Kartezjusz - biografia

Rene Decartes
Portret René Descartes, Frans Hal

Rene Descartes, znany w polskiej kulturze jako Kartezjusz, przyszedł na świat 31 marca 1596 roku w miasteczku La Haye w zachodniej Francji. Jako potomek starej rodziny szlacheckiej odebrał dosyć gruntowne – jak na wiek XVII – wykształcenie zapoczątkowane w kolegium jezuickim w pobliskim miasteczku La Fleche, a od 1614 roku kontynuowane na Uniwersytecie Paryskim, gdzie studiował m.in. matematykę. W rok później przeniósł się na wydział prawa Uniwersytetu w Poitiers, który ukończył z tytułem bakałarza.

Krótko po wybuchu wojny trzydziestoletniej wiosną 1618 roku młody Kartezjusz zgłosił się na ochotnika do holenderskiej armii walczącej przeciwko siłom Habsburgów. Razem z przemieszczającymi się wojskami miał okazję zwiedzić niemal całą Europę Północną i Środkową, uważnie obserwując zwyczaje członków rozmaitych kultur i społeczności, a jednocześnie obficie czerpiąc z uroków żołnierskiego, wolnego od zobowiązań życia. Całe następne dziesięciolecie spędził na podróżach i tzw. „światowym życiu”, któremu mimo wszystko najchętniej oddawał się w Paryżu. Tutaj poznał niejakiego Mersenne`a Marinę – znanego myśliciela i naukowca, który wprowadził Kartezjusza do środowiska najważniejszych postaci kulturalnej areny tamtych czasów, zapoznając go m.in. z Pascalem.

Jednocześnie Descartes nigdy nie porzucił pasji naukowych i poznawczych, regularnie podejmując nowe studia z rozmaitych dziedzin: zapoznał się z podstawami medycyny, botaniki, chemii, mechaniki i astronomii, zaś z pierwszego okresu studiów paryskich wyniósł znajomość inżynierii wojskowej. Owo dziesięciolecie wykorzystał na gromadzenie wrażeń i refleksji, które miały stać się później kanwą przełomowych dla współczesnej filozofii koncepcji filozoficznych.

W 1629 roku Kartezjusz osiadł w Holandii, gdzie pracował nad swoimi rozprawami w czasie wolnym od zajęć wykładowcy na Uniwersytecie we Franeker. Tutaj powstało m.in. dzieło „Rozprawa o metodzie”, opublikowane anonimowo w 1637 roku, w czasach nowożytnych najsilniej kojarzone z nazwiskiem filozofa.

Pracę nad kolejnymi tomami przerwało zaproszenie królowej Krystyny do Sztokholmu, gdzie Kartezjusz miał pomagać szwedzkiej monarchini przy projekcie Akademii Nauk i pogłębianiu jej osobistej wiedzy na temat filozofii. Niesprzyjający zdrowiu klimat i drakońskie warunki panujące na dworze gospodyni zrujnowały jednak zdrowie Kartezjusza i wywołały u niego ciężkie zapalenie płuc, które po zaledwie kilku dniach, 11 lutego 1650 roku, zakończyło się jego śmiercią.

Polecamy również:

 • Mistycyzm w baroku

  Najważniejsze założenia soboru trydenckiego dotyczyły odnowy Kościoła katolickiego i przyciągnięcia do niego na powrót wiernych, którzy wybrali na początku XVI wieku ascetyczną dyscyplinę i skromność protestantyzmu. W tym celu przed barokową sztuką postawiono zadanie oddziaływania na odbiorcę nie... Więcej »

 • Blaise Pascal - filozofia i dzieła

  Początki kariery pisarskiej Blaise’a Pascala związane były z jego badaniami empirycznymi na polu matematyki, geometrii i fizyki, które zaowocowały takimi pracami, jak „Esej o stożkach” (1639), „Nowe eksperymenty z próżnią” (1647), czy „Traktat o trójkącie... Więcej »

 • Baruch Spinoza - filozofia i dzieła

  Baruch Spinoza był filozofem o dosyć szczególnych uwarunkowaniach intelektualnych, z racji pochodzenia od najmłodszych lat był bowiem kształcony w duchu żydowskiej kabalistyki, z racji miejsca zamieszkania pozostawał pod wpływem protestanckiej etyki, a z racji zainteresowań stał się w dorosłym życiu... Więcej »

 • Giordano Bruno - poglądy, dzieła i dokonania

  Giordano Bruno wstąpił do zgromadzenia dominikanów jako zaledwie piętnastoletni chłopiec, pobierając przez następne lata edukację ograniczoną zakonnymi kanonami i przekonaniami ówczesnych władz kościelnych. Miał jednak okazję w jej toku zapoznać się z najważniejszymi założeniami filozofii starożytnej... Więcej »

 • Galileusz - filozofia, dzieła i osiągnięcia

  W bardzo młodym wieku Galileusz przeszedł fascynację wiarą, która miała zaprowadzić go do zakonnego życia, przed tym jednak wybronił go ojciec, nalegając na studia prawnicze. Młody naukowiec pozostał dzięki temu na uniwersytecie, choć ostatecznie wbrew woli ojca porzucił prawo i na poważnie zajął się... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 4 =
maria
2019-01-10 16:06:03
fajny ale nie pomocny do tego zadania
Milena
2017-05-23 17:08:27
To co jest napisane to oszałamiające poprostu nie mam słów płakać .........
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19