Motywy w Antygonie

Bunt

Postawa Antygony wyraża bunt przeciwko zasadom, jakim hołduje Kreon. Król stawia ziemskie prawo ponad prawem boskim. Antygona manifestuje swój sprzeciw i odważnie staje w obliczu konsekwencji swojego buntu.

Miłość

Bezgraniczna miłość Antygony do brata prowadzi ją do śmierci. Jednak siostrzane uczucie jest silniejsze od strachu. Antygona pozostaje głucha na argumenty Ismeny i Hajmona. Kocha zmarłego brata miłością dojrzałą i wierną, czuje się zobowiązana, by pochować jego ciało, nie widzi innej możliwości niż złamanie zakazu Kreona, nawet jeżeli ma to dla niej oznaczać śmierć.

Ofiara

Antygona poświęca życie, aby uratować przed wieczną tułaczką duszę zmarłego brata. Młoda dziewczyna płaci najwyższą cenę za walkę w obronie wyznawanych wartości. Jest świadoma tego, że będzie musiała poświęcić wszystko, aby pomóc bratu, jednak nie cofa się i oddaje za niego życie.

Samobójstwo

Samobójcza śmierć Antygony wynika ze strachu przed okrutną, powolną śmiercią, jaka miała stać się jej udziałem po zamurowaniu żywcem. Samobójstwo popełnia również jej narzeczony Hajmon, który nie widzi sensu życia bez ukochanej.

Zabija się ogarnięty rozpaczą i rozgoryczeniem, a także gniewem z powodu postawy ojca. Ostatnią samobójczą śmierć ponosi matka Hajmona, załamana rozwojem wydarzeń i śmiercią ukochanego syna.

Samotność

Antygona jest osamotniona w swoim przekonaniu o słuszności złamania królewskiego zakazu i odwadze. Ismena nie chce pomóc jej w pogrzebie brata. Choć później siostra i mieszkańcy Teb biorą stronę buntowniczki, to w najtrudniejszym momencie – podjęcia decyzji i popełnienia zakazanego czynu –Antygona jest zupełnie sama.

Tragizm

Tragicznego wyboru musi dokonać Kreon. Jeżeli zlituje się nad Antygoną i nie ukarze jej, ucierpi jego królewska pozycja. Jeśli skarze Antygonę za złamanie zakazu, unieszczęśliwi syna i swoich najbliższych, a także dziewczynę, która działała pod wpływem uczucia do brata i wierności zasadom.

Każdy wybór niesie ze sobą tragiczne konsekwencje. W takim samym położeniu znajduje się Antygona. Jeżeli nie pochowa ciała brata, skaże go na wieczną tułaczkę. Jeśli urządzi mu pogrzeb, zginie.

Władza

Konflikt o władzę doprowadził do śmierci braci Antygony. Władza Kreona skazała na śmierć dziewczynę. Kreon chcąc pozostać wiarygodnym władcą, nie mógł zmienić swojego zakazu po czynie Antygony, mimo tego, że była narzeczoną jego syna. Musiał trzymać się raz ustanowionego prawa, ponieważ skierowane były na niego oczy poddanych.

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 4 =
konr
2016-05-03 13:43:48
Antygona jest osamotniona w swoim przekonaniu o słuszności złamania królewskiego zakazu i odwadze. nie rozumiem sensu tego zdania
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42