzędnik, fryzjer, milicjant, adorator, alkoholik czy inwalida. Wspomnienia zostają wywołane chęcią stworzenia rodzinnego grobowca Pietruszków.

Na początku dowiadujemy się, że Pietruszka kilka lat spędził w szpitalu, gdzie dużo rozmyślał o życiu i to tam wpadł na pomysł w grobowcem. Pojawiają się także wspomnienia dotyczące cmentarza, na którym chłop Chmiel ma postawić monument. Szymon informuje czytelnika o tym, że podczas wojny walczył w partyzantce i nosił pseudonim „Orzeł”. Podczas walk był ranny siedem razy i przekazał kolegom z oddziału, że w razie czego na jego pogrzebie mają zaśpiewać piosenkę ludową Kamień na kamieniu, na kamieniu kamień.

Bohater wspomina swoich przodków – dziadka Łukasza i babcię Rozalię, a także dziadków z drugiej strony – Pauliny i Kaspra. Nikt z nich nie posiadał nagrobka, wszyscy zostali pochowani bezpośrednio w ziemi.

Szymon nie był najstarszym ze swoich braci, jednak to on pozostał na gospodarce ojca by jej doglądać. W podzięce za ten dar miał również stanąć grobowiec. Chciał w ten sposób uhonorować swoich rodziców. Pieniądze na budowę Szymon otrzymał z odszkodowania za wypadek, jednak środki te wystarczyły jedynie na postawienie murów. Wkrótce główny budowniczy grobu zmarł, a na barki bohatera spadały kolejne problemy związane z budową. Musiał zapożyczyć się by opłacić podatki.

Szymon opisuje swoją wieś, przez którą kiedyś przebiegała tylko jedna droga. Można nią było dotrzeć do sąsiedniej wsi. Droga była czczona przez mieszańców – każdy bardzo dbał o odcinek przebiegający pod jego domem. Po pewnym czasie wybudowano zupełnie nową szosę, przeznaczoną dla ruchu samochodowego – w ten sposób pozbawiono pól wielu mieszkańców wioski. Nowa droga nie była lubiana ze względu na hałas, który za sobą niosła oraz liczne wypadki, w wyniku których ginęli ludzie. Szymon opisuje także tryb swojego młodzieńczego życia – lubił zabawy i hulanki, nie stronił także od bójek. Ogólnie był lubiany wśród kolegów, a u kobiet cieszył się niemałym powodzeniem. Pracował przy budowie nasypu kolejowego, a za zarobione pieniądze kupił odzienie – tak stał się kawalerem najlepiej ubranym we wsi. Dowiadujemy się również jak doszło o wypadku Szymona, w wyniku którego ucierpiały obie jego nogi – zdenerwowany faktem, że żaden samochód na szosie nie chciał przepuścić furmanek, ruszył na drogę na siłę – zderzył się z samochodem.

W trzecim rozdziale bohater przedstawia sylwetki swoich trzech braci. Mieszkał z najstarszym – Michałem. Napisał również specjalny list do Antoniego i Stanisława – chciał by wszyscy przyjechali i wypowiedzieli się w sprawie grobowca. Dwaj młodsi bracia Szymona rzadko utrzymywali kontakty z rodziną, nawet z matką kiedy jeszcze żyła. Ostatecznie bracia odpowiedzieli Szymonowi, że przyjadą by omówić szczegóły grobu. Bohater na tę okoliczność przygotował dom bardzo odświętnie – również siebie i niepełnosprawnego Michała. Wizyta braci okazała się serią pytań o prywatne życie Szymona. Mężczyzna snuje historię o losach każdego z braci i wyjaśnia, jakie okoliczności zmusiły g do pozostania na gospodarce, czego nie miał w planach. Odwiedziny Antka i Staśka zakończyły się bardzo szybko – bracia się spieszyli i tak naprawdę nawet nie poruszyli tematu grobu. Szymon podejmował więc kolejne samodzielne decyzje co do budowy.

Jedną z ciekawych

Polecamy również:

  • Wiesław Myśliwski, Kamień na kamieniu - opracowanie

    Wiesław Myśliwski po raz pierwszy opublikował swoją powieść w 1984 roku. Książka od razu zdobyła popularność i uznanie, zaliczono ją do literatury reprezentującej tzw. nurt chłopski. Podobno pomysł na treść powieści narodził się w głowie pisarza gdy sam przymierzał się do zbudowania rodzinnego grobowca. Więcej »

  • Wiesław Myśliwski, Kamień na kamieniu – bohaterowie

    Główny bohater powieści, prowadzący narrację w pierwszej osobie. Jego wypowiedź polega na powrocie do wspomnień z lat dzieciństwa i młodości. Postanawia wybudować dla swojej rodziny specjalny grobowiec, w którym mogliby spocząć jego przodkowie, niektórzy do teraz pochowani bez należytych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54