Osmaleni - streszczenie

Kartka z pamiętnika

Akcja książki rozpoczyna się od wspomnienia z 1942 roku, kiedy bohaterka razem z ojcem opuszczają dom i uciekają.  Narratorka była wówczas małą 11-letnią dziewczynką, razem z ojcem unikają ostrzelania przez nieznanego Ukraińca i ukrywają się za żydowskim szpitalem. Dziewczynka została oddana przez ojca jakiemuś nieznanemu mężczyźnie po drugiej stronie grubego muru. Była to akcja ucieczki z getta.

Linka

W następnym rozdziale narratorka wspomina o 18-letniej dziewczynie Lince, która popełniła samobójstwo w jednym z obozów dla uchodźców w Niemczech, w którym przebywała narratorka. Opisuje pogrzeb Linki i smutne nastroje zebranych. Dziewczyna dużo miejsca poświęca myślom o tym jakie mogłoby być życie jej koleżanki. Z perspektywy czasu, po kilkudziesięciu latach autorka (Irit Amiel) wspomina, że wówczas podziwiała Linkę w jej odwadze, w wyborze śmierci w tak trudnym i bolesnym czasie. Dziś jednak rozumie, że większą odwagą było wybranie życia.

Długi

Autorka otrzymała ostatnio list od Rafała, a niedawno zobaczyła w gazecie jego nekrolog. Postanowiła opisać jej relację z nim. Poznała go w 1945 roku w obozie w Landsbergu. Zakochała się w nim (ona 14-latka i on 21-latek).W latach

Polecamy również:

  • Irit Amiel, Osmaleni - opracowanie

    Osmaleni to zbiór opowiadań, który stanowi debiut prozatorski Irit Amiel. Więcej »

  • Irit Amiel, Osmaleni - bohaterowie

    Bohaterami książki Irit Amiel są tzw. ludzie skazani na ocalenie, czyli tacy, którzy mają ogromny bagaż przykrych doświadczeń związanych z Holocaustem, ale nie chcą lub nie mogą o tym mówić. Autorka usiłuje wyrazić milczenie tych ludzi. Więcej »

  • Irit Amiel, Osmaleni - problematyka

    Zbiór opowiadań Irit Amiel porusza znany w literaturze wątek Zagłady (Holocaustu), choć przedstawia go w sposób całkiem oryginalny. Problem piętna, jakie odciśnięto na ofiarach obozów zagłady jawi się tutaj jako główny obiekt zainteresowania, a nie jako zagadnienie towarzyszące. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10
rr
a2 • 2022-01-15 13:25:09