Faust - streszczenie - strona 12

zaprowadzić do Małgorzaty, chce ją za wszelką cenę uwolnić. Mefisto ostrzega przed pochopnym działaniem, przypomina o zabójstwie Walentego. Proponuje uśpienie strażników, ale uwolnieniem dziewczyny musi się zająć sam Faust.

Noc. Otwarte pole

Faust i Mefisto galopują po niebie w stronę miasta. Doktor dostrzega jakieś postaci uwijające się w pobliżu miejsca jutrzejszej kaźni zbrodniarki. Mefisto popędza konie.

Więzienie

Faust, dzięki pomocy swego kompana, otwiera drzwi więziennej celi Małgorzaty. Dziewczyna nie poznaje go, myśląc że ma do czynienia z katem, który ma ją zaprowadzić na miejsce stracenia. Na wpół oszalała opowiada o swej udręce, prześladowaniach ze strony znajomych i nowonarodzonym dziecku, które sama utopiła. Dziewczyna modli się, czuje, że biesy czyhają na jej duszę. Powoli rozpoznaje w Fauście dawnego kochanka. Ten nadaremno stara się przekonać ją o konieczności ucieczki. Małgorzata chce przyjąć na siebie całą winę za śmierć swoich najbliższych (matka, brat, dziecko). Rozpoznaje w Mefistofelesie diabła. Upada na ziemię, prosząc Boga o wybaczenie. Mefisto porywa Fausta ze sobą i ucieka. Nad umierającą rozlega się głos z góry, przepowiadający ocalenie jej duszy.

Część

Polecamy również:

 • Faust - plan wydarzeń

  1. Zakład o duszę doktora Fausta pomiędzy Bogiem i Mefistofelesem.2. Rozpacz i bezradność Fausta wobec ciągłego niedosytu wiedzy.3. Wywołanie ognistego Ducha Ziemi.4. Rozmowa z Wagnerem na temat wartości wiedzy. Więcej »

 • Faust - opracowanie (geneza i czas i miejsce akcji)

  „Faust” jest powszechnie uważany za największe dzieło Goethego. Utwór powstawał na przestrzeni kilkudziesięciu lat (1773-1832). Pierwsza część dramatu ukazała się drukiem w 1808 roku, druga dopiero po śmierci autora – w 1833 roku. Więcej »

 • Faust - interpretacja

  Problematykę „Fausta” stanowi zmaganie się człowieka z własnymi ograniczonymi możliwościami i własną skończonością. Faust odczuwa ciągły głód wiedzy. Nie może pogodzić się z tym, iż jest wyłącznie człowiekiem, który podporządkowany został prawom natury. Chce przekroczyć granice ludzkiego... Więcej »

 • Faust - bohaterowie
 • Faust - najważniejsze motywy

  Mistrzem jest Mefistofeles, zaś uczniem - Faust. Mefistofeles pragnie nauczyć go czerpania satysfakcji z ziemskich przyjemności. Chce, by skupił on się na zaspakajaniu potrzeb i kierowaniu się w życiu niskimi pobudkami. Jednak Faust wyciąga z tej nauki całkiem odmienne wnioski. Dzięki temu, co pokazał mu... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
.
H • 2021-11-26 16:53:22
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42
dzk
mnie • 2021-11-23 20:42:14
Przydatna informacja, pozdrawiam
janek • 2021-11-23 13:00:25