Irit Amiel, Osmaleni - bohaterowie

Bohaterami książki Irit Amiel są tzw. ludzie skazani na ocalenie, czyli tacy, którzy mają ogromny bagaż przykrych doświadczeń związanych z Holocaustem, ale nie chcą lub nie mogą o tym mówić. Autorka usiłuje wyrazić milczenie tych ludzi. W sposób zwięzły, ale jednocześnie uczciwy i szczery opowiada losy ocalałych lecz „osmalonych”, ponieważ doświadczeń obozowych ci ludzi nigdy nie zapomną, choć zyskali drugie życie. Historie bohaterów „Osmalonych” zostawia ślad i inspirację do rozważań na temat życia i śmierci.

Bohaterowie w opowiadaniach Irit Amiel osmaleni zbrodniami, których na nich dokonano. Na nich, na ich bliskich, na ich społeczności, z którą się identyfikowali. Tego osmalenia nie da się usunąć żadnymi sposobami. Tym sposobem autorka stworzyła metaforę, oznaczającą tych, którzy uszli z życiem przez zagładą, ale dalej pozostają jej ofiarami.

Każdy z kolejnych rozdziałów książki w większości w tytule zawiera imię dawnego przyjaciela lubobozowego towarzysza autorki. Irit wspomina zatem Lilkę, która popełniła samobójstwo, Długiego i Daniela, z którymi utrzymywała kontakt długo po zakończeniu wojny, Klarę, która porzuciła własną rodzinę nie umiejąc poradzić sobie z rzeczywistością czy Batię, która zmarła w szpitalu dla narkomanów.

Polecamy również:

  • Irit Amiel, Osmaleni - opracowanie

    Osmaleni to zbiór opowiadań, który stanowi debiut prozatorski Irit Amiel. Więcej »

  • Irit Amiel, Osmaleni - problematyka

    Zbiór opowiadań Irit Amiel porusza znany w literaturze wątek Zagłady (Holocaustu), choć przedstawia go w sposób całkiem oryginalny. Problem piętna, jakie odciśnięto na ofiarach obozów zagłady jawi się tutaj jako główny obiekt zainteresowania, a nie jako zagadnienie towarzyszące. Więcej »

  • Osmaleni - streszczenie

    Kartka z pamiętnika Akcja książki rozpoczyna się od wspomnienia z 1942 roku, kiedy bohaterka razem z ojcem opuszczają dom i uciekają.  Narratorka była wówczas małą 11-letnią dziewczynką, razem z ojcem unikają ostrzelania przez nieznanego Ukraińca i ukrywają się za żydowskim szpitalem. Dziewczynka... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33