Bolesław Leśmian, Klechdy sezamowe, Ali-Baba i czterdziestu zbójników - opracowanie - strona 9

 1. ucieczka kapitana.
 2. Odkrycie prawdy przez Ali-Babę.
 3. Ofiarowanie wolności Morganie w podziękowaniu za uratowanie życia.
 4. Kolejna próba zabójstwa Ali-Baby przez kapitana.
 5. Zdemaskowanie Hussana przez Morganę.
 6. Zabójstwo Hussena przez Morganę.
 7. Opowiedzenie wszystkiego Ali-Babie.
 8. Ślub Morgany i Seffala, kuzyna Ali-Baby.
 9. Odkrycie przez Ali-Babę, że wszyscy zbójnicy nie żyją.

 

Bohaterowie

  

Ali-Baba – młodszy brat Kassima. Człowiek pogodny, doceniający piękno przyrody i życia, kochający las, naturę, optymista. Wychodzi za mąż z miłości. Jest pracowity i nie przywiązuje wagi do majątku, cieszy się wspólnym życiem z żoną nawet pomimo ubóstwa. Jest szczery, wrażliwy i sprawiedliwy (kiedy Morgana ratuje mu życie, zwraca jej wolność). Cieszy się szczęściem innych, np. kiedy chce bezinteresownie pogratulować bratu dobrego ożenku. Cierpliwie znosi upokorzenia, np. kiedy brat daje mu do zrozumienia, że wstydzi się nędzarza. Lubi słuchać odgłosów przyrody. Jest otwarty na świat i ciekawski – pragnął przygody, o którą modlił się do Boga. Kiedy ma możliwość zabrania kosztowności ze skarbca, wykazuje się umiarem. Dostrzega piękno tego miejsca, fascynuje go ono. Bierze dwa worki dukatów

Polecamy również:

 • Bolesław Leśmian, Ballada bezludna – analiza i interpretacja

  Utwór pochodzi z tomu Leśmiana Łąka wydanego w1920 roku. Wiersz składa się z trzech strof, które przeplatane są refrenem. Więcej »

 • Dwoje ludzieńków – interpretacja i analiza

  „Dwoje ludzieńków” to rozbudowany utwór liryczny Bolesława Leśmiana utrzymany w konwencji sentymentalnej ballady. Wiersz wpisuje się w problematykę miłosną, która została tu potraktowana z charakterystycznym dla poety wdziękiem i stylem. Uczucie dwojga kochanków ulega... Więcej »

 • Pan Błyszczyński – interpretacja i analiza

  „Pan Błyszczyński” to jeden z najbardziej efektownych liryków Bolesława Leśmiana, w którym poeta zdradza tajniki swojego pisarskiego warsztatu. Prezentowane tu bogactwo wyobraźni jest bowiem przede wszystkim wypowiedzią autotematyczną. Więcej »

 • Topielec – interpretacja i analiza

  „Topielec” jest wierszem pochodzącym z tomu „Łąka”, czyli zbioru Leśmiana, w jakim poeta skupia się na głębokich związkach człowieka z otaczającą go naturą. Utwór ten przynosi wizję skrajnego zespolenia istoty ludzkiej z przyrodą, które staje się na tyle niebezpieczne, że... Więcej »

 • W malinowym chruśniaku – interpretacja i analiza

  „W malinowym chruśniaku” to jeden z erotyków Leśmiana stanowiący ogniwo cyklu pod tym samym tytułem, umieszczony w tomie „Łąka”. Wiersz jest przykładem niezwykłego talentu poety, który za pomocą słowa potrafi przedstawić najbardziej intymne emocje w sposób piękny, a... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
Punkt 3. Nie jest to prawda. Modlitwa w INTENCJACH Ojca Świętego. To znaczy, że modlimy...
• 2022-05-24 15:08:48
Xd
• 2022-05-24 12:29:43
vhyrgyuuo
• 2022-05-24 10:59:00
Git
• 2022-05-23 19:46:38