Przedwiośnie – bohaterowie drugoplanowi - strona 2

zakochana w Szymonie Gajowcu, jednak zmuszona przez rodziców wychodzi za zamożnego Seweryna, z którym wyjeżdża do Baku. Całe życie wspomina swoją młodzieńczą miłość. Podczas rewolucji okazuje niezwykłą odwagę i hart ducha, zdobywając pożywienie dla syna i ukrywając arystokratyczną rodzinę. Umiera wycieńczona ciężką pracą i głodem (skazana na roboty przez bolszewików).

 

Seweryn Baryka – ojciec Cezarego, Polak z pochodzenia, potomek powstańców listopadowych, urzędnik w Rosji, a następnie zamożny przedsiębiorca w przemyśle naftowym w Baku. Po wybuchu I wojny światowej wcielony do rosyjskiego wojska, cudem powraca do Baku, skąd zabiera syna w podróż do Polski. Opowiada Cezaremu historię o szklanych domach.

 

Szymon Gajowiec – młodzieńcza miłość Jadwigi Dąbrowskiej, zrozpaczony po jej ślubie z Sewerynem Baryką. Pomaga finansowo Cezaremu po jego przyjeździe do Polski. W niepodległym kraju otrzymuje posadę w Ministerstwie Skarbu. Wielki zwolennik reformy walutowej i rolnej, ma swój własny program dla kraju, której główną ideą jest zabezpieczenie kraju przed wrogiem. Gajowiec jest ewolucjonistą, wierzy, że czas będzie sprzyjał polskiej demokracji. W swoich poglądach jest jednak zbyt umiarkowany i ostrożny, co zarzuca mu Baryka.

 

Hipolit Wielosławski – przyjaciel Cezarego Baryki, poznają się na froncie w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, walcząc pod wodzą generała Sikorskiego. Baryka ratuje mu życie. Hipolit zaś zaprasza go do rodzinnej Nawłoci, pod Częstochową.

 

Karolina (Karusia) Szarłatowiczówna – kuzynka Hipolita Wielosławskiego, ocalała z rewolucji bolszewickiej, podczas której rewolucjoniści zagrabili majątek jej rodziców na Ukrainie. Zakochana w Cezarym, ma nadzieję na jego wzajemność, jednak podczas balu w Odolanach dociera do niej fascynacja Baryki Laurą. Umiera otruta przez zazdrosną o Cezarego Wandę.

 

Wanda Okszyńska – siostrzenica zarządcy Nawłoci, Turzyckiego, przyjeżdża do Nawłoci z matką, żeby nie wzbudzać gniewu ojca po nieotrzymaniu promocji do następnej klasy. Nie potrafi się nauczyć tabliczki mnożenia, ale ma ogromny talent muzyczny. Razem z Baryką gra „Tańce węgierskie” Liszta i zakochuje się w nim bez pamięci. Prawdopodobnie z zazdrości o Karolinę, truje ją.

 

Ks. Anastazy Wielosławski (Nastek) – młody ksiądz, przyrodni brat Hipolita, cechuje go niefrasobliwy stosunek do życia, nie stroni od przyjemności jadła i napoju.

 

Laura Kościeniecka – młoda wdowa, właścicielka pałacu w Leńcu, z wyrachowania zamierza wyjść za zamożnego Władysława Barwickiego. Romansuje jednak z Baryką, choć nie traktuje go poważnie. Po odkryciu zdrady wychodzi za narzeczonego. Ostatni raz spotyka się z Cezarym w Warszawie, gdzie wyznaje mu, że miłość, ale jednocześnie stwierdza, że nie opuści męża.

 

Władysław Barwicki – bardzo bogaty salonowy lew, właściciel majątku w Suchołustku.

 

Antoni Lulek – młody komunista o odpychającym wyglądzie, ubogi student prawa, w przeszłości często w więzieniach. Zabiera Cezarego na tajne spotkanie komunistów i wpływa na jego poglądy. Wielbiciel Marksa i idei rewolucji bolszewickiej.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Cezarego Baryki

    Cezary Baryka to główny bohater powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Jego losy zostały nakreślone bardzo szczegółowo. Pisarz zadbał o przedstawienie tej postaci w rozwoju. Czytelnik zapoznaje się z historią rodziców Cezarego, a następnie śledzi dzieje jego dzieciństwa i... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 3 =
asd
2019-12-12 06:48:04
"print(0);"
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Gosha, a nie beatrycze odebrała ho z lotniska
• 2023-03-30 20:41:26
mało pomocne
• 2023-03-30 17:27:11
super
• 2023-03-30 14:44:16
Jk
• 2023-03-30 13:45:02