Doktor Piotr - streszczenie - strona 2

rozkręcić dochodowy interes i zgromadzić spory majątek. Zajmował się budową kolei żelaznej. Imponuje mu fakt, że zatrudnia szlachcica i wydaje mu polecenia. Czasem pozwala sobie na kpiny z Dominika. Wówczas pociechą dla Cedzyny są listy od syna. Bijakowski odkupuje zrujnowane gospodarstwo od pana Polichnowicza. Część ziemi dzieli na mniejsze działki i odsprzedaje chłopom. Na wzgórzu, gdzie znajduje się dobra glina, buduje cegielnię. Kiedy musi wyjechać w interesach, zarządzanie przedsiębiorstwem powierza Cedzynie.

Któregoś dnia, jakby w odpowiedzi na modlitwy starego ojca, do jego okna puka Piotr. Radość ze spotkania jest ogromna. Dominik niczego nie pragnął bardziej niż powrotu syna, który na domiar szczęścia oznajmił, że zrezygnował z posady w Anglii. Jednak radość trwała zaledwie kilka dni. Któregoś dnia ojciec zaproponował Piotrowi, by dla zabicia czasu pomógł mu uporządkować rachunki. Studiując dochody i wydatki ojca, syn zorientował się, że zaniżał on pensje robotnikom, by móc przesyłać mu pieniądze na naukę. Doszło do burzliwej kłótni. Syn uważał, że ojciec dopuścił się ohydnej kradzieży. Dominik tłumaczył, że Bijakowski dał mu wolną rękę w zarządzaniu cegielnią, a robotnicy zgodzili się na niższe dniówki. Piotr jednak czuje się oszukany i współwinny. By odkupić swoją winę, decyduje się jednak pojechać do Anglii i tam odpracować to, co otrzymał od ojca i oddać tym, do których pieniądze należą.

Rozstanie jest pełne gniewu i bólu. Piotr wsiada do odjeżdżającego pociągu, a ojciec wpatruje się z rozpaczą w pozostawione przez niego ślady na śniegu.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58