Kłamczucha - streszczenie

Aniela Kowalik mieszka razem z ojcem w niewielkim domu w Łebie. Jest bardzo pomysłową, pełną temperamentu dziewczyną marzącą o karierze aktorki, senna atmosfera małego nadmorskiego kurortu skutecznie odbiera jej jednak siły do działania. Jej życie odmienia się pewnego wiosennego dnia, gdy zamiast do szkoły udaje się na plażę. Poznaje tutaj przystojnego kuracjusza, Pawła z Poznania, i z miejsca zakochuje się w jasnowłosym uwodzicielu. Aby być bliżej ukochanego Aniela postanawia przenieść się do jego miasta, odnajduje więc informację o poznańskim Liceum Poligraficznym, będącym jedyną tego typu placówką w Polsce. Pod pretekstem nagłej wielkiej miłości do rynku księgarskiego bohaterka wyjeżdża z Łeby.

W poznaniu Aniela znajduje gościnę u stryja Mamerta, w niewielkim mieszkaniu na poddaszu kamienicy należącej do ciotki Lili. Współdzielenie przestrzeni z wujostwem i ich dziećmi – Romcią i Tomciem – szybko okazuje się dosyć męczące, toteż przedsiębiorcza dziewczyna namawia ciotkę Lilę, by wynajęła jej osobny pokoik. Aniela nadal jest bardzo wdzięczna wujostwu za dobrą wolę, a okazja do odwdzięczenia się pojawia się niespodziewanie wskutek psikusa „Mamerciątek”, który ciocię Tosię może kosztować nawet utratę pracy. Bohaterka udaje się wtedy do domu pokrzywdzonej, pani wicedyrektor Dąbek-Nowackiej, w przebraniu gospodyni Franciszki Wyrobek i bierze winę za całe zamieszanie na siebie. Niespodziewanie kobieta proponuje jej pracę gospodyni w swoim domu, na którą to propozycję Aniela chętnie przystaje kiedy synem pani wicedyrektor okazuje się ukochany Paweł.

W przebraniu gosposi, szlifując jednocześnie swoje aktorskie talenty, Aniela ma szansę bliżej poznać przystojnego chłopaka i z każdym dniem jest nim coraz bardziej rozczarowana. Przyjazd do Poznania nie idzie jednak na marne, bowiem w Liceum Poligraficznym dziewczyna poznaje Roberta Rojka (zwanego Robrojkiem), z którym zaprzyjaźnia się pomimo ciągłego odrzucania jego zalotów. Na drodze przyszłej aktorki pojawia się również profesor Dmuchawiec znany w całym niemal Poznaniu z doskonałego kontaktu ze swoimi podopiecznymi i dopingowania ich we wszelkich artystycznych przedsięwzięciach. To on zachęca Anielę do zagrania roli Hamleta w przedstawieniu, które okazuje się wielkim sukcesem i ostatecznie przekonuje dziewczynę o wyborze drogi aktorskiej. Z małomiasteczkowej gąski Aniela zmienia się w energiczną, pełną twórczego zapału i zaradną młodą osóbkę.

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 3 =
Leo
2015-06-02 18:35:42
Jest spoko moze byc ale ppowino byc cos jeacze a nie tylko środek ale takto jest fajna
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23