Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jerzy Stempowski, Esej dla Kassandry – streszczenie

Na początku eseju Stempowski wspomina, że postać Kasandry jest dla wielu badaczy literatury i historyków symboliczna, ponieważ odzwierciedla dramat dotyczący proroków, polegający na ich bezsilności. Następnie odwołuje się do Kasandry przedstawionej w dziełach Homera. Twierdzi, że najwięcej jednak o wieszce mówi nam w historii literatury Ajschylos w Agamemnonie czy Eurypides w Trojankach. Kasandra była córką króla Troi – Priama, a sztuki przepowiadania nauczył ją, zakochany w niej,  bóg Apollo. Kasandra pragnęła jednak życia jako kapłanka pozostając w dziewictwie co Apollo uszanował, pozostawiając jej dar jasnowidzenia.

Kasandra odegrała ważną rolę w losach podbitej Troi – od początku konfliktu związanego z przybyciem do miasta Heleny i sądu Parysa ostrzegała wszystkich przed zagładą grożącą poddanym Priama. Gdy Grecy podbili Troję wróżka ukryła się w świątyni Ateny (sprzyjającej zresztą Grekom), jednak odnaleziono ją i dołączono do grona innych trojańskich kobiet oczekujących na rozlosowanie. W wyniku tego podziału Kasandra trafiła do króla Argos, Agamemnona. Ten ginie niestety z ręki swojej żony Klitajmestra, mszczącej śmierć swojej córki Ifigenii. Z jej rąk miała również zginąć wieszczka.

Zobacz również

  • Jerzy Stempowski, Esej dla Kassandry – opracowanie

    Jest to tytułowy esej zbioru pod wspólnym tytułem Eseje dla Kasandry wydanego w 1961 roku przez Jerzego Giedroycia w Instytucie Literackim w Paryżu. Na terenie Polski zbiór przez długi okres pozostawał niedostępny, a pojedyncze szkice znane były głównie z kilku opracowań historycznoliterackich.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
l
k • 2020-05-25 14:57:47
proste ze tak
śrub • 2020-05-25 14:08:01
Kfjdjdjdjdjckshsjs czy zrobiony z WF co to W co to znaczy wiem że to nie jest to że to n...
Jxjdjdhd • 2020-05-25 14:00:05
ok
jesi • 2020-05-25 09:40:18
trudne to działanie żeby dać odpowiedź chyba z 30 min to robiłem
siemaneczko • 2020-05-24 21:06:02