Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wiesław Myśliwski, Kamień na kamieniu - streszczenie

Ostatnio komentowane
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Głównym bohaterem powieści Wiesława Myśliwskiego jest Szymon Pietruszka, który pochodzi z ubogiej, chłopskiej i wielodzietnej rodziny. Opisane w książce losy mężczyzny są odbiciem historii polskiej wsi na początku XX wieku. Bohater wspomina role jakie pełnił w życiu jako chłop, partyzant, urzędnik, fryzjer, milicjant, adorator, alkoholik czy inwalida. Wspomnienia zostają wywołane chęcią stworzenia rodzinnego grobowca Pietruszków.

Na początku dowiadujemy się, że Pietruszka kilka lat spędził w szpitalu, gdzie dużo rozmyślał o życiu i to tam wpadł na pomysł w grobowcem. Pojawiają się także wspomnienia dotyczące cmentarza, na którym chłop Chmiel ma postawić monument. Szymon informuje czytelnika o tym, że podczas wojny walczył w partyzantce i nosił pseudonim „Orzeł”. Podczas walk był ranny siedem razy i przekazał kolegom z oddziału, że w razie czego na jego pogrzebie mają zaśpiewać piosenkę ludową Kamień na kamieniu, na kamieniu kamień.

Bohater wspomina swoich przodków – dziadka Łukasza i babcię Rozalię, a także dziadków z drugiej strony – Pauliny i Kaspra. Nikt z nich nie posiadał nagrobka, wszyscy zostali pochowani bezpośrednio w ziemi.

Szymon nie był najstarszym ze swoich braci, jednak

Polecamy również:

  • Wiesław Myśliwski, Kamień na kamieniu - opracowanie

    Wiesław Myśliwski po raz pierwszy opublikował swoją powieść w 1984 roku. Książka od razu zdobyła popularność i uznanie, zaliczono ją do literatury reprezentującej tzw. nurt chłopski. Podobno pomysł na treść powieści narodził się w głowie pisarza gdy sam przymierzał się do zbudowania rodzinnego grobowca. Więcej »

  • Wiesław Myśliwski, Kamień na kamieniu – bohaterowie

    Główny bohater powieści, prowadzący narrację w pierwszej osobie. Jego wypowiedź polega na powrocie do wspomnień z lat dzieciństwa i młodości. Postanawia wybudować dla swojej rodziny specjalny grobowiec, w którym mogliby spocząć jego przodkowie, niektórzy do teraz pochowani bez należytych... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =