Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dramat naturalistyczny - cechy, przykłady, twórcy

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dramat naturalistyczny wyłonił się w 2. połowie XIX wieku w sztuce europejskiej. Nastąpiło wówczas odejście od fantastycznej konwencji dramatu romantycznego w stronę realizmu. Wyrastał on z zainteresowania teorią Darwina, poglądami Comte'a, pismami Spencera. Ukazywał człowieka jako istotę determinowaną biologicznie i społecznie.

Dramat naturalistyczny - założenia teoretyczne

Głównym teoretykiem gatunku był Emil Zola, który określił jego najważniejsze cechy.

Przede wszystkim postulował wierne oddawanie rzeczywistości, bez elementów fantastyki, symboliki, metafizyki. Autor powinien być przezroczysty, prezentować tylko fakty, bez ich wartościowania. Jego rolą jako artysty winien być wybór właściwego tematu i oddanie go w sposób jak najbardziej wierny. Tematów należało szukać w codzienności, w życiu prostych ludzi i ukazywać je we wszystkich aspektach, choć nacisk kładziono jednak na te ciemne strony ludzkiej egzystencji: biedę, cierpienie, choroby i tematy tabu.

Bohater, najczęściej człowiek z ludu, miał być osobą „z krwi i kości” – nie uosobieniem jakiejś idei – podległym prawom biologicznym i społecznym. W charakterystyce bohaterów ważna rolę odgrywać miał język: zindywidualizowany,

Polecamy również:

  • August Strindberg - biografia i dramaty

    August Strindberg urodził się w 1849 roku w Sztokholmie w ubogiej rodzinie robotniczej. Doświadczenia z wczesnych lat dzieciństwa zawarł w autobiograficznej książce pt.: „Syn służącej”, wspominając je jako trudny okres naznaczony brakiem poczucia bezpieczeństwa, zmaganiem się z ubóstwem i... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');