Ida sierpniowa - streszczenie

Akcja powieści rozpoczyna się w pewne sierpniowe deszczowe popołudnie. Ida na własną rękę powróciła z rodzinnych wakacji pod namiotem w Czaplinku, nie mogąc wytrzymać panujących tam warunków i wynikających z nich niesnasek. W rodzinnym domu w Poznaniu znajduje się jednak w jeszcze trudniejszej sytuacji – jest bez jedzenia i grosza przy duszy. Pierwotnie ma zamiar poprosić o pomoc stryja Józefa, kiedy jednak brat taty Borejko pozwala sobie na uwagę, iż Ida od zawsze była hipochondryczką, dziewczyna obraża się i postanawia poradzić sobie sama.

Najpierw na sprzedaż trafiają zeszłoroczne podręczniki, później Ida znajduje w gazecie ofertę pracy jako dama do towarzystwa dla starszej osoby. Pojawia się w ten sposób w domu pana Karola Paszkieta, któremu od razu przypada do gustu z powodu ciętego języka i jasno skrystalizowanych, ciekawych poglądów na życie. Ma wrócić następnego popołudnia, toteż cały wieczór i poranek spędza na ulubionej czynności – czytaniu.

Następnego dnia, w drodze do domu pana Paszkieta, Ida spotyka Klaudiusza. Chłopiec jest jej szkolnym kolegą i kiedyś nawet o mało nie został jej chłopakiem, okazało się jednak, że imponująca biblioteka taty Borejko bardziej interesowała Klaudiusza niż jego pająkowata córka. Znajomość dwojga młodych ludzi zawisła wówczas w próżni, jej wspomnienie stale prześladowało jednak czułą na swoim punkcie Idę. Tymczasem w domu pracodawcy na stół wjeżdżają smakołyki przygotowane magiczną ręką gosposi Barbary, a część z nich zostaje zaniesiona na tacy do tajemniczego, zawsze zamkniętego pokoju w głębi salonu. Wyjaśnienie sekretu przyspiesza pojawienie się osiemnastoletniej Pauliny, która przychodzi w odwiedziny do chorego wnuka pana Paszkieta. Okazuje się wtedy, że chłopiec cierpi na ciężką chorobę deformującą kości jego twarzy, dlatego też od wielu miesięcy nie opuszcza swojego pokoju i wstydzi się pokazać komukolwiek, łącznie z lekarzem.

Rezolutna Ida postanawia dostać się do pokoju Krzysztofa przez okno. Chłopiec jest początkowo bardzo niechętny tej wizycie, ale pozwala rudemu przybyszowi zjeść obiad w swoim towarzystwie, po czym wyrzuca go z pokoju. Rudzielec ma już jednak bardzo konkretny plan – postanawia zadzwonić do doktora Mamerta Kowalika i umówić na wizytę chorego kolegę. Krzysiek pierwotnie nie chce o tym słyszeć, kiedy jednak nadchodzi umówiona data, niespodziewanie wybiera się na wizytę bez dalszych protestów i namawiania. W szpitalu okazuje się, że konieczna będzie operacja, a zmartwiona stanem zdrowia chłopca Paulina wyjawia Idzie, że jest w nim śmiertelnie zakochana.

W trakcie rekonwalescencji Krzysztofa do domu wraca rodzina Idy razem z Januszem Pyziakiem – narzeczonym Gabrysi. Mama postanawia następnego dnia wybrać się z córką do domu pana Paszkieta, by przekonać się jak wygląda wykonywana przez nią praca. Czeka ją miłe zaskoczenie, poznaje bowiem uroczych ludzi wdzięcznych Idzie za wniesione do ich domu dobrodziejstwa, przede wszystkim zaś za namówienie Krzysztofa do operacji. Po zabiegu chłopak zmienia się nie do poznania i odrobinę zadurza się w swojej wybawicielce, Ida zaś zaprasza go do domu na wznowione po powrocie Gabrysi spotkania Koła Dyskusyjnego ESD. Podobnie jak reszta jego uczestników, bohaterka musi podciąć włosy, co odbija się bardzo korzystnie na jej urodzie. Dzięki temu odnawia się, z drobnymi przeszkodami po drodze, znajomość z Klaudiuszem, który również bierze odtąd udział w spotkaniach w domu Borejków. Na koniec dołącza do nich również Paulina, której Ida udziela dyskretnej pomocy w zdobyciu serca Krzysztofa.

Polecamy również:

  • Ida sierpniowa – plan wydarzeń

    1. Ucieczka Idy z wakacji namiotowych w Czaplinku.2. Wizyta u stryja Józefa.3. Rozpoczęcie pracy w charakterze damy do towarzystwa. Więcej »

  • Charakterystyka Idy Borejko

    Ida jest drugą z czterech córek państwa Borejków, którzy właśnie wprowadzają się do mieszkania na ulicy Roosevelta 5. Najbardziej spośród rodzeństwa przypomina tatę Borejko, po którym odziedziczyła płomiennorudą czuprynę i kocie oczy zielonej barwy, którymi na razie łypie... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
Olek
2024-05-07 06:22:53
Nie zbyt dokładnie????
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43