Kłamczucha – charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Tytułową bohaterką „Kłamczuchy” Małgorzaty Musierowicz jest piętnastoletnia Aniela Kowalik, niejako przez przypadek trafiająca w środowisko poznańskich Jeżyc. Otaczający ją bohaterowie są niekiedy znani czytelnikom z pierwszej części cyklu – powieści „Szósta klepka” – a wielu z nich powróci w kolejnych powieściach.

Paweł Nowacki – jest przystojnym, niebieskookim, pewnym siebie blondynem, który ujmuje serce Anieli już podczas pierwszego spotkania na plaży w Łebie. Chłopak doskonale zdaje sobie sprawę z działania swego czaru na dziewczęcą wrażliwość i bardzo chętnie wykorzystuje go choćby po to, by zrobić piorunujące wrażenie na nie do końca interesującej go przedstawicielce płci pięknej. Jako jedynak, syn ważnej w poznańskiej hierarchii osoby, Paweł jest rozpieszczonym chłopcem potrafiącym nadal od czasu do czasu zachować się jak niezadowolone dziecko. Interesuje się wieloma dziewczętami naraz, czym ostatecznie przekonuje Anielę o jej miłosnej pomyłce.

Mamert Kowalik – kuzyn ojca Anieli, chirurg w jednym z poznańskich szpitali. Najczęściej jest zajęty pracą, w którą ucieka być może od wiecznie gwarnego domu i zmartwień powodowanych przez wyjątkowo niesforne dzieci.

Tosia Kowalik – żona Mamerta o artystycznym usposobieniu – jest pianistką i nauczycielką gry. Początkowo wyraża niezadowolenie z przybycia nowego członka rodziny (mając już dosyć problemów z własnymi dziećmi), z czasem przekonuje się jednak do barwnej, roztaczającej wokół siebie atmosferę artystycznego nieładu dziewczyny, z którą połączy ją pewnego rodzaju nić porozumienia.

Tomcio i Romcia – dzieci Tosi i Mamerta, nazywane często w rodzinie Mamerciątkami. Zajmują się głównie wymyślaniem kolejnych figli, bądź szukaniem sposobów na ukrycie ich skutków. Oboje są bardzo (być może za bardzo) wesołymi i żywiołowymi dziećmi o swego rodzaju żyłce do przedsiębiorczości, która nierzadko ściąga zmartwienia na strudzone głowy rodziców.

Józef Kowalik – ojciec Anieli, niezamożny rybak z Łeby. Jako samotny ojciec (matka dziewczyny zmarła wiele lat temu) nie do końca radzi sobie z wybuchami, humorami i kolejnymi pomysłami nastoletniej córki, surowością próbując okiełznać jej temperament i „artystyczne dziwactwa”. Ostatecznie przejawia jednak spore zaufanie wobec córki pozwalając jej na samotny wyjazd do dużego miasta.

Ciotka Lila – krewna Tosi Mamertowej. Jest emerytowaną nauczycielką uzupełniającą skromny budżet wynajmem pokoi w rodzinnym domu, gdzie ostatecznie (oczywiście za odpowiednią opłatą) znajduje również pokoik dla Anieli. W powieści jest jedną z przedstawicielek „frontu artystycznego”, żywo interesując się malarstwem i literaturą, jak i nie stroniąc od ekscentrycznych zachowań i wypowiedzi.

Robert Rojek – uczeń Liceum Poligraficznego w Poznaniu, niemal z miejsca zakochuje się w barwnej Anieli. Jest spokojnym, zdecydowanie nie tak przystojnym jak Paweł chłopakiem, okazuje się jednak bardzo koleżeńskim i uczynnym towarzyszem, który chętnie pomaga głównej bohaterce w pierwszych krokach w nowej szkole. Jego bardzo łagodne i pełne empatii usposobienie czyni z niego świetny materiał na przyjaciela, nie przekonuje jednak Anieli do innego rodzaju relacji. Przez szkolnych znajomych nazywany jest Robrojkiem.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Anieli Kowalik

    Aniela Kowalik pełni rolę tytułowej „Kłamczuchy” w jednej z wczesnych powieści Małgorzaty Musierowicz. Poznajemy ją jako niezbyt sumienną, dosyć rozbrykaną piętnastolatkę o wybuchowym, ale i niezwykle barwnym charakterze. Aniela, osierocona przez matkę we wczesnym dzieciństwie, mieszka w Łebie z ojcem... Więcej »

  • Charakterystyka profesora Dmuchawca

    W pierwszych dwóch powieściach z cyklu Jeżycjada – „Szóstej klepce” i „Kłamczusze” – profesor Dmuchawiec pojawia się jako postać epizodyczna. Jest polonistą w Liceum Ogólnokształcącym, do którego uczęszczają kolejni bohaterowie serii. Spośród... Więcej »

Komentarze (5)
Wynik działania 5 + 2 =
daws
2021-03-30 12:50:32
ale skąplikowane
Lila
2020-11-23 10:30:07
Okk
OLIWIA
2020-05-18 06:49:18
Dzieki
H
2018-04-25 15:24:04
Nice
lol
2017-06-05 15:40:52
Proste :)
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43