Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dobra pani - bohaterowie - strona 4

Ostatnio komentowane
ciul
ciul • 2020-01-29 12:16:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Władek nie pij więcej...
ja pierdziut • 2020-01-28 21:10:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

jej lepszego losu. Kiedy dziewczyna znudziła się swojej opiekunce, ta uczyniła ją swoją służącą, a ponieważ wykazywała ona zdolności manualne, kazała nauczyć ją szycia.

Kobieta żyje w cieniu swojej chlebodawczyni z poczuciem ogromnej krzywdy i złamanego losu. Zdaje sobie sprawę z tego, co przez Krzycką utraciła. Opowiadając Helce swoją historię, mówiła sarkastycznie:

(…) Gdyby nie dobroć tej pani, dziewczyna miałaby pewnie teraz swoją chatę w szlacheckiej okolicy, męża, dzieci, zdrowie i twarz rumianą (…).

Zdaje sobie sprawę, jak bardzo życie u „Dobrej Pani” zniszczyło ją: „(...) Trzydzieści lat ma dopiero, a wygląda na starą kobietę… wychudła, sczerniała i na oczy zapadać zaczyna (...)”.

Wiedząc, że kiedy nie będzie już w stanie służyć swojej pani, ta z pewnością przepędzi ją ze swojego domu, kobieta podkrada pieniądze chlebodawczyni, żeby odłożyć coś na starość, o której nieustannie myśli i której bardzo się boi.

Kobieta pozbawiona jest osobowości. Zawsze pozornie podziela zdanie swojej pani, której również pozornie oddanie służy. W rzeczywistości głęboko nienawidzi Krzyckiej, która przez swój kaprys zniszczyła jej życie.

Janowa

Żona mularza Jana, uboga krewna Helki, która

Polecamy również:

  • Dobra pani - plan wydarzeń

    1. Janowa przyprowadza sierotę Helkę do domu pani Eweliny 2. Krzycka oddaje pod opiekę służącej swojego pieska Elfa, ponieważ ten ją znudził 3. Helka pod okiem „Dobrej pani” poznaje język francuski, dobre maniery oraz uczy się dobrego gustu i smaku. Więcej »

  • Dobra pani - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

    Nowela została przedrukowana po raz pierwszy w zbiorowej książeczce wydanej na cześć T.T. Jeża pod tytułem „Ognisko”, w roku 1882. Ukazała się także w dwóch zbiorach: najpierw w zbiorze „Panna Antonina” w roku 1888, a później w zbiorze o tytule „Trzy nowele” w roku... Więcej »

  • Dobra pani - problematyka

    Orzeszkowa nakreśliła portret kapryśnej i bogatej wdowy, Eweliny Krzyckiej, która w życiu szuka dla siebie kolejnych podniet. Jednak zarówno mężczyźni, zwierzęta, jak i dzieci, szybko ją nudzą i kobieta porzuca je, gdy tylko znajdzie sobie następną „pociechę swojej niedoli”. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =