Charakterystyka Anieli Kowalik

Aniela Kowalik pełni rolę tytułowej „Kłamczuchy” w jednej z wczesnych powieści Małgorzaty Musierowicz. Poznajemy ją jako niezbyt sumienną, dosyć rozbrykaną piętnastolatkę o wybuchowym, ale i niezwykle barwnym charakterze. Aniela, osierocona przez matkę we wczesnym dzieciństwie, mieszka w Łebie z ojcem rybakiem.

Pasją bohaterki, na początku nie do końca uświadomioną, jest aktorstwo, do którego posiada najwyraźniej liczne predyspozycje. Dziewczynie zdarza się odgrywać rozmaite scenariusze, mające pokryć jej mniejsze i większe kłamstewka, bardzo łatwo przychodzi jej więc przekonanie ojca do jej wyjazdu do Poznania. Tam swoje umiejętności wykorzystuje m.in. odgrywając biedną, nieporadną sierotkę w domu Mamertów, jak i swojską gosposię Franciszkę Wyrobek w domu Nowackich. W zachowaniu Anieli nie ma przy tym perfidii czy złośliwości, swoim postępowaniem nie zamierza nigdy nikogo ranić czy wykorzystywać.

Wielka wyobraźnia bohaterki znajduje ujście również w jej egzaltacji – wybuchach płaczu łatwo zmieniających się w wybuchy wesołości, dobieraniu zbyt wyszukanego słownictwa, czy przerysowywaniu swoich uczuć i reakcji. Sprzyja temu fakt, iż Aniela jest osóbką inteligentną i oczytaną, myślącą pewnie czasem kwestiami ze sztuk teatralnych, jakie zna niemal na pamięć. Za inteligencją idzie z kolei poczucie humoru, którego Kowalikównie – podobnie jak innym bohaterom Jeżycjady – nie brakuje.

Polecamy również:

  • Charakterystyka profesora Dmuchawca

    W pierwszych dwóch powieściach z cyklu Jeżycjada – „Szóstej klepce” i „Kłamczusze” – profesor Dmuchawiec pojawia się jako postać epizodyczna. Jest polonistą w Liceum Ogólnokształcącym, do którego uczęszczają kolejni bohaterowie serii. Spośród... Więcej »

  • Kłamczucha – charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Tytułową bohaterką „Kłamczuchy” Małgorzaty Musierowicz jest piętnastoletnia Aniela Kowalik, niejako przez przypadek trafiająca w środowisko poznańskich Jeżyc. Otaczający ją bohaterowie są niekiedy znani czytelnikom z pierwszej części cyklu – powieści „Szósta klepka” – a... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02