Antygona - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Chór

Składa się ze starców tebańskich. Podobnie jak w innych starożytnych dramatach, chór starców (lub: mędrców) spełnia rolę swoistego komentatora obserwowanych wydarzeń. Członkowie chóru przeżywają dramaty bohaterów razem z widzami spektaklu, przypominają o boskich prawach i opinii prostego ludu.

Eurydyka

Żona Kreona, matka Hajmona. W dramacie pojawia się na krótko po otrzymaniu informacji o samobójczej śmierci syna. Zrozpaczona matka nie potrafi pogodzić się ze stratą Hajmona. Podobnie jak syn, a wcześniej – jego narzeczona, popełnia samobójstwo. Tragiczna śmierć Eurydyki jest dopełnieniem okrutnej przepowiedni przekazanej Kreonowi przez wróżbitę Tyrezjasza.

Hajmon

Syn Kreona i Eurydyki, narzeczony Antygony. Młody, prawy mężczyzna dzielnie broniący racji ukochanej. Hajmon, podobnie jak główni bohaterowie dramatu, staje przed trudnym wyborem. Musi wybrać pomiędzy posłuszeństwem i miłością do ojca a miłością i wartościami, o które walczy jego narzeczona. Bohater stara się załagodzić spór pomiędzy Antygoną i Kreonem. Przedstawia ojcu rozsądne argumenty za uwolnieniem skazanej. Nie jest jednak w stanie złagodzić gniewu Kreona. Zrozpaczony, decyduje się podzielić los ukochanej.

Ismena

Młodsza siostra Antygony, córka Edypa. Wrażliwa, delikatna i bojaźliwa, początkowo odmawia pomocy siostrze. W głębi serca popiera jej racje, ale nie chce wystąpić przeciwko Kreonowi. Obawia się jego gniewu i surowej kary. W obliczu możliwej śmierci siostry, postanawia jednak stanąć po jej stronie. Chce wziąć na siebie część jej win. Antygona stanowczo odmawia, widząc jej wahanie. Wątpliwości i strach Ismeny jest też widoczny dla Kreona, dlatego król ostatecznie postanawia ukarać tylko jedną z sióstr.

Tyrezjasz

Ślepy tebański mędrzec i wróżbita (według jednego z mitów bogowie odebrali mu wzrok, ale podarowali za to umiejętność „widzenia” przyszłości), w przeszłości wyjawia Edypowi prawdę o śmierci jego ojca. Tym razem przybywa na dwór króla, by przestrzec go przed skutkami pochopnych decyzji. Tyrezjasz ma „wgląd” w zamysły bogów. Wyjaśnia Kreonowi, że naruszenie boskiego porządku (hańbienie zwłok i grzebanie żywych) może ściągnąć na niego klątwę (podobnie jak w przypadku Edypa). Władca lekceważy przestrogi starca i ponosi surową karę.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Antygony

    Główna bohaterka dramatu Sofoklesa; córka Edypa, mieszkająca wraz z siostrą na dworze wuja Kreona; siostra Ismeny, Eteoklesa i Polinejkesa. Po tragicznej śmierci obydwu braci bohaterka decyduje się na złamanie zakazu Kreona. Król zabrania pogrzebania zwłok Polinejkesa uważanego za zdrajcę.... Więcej »

  • Charakterystyka Kreona

    Po zakończeniu wyczerpującej wojny władca wyraźnie podkreśla zasługi wspierającego go Eteoklesa i przewinienia Polinejkesa, który stanął po stronie wroga. Przykładna, hańbiąca kara ma być przestrogą dla społeczeństwa. Trudno nie przyznać racji władcy, jednak tym razem rozkaz króla naruszył odwieczna... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 2 =
Nick
2021-11-03 16:47:22
Dziękuję
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42